KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Amigurumi to cudowna technika, która nie wymaga od dziewiarki wielu specjalnych materiałów. Większość z nich już powinna mieć u siebie!

Ten wpis można uznać, za uzupełnienie lekcji #0 z Kursu Szydełkowania

JAKĄ WŁÓCZKĘ WYBRAĆ DO PROJEKTÓW AMIGURUMI?

Amigurumi nie potrzebuje konkretnych włóczek. Chociaż warto wybrać takie, które na początku nie będą sprawiać wam problemów. Trochę o nich pisałam już >> TUTAJ <<

Z jakich włóczek warto szydełkować maskotki?

Warto najpierw ustalić „po co” i „dla kogo” szydełkujemy maskotkę. Jeżeli chcemy, aby mogły się nią bawić dzieci, wtedy potrzebne jest coś, co można łatwo wyprać (najlepiej w pralce) i jednocześnie błyskawicznie wysuszyć.

Wtedy, do takich projektów polecam:

  • WŁÓCZKĘ BAWEŁNIANIĄ (100%)

Taka włóczka ma kilka cech, która przemawia na jej korzyść: jest tania, ma dużo kolorów i jednocześnie wielu producentów, więc można szaleć.Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały
Z włóczki bawełnianej robi się m.in. OŚMIORNICZKI DLA WCZEŚNIAKÓW, bo (przy odpowiednim wypełnieniu, o którym więcej napiszę niżej) są bardzo bezpieczne.

Alternatywnie można korzystać z włóczki bambusowej lub mieszanek.
  • WŁÓCZKĘ AKRYLOWĄ

Tutaj zdania są bardzo podzielone, bo oczywiście akrylowe włóczki są bardzo tanie i podobnie jak bawełna mają wiele dostępnych kolorów.Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały Jednak warto pamiętać, że włóczki akrylowe kochają zbierać kurz i zwyczajnie często będą się szybko zużywać. Jeżeli nie lubicie zbrylających się materiałów, to odradzam akryl. Jednak jeżeli chcecie tylko spróbować czy amigurumi jest dla was, to oczywiście można pierwsze projekty (nieprzeznaczone do użytkowania) robić z akrylu.

  • WŁÓCZKI WŁOCHATE

Nie miałam pojęcia jak inaczej nazwać takie włóczki, ale chodzi mi o takie różne mieszanki, które dają efekt włóczki „włochatej” (nie chodzi mi o włóczki fantazyjne).Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały Takie są bardzo popularne i sama często z nich korzystam. Składy są przeróżne, ale jeżeli się na nie zdecydujecie, to pamiętajcie, że dzierganie z nich będzie trochę utrudnione, a ścieg mniej widoczny. Efekt końcowy jednak jest bardzo uroczy i jeżeli będziecie mieć już lekką wprawę w szydełkowaniu, możecie spokojnie z nich korzystać.

  • WŁÓCZKI FANTAZYJNE

Czyli zbiór takich włóczek, które mając ciekawe efekty.Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały W przypadku amigurumi, mówię o włóczkach z długim włosiem. Nie polecam ich jednak dla osób początkujących, ponieważ bardzo ciężko się z nich szydełkuje. Jednak efekt (po wyczesaniu włóczki) sprawia, że sama z nich korzystam. Po skończeniu maskotki, ona wygląda jak prawdziwy (szyty) miś.

  • WŁÓCZKI RÓŻNE

Tak naprawdę, jak napisałam wcześniej, można szydełkować amigurumi z każdej włóczki.Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały Nie wszystkie takie maskotki będą miały ładny efekt końcowy, ale przecież nie będę wam wyrywać motków z rąk 😉

Sama, kiedy wybieram włóczkę do maskotki, kieruję się dwiema sprawami: efektem i kolorem. I na ich podstawie projektuję maskotkę. Jednak moje amigurumi nie są przeznaczone do zabawy dla dzieci, dlatego nie stawiam na pierwszym miejscu składu.

Każdy po prostu powinien sobie ustalić, czym on będzie się kierować przy zakupie.

P.S. Amigurumi z kordonków to moje ulubione. Są takie maleńkie 😮

JAKIE WYPEŁNIENIE WYBRAĆ PRZY PROJEKTACH AMIGURUMI?

Sprawa wydawała się dla mnie prosta, jednak kiedy zaczęłam sprawdzać swoją szufladę z wypełnieniami do amigurumi, zobaczyłam, że mam ich całkiem sporo! Wybrałam te trzy, z których korzystam najczęściej.

  • WYPEŁNIENIE POLIESTROWE I KULKA SILIKONOWA

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Zacznę od tej najbardziej popularnej i najbardziej bezpiecznej formy wypełnienia amigurumi. Kulka silikonowa czy wypełnienie poliestrowe (które możecie kojarzyć z wypełnień poduszek) jest świetne, ponieważ nadaje się do prania, również w pralce. Dzięki temu jak wkład do amigurumi nadaje się dobrze do zabawek, którymi będą bawić się dzieci. Jest też dość tanie, plastyczne (nie ubija się tak łatwo) i po prostu przyjemne w użytkowaniu.

  • WATA

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Wiem, że wiele rękodzielniczek teraz zagryza zęby w grozie, ale spokojnie, dajcie mi dokończyć!
Wypełnienie z waty kosmetycznej stosuję w malutkich maskotkach. Takich do 5 cm, które spełniają jedynie funkcję ozdobną. Taka wata mocniej się ubija, przez co elementy wielkości 1 cm (jak łapka czy nóżka), nie odkształca mi się. Jednak musicie pamiętać, że maskotkę z takim wypełnieniem nie można prać. A przynajmniej odradzam pranie takiego amigurumi.

  • RESZTKI WŁÓCZEK

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiałyTak, dobrze widzicie. Maskotki można wypełniać resztkami włóczek. Oczywiście najlepiej wtedy trzymać się jednego składu, aby po wypraniu zabawki, nie mieć niemiłej niespodzianki. Sama najczęściej w tułowiu lub głowie maskotki, chowam wszystkie luźne końcówki z włóczki, którą dziergałam. Czasami, kiedy jakiś element jest zbyt malutki na kulkę silikonową, a wciąż wymaga jakiegoś usztywnienia od środka, końcówki włóczek są zbawienne.

Z JAKICH SZYDEŁEK KORZYSTAĆ?

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiałyChyba nikogo nie zaskoczę, kiedy napiszę, że jakich wam wygodnie? Mam jednak kilka porad:

  • amigurumi warto dziergać szydełkami o pół rozmiaru lub rozmiar mniejszymi niż podpowiada banderola włóczki (wtedy nasz splot będzie ciaśniejszy, a wypełnienie nie będzie uciekać),
  • wybierajcie szydełka metalowe lub z metalową końcówką – przy szydełkowaniu amigurumi, możliwe, że w niektóre półsłupki będziecie się wbijać na siłę. Sama połamałam kilka szydełek drewnianych, bo użyłam za dużo siły.
  • nie decydujcie się na szydełka, które nie leżą wam komfortowo w dłoni – wszystkie ergonomiczne rączki będą waszymi przyjaciółmi, bo amigurumi to jednak maraton, a nie krótka przebieżka. Warto mieć w ręce coś, co nie sprawi, że po kilku godzinach dziergania nabawicie się odcisków.

UŁATWIACZE ŻYCIA DLA TWÓRCÓW AMIGURUMI?

  • MARKERY I ZNACZNIKIQrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Tak naprawdę to jedno i to samo. Chodzi o wszystko, co pomoże nam zaznaczać np. początek okrążenia. Nie musicie kupować „specjalnych” znaczników dziewiarskich, które czasami potrafią sporo kosztować. Wystarczy zwykła agrafka.
Bardzo popularne jest też wykorzystywanie włóczki w kontrastującym kolorze, aby pilnować, kiedy kończy się okrążenie.

  • OSTRE NOŻYCZKIQrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Tak naprawdę możecie poradzić sobie i ze zwykłymi, dużymi nożyczkami, ale takie malutkie, które znacie z moich filmów, będą najlepsze. Dzięki temu przy chowaniu końcówek, można uciąć nadmiar włóczki naprawdę bardzo blisko.

 

  • IGŁY Z DUŻYM OCZKIEMQrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Jak wiecie, jestem dozgonnie zakochana w igłach z dużym oczkiem i tępym końcem. Takie igły nie zniszczą splotów i końcowego efektu w amigurumi i bardzo trudno sobie zrobić nimi krzywdę.
Warto mieć zarówno wersję metalową, jak i taką plastikową.

 

CZYM WYKOŃCZYĆ MASKOTKĘ?

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Wiadomo, że ładna maskotka musi mieć starannie wykończone pyszczki i z pomocą przychodzą nam profesjonalne oczka i noski, które można kupić w wielu pasmanteriach internetowych. Są to m.in. safety eyes, które zabezpiecza się od środka maskotki.

Sama jednak lubię wyszywać pyszczki i polecam to każdej osobie, która robi maskotki dla dzieci – tak jest najbezpieczniej.

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: podstawowe materiały

Można jednak korzystać z tego, co ma się w domu. Guziki i koraliki to coś, co warto włączyć do swoich maskotek. Sama lubię guziki ścięte z jednej strony i takie na stopce, które bardzo łatwo się wszywają w robótki.
Jako początkująca Kurka Rękodzielniczka, robiłam też swoje noski z modeliny 🙂

 

Zapraszam też do zapoznania się z poprzednimi wpisami o podstawach amigurumi:

>> JAK CZYTAĆ WZORY <<

>> TECHNIKI <<

Zobacz wszystkie tutoriale: