Wiele osób pytało mnie o tajemnice płaskich sznurów szydełkowo-koralikowych. To trochę jak z konturowaniem twarzy – wszystko jest jednym, wielkim złudzeniem optycznym 😉
Jeżeli w ogóle nie wiesz czym są sznury szydełkowo-koralikowe i jak się je robi to odsyłam Cię do moich tutoriali, w których wyjaśniam wszystkie podstawowe zagadnienia:
„Płaskie” sznury, potocznie nazywane gąsieniczkami (z ang. Caterpillar) przerabia się dokładnie w taki sam sposób jak te okrągłe. Jedyna różnica polega na użytych koralikach i wzorze. Widać to zresztą od góry:
Najlepszy efekt uzyska się używając podstawowego ściegu, czyli szydełkując oczkami ścisłymi. Ukośnik (szydełkuje się wtedy półsłupkami) nie będzie się już tak ładnie układać, przynajmniej w mojej opinii 🙂
KORALIKI
W tego rodzaju sznurach używa się najczęściej dwóch rodzajów koralików. Bazą są koraliki w rozmiarze 11/0 np. od TOHO. A do bocznych najczęściej używa się magatam (również od TOHO). To właśnie te boczne koraliki sprawiają, że bransoletka wydaje się być płaska.
WZORY
Poniżej rozpisałam Wam podstawowe wzory na 3 ilości koralików – na 6, 8 i 10 w rzędzie. „Płaskie” bransoletki wychodzą tylko na parzystą ilość koralików w koronie. Kolorami nie musicie się sugerować. Wybrałam takie kontrastujące, aby było Wam łatwiej nawlekać. Wzory nie są skomplikowane i spokojnie można się ich nauczyć na pamięć 🙂 Kolory czarne i białe to TOHO 11/0, a czerwone to koraliki boczne np. Magatamy 3mm.
Płaska – na 6 koralików w rzędzie
Płaska – na 8 koralików w rzędzie
Płaska – na 10 koralików w rzędzie
CO MASZ Z BOKU?
To co najbardziej lubię w tych bransoletkach to fakt, że Magatamy nie są koniecznością. Poniżej wklejam Wam inne przykłady bransoletek, w których użyłam między innymi koralików Drop (od Miyuki), Firepolished 3mm czy TOHO 8/0. Według mnie najlepiej wyglądają koraliki o kształcie zbliżonym do łezki, bo ten jeden węższy koniec ładnie „wchodzi” w szczelinę pomiędzy koralikami i dzięki temu dziurka nie jest widoczna.
Świetnie też wyglądają gąsieniczki, które z boku mają np. koraliki SuperDuo (TOHO) lub Twins (Preciosa). Można wykonać takie dwie i zszyć je ze sobą. Jednak to temat na inny artykuł i jeżeli będą chętni to mogę podpowiedzieć jak taką podwójną bransoletkę zrobić 🙂
JAK WYKOŃCZYĆ?
Największy problem mieliście z wykańczaniem takich bransoletek i zdecydowanie najwięcej pytań dotyczyło tego zagadnienia. Opcji jest kilka. Zdecydowanie polecam Wam na początku i na końcu wzoru nawlec po 3 rzędy samych koralików TOHO 11/0 (czyli na 6 koralików w rzędzie na początku i na końcu dowlekamy po 18 koralików, na 8 w rzędzie po 24, a na 10 w rzędzie po 30). Dzięki temu możemy końcówki wkleić w normalne okrągłe wklejki.
Z płaskimi końcówkami jest taki problem, że najczęściej mają one za mały otwór, nieodpowiednią wysokość lub zwyczajnie nie pasują do koncepcji.
Drugim sposobem jest szycie całej bransoletki. Sposób na to pokazywałam w tym tutorialu:
Musicie pamiętać o tym, aby nawlec odpowiednio więcej koralików. W moim przypadku 19 cm gotowej bransoletki wystarczy, aby wygodnie przeciągać ją przez dłoń.
TIPS AND TRICKS
⇒ Ile nawleczeń potrzebujesz?
To zależy oczywiście od Ciebie. Jeżeli tak jak ja robisz bransoletki około 15 cm to bocznych koralików potrzebujesz 78 (po 39 na każdą stronę). Dla pewności na początku możesz nawlec tak, aby bocznych było po 40. Lepiej mieć więcej niż mniej.
⇒ Czy nadaje się na naszyjniki?
Według mnie nie. Zwyczajnie „płaski” naszyjnik ze sznura szydełkowo-koralikowego nie będzie się dobrze układać. Jest zbyt długi. Trzeba byłoby zrobić choker, czyli coś co ciasno oplata szyję, a to w przypadku gąsieniczek jest niewygodne. Takie sznury są super tylko na bransoletki.
⇒ Co z większą ilością koralików?
Jeżeli chcesz zrobić sznur grubszy niż na 10 koralików to oczywiście możesz 🙂 Jednak gąsieniczka na 12, 14 czy więcej koralików w koronie zgubi swój urok. Boczne koraliki, które są dla mniej charakterystyczne zwyczajnie zginą w tłumie TOHO 11/0. Jeżeli chcesz płaską koralikową bransoletkę to polecam Ci upleść ją np. ściegiem peyote, na który również nagrałam tutorial:
⇒ Co jeśli nie pomyślałaś wcześniej o okrągłych wklejkach?
Początkowe boczne koraliki musisz zmiażdżyć, np. szczypcami. W koralik, który będziesz niszczyć włóż cienką igłę. np. do nawlekania:
Dopiero teraz mocno ściśnij koralik. Najlepiej zamknij przy tym oczy, żeby nie oberwać jakimś kawałkiem 😉 Dzięki igle cała siła skupi się na niej, a nie na nici, co zapobiegnie jej przerwaniu.
INNE WZORY
Sama najbardziej lubię te gąsieniczki, które są dwukolorowe, dzięki czemu tak naprawdę mamy dwie bransoletki w jednej. Jednak mam dla Was kilka podstawowych wzorów do nawleczenia. Pokazuję też na gotowych bransoletkach jak będą się one prezentować. Wszystko macie podpisane. Kolory są oczywiście poglądowe i możecie je dowolnie zmieniać!
Kropki na 6 w rzędzie
Wzór:
Paski na 8 w rzędzie
Wzór:
Serduszka na 10 w rzędzie
Wzór:
Moje wzory możecie wykorzystać jako sugestie. Zachęcam Was do samodzielnego projektowania własnych kompozycji. Możecie to zrobić w programie, który opisałam tutaj: https://qrkoko.pl/crochetbeadpaint/
Jeżeli masz problem z czytaniem schematów na takie bransoletki zachęcam Cię do przeczytania tego poradnika, w którym wszystko wyjaśniłam: https://qrkoko.pl/jak-czytac-wzory/
Mam nadzieję, że ten poradnik pomoże Wam opanować płaski sznur szydełkowo-koralikowy 😉 Jeżeli uważacie, że ten wpis był przydatny to koniecznie udostępnijcie go znajomym! [KLIKNIJ ABY UDOSTĘPNIĆ WPIS]
Dajcie znać w komentarzach co sądzicie o tym poradniku i napiszcie swoje propozycje na kolejne tematy, które powinnam równie szeroko omówić. Udanej nauki!
Podobał Ci się wpis?
No to zajrzyj na mój kanał YouTube, gdzie znajdziesz o wiele więcej informacji – https://youtube.com/QrkokoTV