KURS AMIGURUMI: podstawowe techniki

Qrkoko.pl - Kurs Amigurumi - Podstawowe techniki

Moda na amigurumi jest w Polsce od tak dawna, że pierwotna definicja tego słowa, trochę się rozmyła.

CZYM JEST AMIGURUMI?

Amigurumi to japońskie określenie na dziergane maskotki: zarówno robione na drutach, jak i te szydełkowe. Jednak na początku, aby jakaś dziergana maskotka mogła być określona mianem “amigurumi” musiała spełnić kilka podstawowych zasad. M.in. proporcje ciała musiały być wręcz karykaturalnie zaburzone: obowiązywały ogromne głowy z wielkimi oczami, urocze buźki i malutkie ciałka.

Amigurumi zazwyczaj były maskotki przedstawiające zwierzątka. Jednak od wielu, wielu lat uznaje się, że każda udziergana maskotka jest od razu amigurumi. To tak, jak na każde pieluchy mówi się “pampers” 🙂

Sama zauważyłam, że zdecydowanie więcej osób robi maskotki szydełkowe. Z mojego doświadczenia, powodów jest kilka:

  • splot szydełkowy jest grubszy, więc wypełnienie z maskotki nie ucieka tak łatwo, a całą maskotkę łatwiej modelować,
  • przy szydełkowaniu pilnujesz jednego “haczyka”. Maskotki na drutach zazwyczaj robi się na tych skarpetkowych: czterech lub pięciu jednocześnie. Dla osób początkujących jest to zbyt trudne do opanowania.
Dlatego ten kurs poświęcę technice szydełkowej.

PODSTAWOWE TECHNIKI

Tak naprawdę nie trzeba być szydełkowym wyjadaczem, aby dziergać maskotki. Sama od tego zaczynałam dobre 15 lat temu i maskotki były moimi pierwszymi projektami.

Znając podstawy podstaw, możecie zrobić już atrakcyjnie wyglądające maskotki, a często nawet te, które na pierwszy rzut oka wydają się bardzo skomplikowane.

W moim kursie szydełkowania znajdziecie wszystko, co pozwoli wam robić amigurumi. A nawet kilka filmów, w których prowadzę was krok po kroku po łatwiejszych projektach.

Tak naprawdę, jeżeli jesteście bardzo niecierpliwi, to opanowanie tylko tego jednego filmu pozwoli was na komfortowe szydełkowanie maskotek:

>> O TEGO <<

Tutaj wersja przyśpieszona, bez mojego nadmiernego gadania:

>> O TUTAJ <<

MR czyli Magic Ring (nazywany też ML -> Magic Loop)

Zdecydowana większość wzorów amigurumi bazuje na okręgu. Aby taki zrobić, musimy nauczyć się robić tzw. magic ring, który sprawi, że nasza maskotka na początku nie będzie mieć dziur.

PŁS czyli półsłupki

Jak już wiecie z mojego kursu, sama trzymam się tego bardziej popularnego nurtu nazywania ściegów. W Polsce obowiązują dwa, ale ten  “mój” określa podstawowy splot maskotkowy właśnie mianem “półsłupków”. Wykorzystuje się je w maskotkach dlatego, że przestrzeń pomiędzy kolejnymi półsłupkami jest tak niewielka, że wypełnienie nie ma szans “ucieczki”.

OP, czyli Oczko Początkowe; OŁ, czyli Oczko Łańcuszka i OS/OŚ, czyli Oczko Ścisłe

Jeżeli chcecie robić trochę “trudniejsze” maskotki to traficie we wzorach na oczka łańcuszka, oczka ścisłe i oczka zamykające. Tak naprawdę można powiedzieć, że pochodzą one z jednej rodziny. To też jest podstawa szydełkowania, a wiele osób zaczyna właśnie od oczek łańcuszka swoją naukę.

INNE TECHNIKI I SPLOTY

Jeżeli chcecie wejść na wyższy poziom amigurumi to będziecie musieli opanować takie “przerażające” techniki jak: słupki, słupki podwójne czy słupki dziergane (z nawinięciem). Oczywiście “przerażające” napisałam prześmiewczo, bo to wciąż podstawy szydełkowania 🙂

W innych wpisach i filmach pokażę wam, jak je wykorzystać, aby odpowiednio wymodelować swoją maskotkę.

Tak naprawdę nie potrzeba wiele więcej, aby zrobić ładną maskotkę. Można się bawić w jakieś zaawansowane techniki (które są przydatne, ale dla początkujących zniechęcające), tylko czy zawsze warto? W kolejnych lekcjach tego kursu pokażę wam kilka z nich i sami zdecydujecie czy to coś dla was.

Zapraszam też do zapoznania się z poprzednimi wpisami o podstawach amigurumi:

>> JAK CZYTAĆ WZORY <<

>> MATERIAŁY <<


Zobacz wszystkie tutoriale: