Podstawowe materiały i terminologia – Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

KURS SZYDEŁKOWANIA – RUSZAMY OD ZERA!

To lekcja 0 (wprowadzająca) – kurs szydełkowania właśnie się zaczął!.
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Kurs Szydełkowania - Qrkoko

Kurs szydełkowania dedykuję każdej osobie, która zawsze chciała zacząć dziergać, ale się bała, że nie opanuje techniki. Dzisiaj omówię podstawy materiałowe.

Prawda jest taka, że szydełkować możesz wszystkim. Nie tylko włóczką czy kordonkiem. Nada się wszystko co jest w miarę plastyczne i występuje w długim kawałku. Może być to dowolny sznurek, pocięte w paski kawałki tkanin, reklamówek czy nawet cienkie druciki!

 W szydełkowaniu najtrudniej jest zacząć. Później wszystko pięknie się rozwija. 

Jednak na początku nie szalej i wybierz się do pasmanterii po ładny, nowy kłębek włóczki. Poniżej dowiesz się jaki polecam oraz co musisz posiadać żeby zacząć ten kurs szydełkowania 😉

]1. Wybór pierwszego szydełka
2. Wybór najlepszej włóczki
3. Jakie powinny być igły?
4. Z czego zrobić znaczniki?
5. Jakie nożyczki są dobre?
6. Jakich przydasiów nie wyrzucać?
7. Dlaczego nazewnictwo w szydełkowaniu tak bardzo się różni?
8. Dodatkowe informacje uzupełniające.

TWÓJ PIERWSZY SZYDEŁKOWY ZESTAW
– kurs szydełkowania – kilka słów o materiałach –

» SZYDEŁKO

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Oczywiście będziesz potrzebować szydełka. Obecnie mamy takie szczęście, że jest to narzędzie ogólnodostępne, dlatego nawet jak w Twojej miejscowości nie masz lokalnej pasmanterii i nie odziedziczyłaś żadnych szydełek w spadku to zawsze możesz je zamówić do domu w jednym z licznych sklepów internetowych.

Szydełek jest cała masa – mamy super cieniutkie do wykonywania drobnych koronek (moje najcieńsze szydełko ma zaledwie 0,45mm – to mniej niż pół milimetra!). Są też takie bardzo grube, którymi dziergamy dywany (obecnie najgrubsze jakie posiadam ma 14 mm, czyli jest ponad 31 razy grubsze od najcieńszego). Po co mi taka różnorodność? Dlatego, że każde szydełko służy mi do innych projektów 😉

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Dla Ciebie na początek polecam szydełko w rozmiarze 2 mm, 2,5 mm lub 3 mm. Są bardzo uniwersalne i popularne. I na nich będę pokazywać większość lekcji. Szydełka możesz kupić w wersji drewnianej, plastikowej, metalowej, metalowej z gumową rączką i co tam sobie jeszcze zamarzysz.

Uniwersalne szydełko na początek ma rozmiar 2-3 mm

? Jak najlepiej wybrać szydełko ?

Wszystko to kwestia Twoich preferencji i to od Ciebie zależy z jakiego materiału i w jakiej cenie będzie Twoje szydełko. Jednak skoro to mój kurs szydełkowania to mam dla Ciebie jedną, uniwersalną radę, która pomoże Ci odpowiednio dobrać szydełko – najlepiej jak weźmiesz każde z nich w rękę i zobaczysz, które najlepiej leży. To jest tak samo jak z różdżką: szydełko wybiera szydełkującego.

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Jeśli nie masz możliwości „ręcznego” przetestowania szydełka to proponuję Ci wybrać takie z metalową końcówką, ale z gumową lub plastikową rączką. Sama najczęściej z nich korzystam i są bardzo wygodne. Będziesz je często widzieć na filmach, które opublikuję podczas tego kursu szydełkowania!

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Nie musisz od razu rzucać się na drogie i markowe szydełka. Na początku nauki dizajnerskie wersje z eukaliptusa nie będą Ci przydatne. Jednak nie celuj też w najtańsze szydełka jakie tylko znajdziesz, bo nauka nie będzie komfortowa. Idealnym kompromisem będą szydełka kosztujące w okolicach 5-10 zł.

PODSUMOWANIE:
  • szydełkować można praktycznie wszystkim, więc na początku możesz ćwiczyć nawet na materiałach, które masz w domu
  • Twoje pierwsze szydełko powinno mieć rozmiar 2-3 mm
  • przed zakupem szydełka najlepiej upewnić się czy nie uwiera Cię w dłoń podczas pracy
  • jeżeli nie masz możliwości przetestowania szydełka wybierz takie z metalową końcówką, ale z gumową lub plastikową rączką
  • Twoje pierwsze szydełko powinno kosztować ok. 5-10 zł
» WŁÓCZKA

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Kurs szydełkowania wymaga włoczki. Będziemy pracować na różnych materiałach, ale na początku zaczniemy od tych tradycyjnych – właśnie włóczek. Nie musisz kupować żadnych drogich i luksusowych wersji.

Na początek nie musisz wydawać majątku na włóczki.

Skonstruowałam lekcje tak, abyś nie musiała się od razu wykosztować żeby przekonać się czy szydełkowanie jest dla Ciebie. W ten sposób na początku nie wydasz wiele, a kiedy już się wciągniesz to sama zaczniesz odkrywać kolorowy i przyjemny w dotyku świat włóczek, kordonków i innych motków 😉

Sama szydełkuję z przeróżnych materiałów. Uwielbiam bawełnę, ponieważ jest tania i wydajna, ale nie stronię też od droższych np. wełnianych włóczek. W lekcjach będę głównie opierać się na ogólnodostępnych włóczkach i kordonkach.

? Jaką włóczkę najlepiej wybrać ?

Idealna będzie bawełna lub bawełna z domieszkami (np. akrylu lub bambusu). Nie jest za droga, łatwo ją dostać i można przebierać w wielu kolorach oraz producentach. To mój główny towarzysz, który na stałe zagościł w lekcjach z kursu szydełkowania.

Qrkoko.pl - Jak zrobić płaski okrąg - Kurs Szydełkowania [lekcja #1]

Oprócz składu włóczki dzielą się jeszcze ze względu na grubość, ale póki co nie będziemy sobie zawracać tym głowy, bo to temat na osobny artykuł 😉 W dużym skrócie: grubość włóczki najczęściej określa się poprzez Grubość/Długość. Niektórzy producenci wprowadzają jeszcze swoje własne określenia.

Grubość włóczki najlepiej określić na podstawie wagi i długości motka.

Kiedy kupisz włóczkę zobaczysz, że jest ona owinięta papierkiem zwanym banderolą. Znajdziesz na niej napis Weight/Lenght określający jej grubość, np. 50g/170m. Sama rzadko się nim kieruję, bo włóczki czasami występują w różnych wagach. Teraz potrafię na oko stwierdzić czy dana grubość mi odpowiada, bo takie rzeczy przychodzą z czasem i Ty też się tego nauczysz. Moja rada na początek? Szukając odpowiedniej grubości włóczki możesz kierować się sugestiami producenta odnośnie szydełka lub drutów jakie on poleca.

Sprawdź jakie szydełko/druty poleca producent.

Ta informacja też znajduje się na banderoli (o pełnym wyjaśnieniu oznaczeń napiszę w kolejnym artykule). W praktyce jeśli kupiłaś szydełko 2-3 mm to kup też włóczkę, która na swojej banderoli ma polecane właśnie takie szydełko 😉 Według mnie taka grubość będzie idealna do nauki (najczęściej w okolicach 50g/170m – 50g/100m ~ to może się różnić w zależności od tworzywa). Nie jest za gruba, ani za cienka – w sam raz 😉 Jeżeli w swoich lekcjach będę używać lub polecać coś innego to na pewno o tym napiszę.

PODSUMOWANIE:

  • na początek nie kupuj drogich włóczek
  • najlepsza włóczka na początek będzie z bawełny lub z bawełny z domieszkami
  • wszystkie potrzebne informacje znajdziesz na banderoli włóczki – dowiesz się z niej jaka jest grubość włóczki oraz jakie szydełka/druty poleca do niej producent
  • na samym początku wybieraj włóczkę dopasowaną do sugestii producenta, np. jeśli masz szydełko 2-3 mm to kup włóczkę, która ma na swojej banderoli właśnie takie szydełko jako polecane

» IGŁY

Qrkoko.pl - Jak zrobić płaski okrąg - Kurs Szydełkowania [lekcja #1]

Do szydełkowania przydadzą się też igły. Najlepiej z dużym oczkiem i tępo zakończone. Będziemy nimi wszywać luźne nitki, aby ładnie wykończyć robótkę. Ich grubość zależy od grubości włóczki, więc dobrze mieć kilka rodzajów 🙂

Tępo zakończone igły nie uszkodzą Twojej robótki

Są tanie i często można je kupić w pakietach. Sama lubię te tępo zakończone, bo one nie uszkodzą naszej włóczki. Jednak jeżeli nie możesz ich dostać to spokojnie używaj tradycyjnych. W kolejnych lekcjach i filmach poświęconych trikom rękodzielniczym pokażę Ci jak w ogóle rozwiązać problem luźnych końcówek!

PODSUMOWANIE:

  • igły są tanie i możesz je kupić w pakietach
  • najlepiej mieć igły z dużym oczkiem i tępo zakończone oraz o różnej grubości
  • jeżeli nie masz igieł zakończonych tępo to możesz używać igieł tradycyjnych
» ZNACZNIKI

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Często przy szydełkowaniu przydają się znaczniki. Nimi pomagamy sobie przy liczeniu rzędów, oznaczaniu fragmentów np. z innym wzorem i wielu innych sprawach. Możesz kupić gotowe, ale możesz zrobić je też sama. Świetnie zdadzą egzamin np. agrafki. Nie masz pod ręką agrafki? Możesz zaznaczyć rząd kawałkiem włóczki w kontrastującym kolorze!

PODSUMOWANIE:

  • znaczniki ułatwią Ci szydełkowanie np. podczas liczenia rzędów lub oznaczania fragmentów robótki
  • możesz kupić gotowe znaczniki lub zrobić je sama, np. z agrafki
» NOŻYCZKI

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Wygodne nożyczki, które dobrze leżą w ręce i są ostre będą Twoim przyjacielem. Ja mam słabość do takich ozdobnych, ale Ty kup sobie dowolne jakie Ci się podobają 😉

PODSUMOWANIE:

  • nożyczki muszą być ostre i dobrze leżeć Ci w ręce
  • pamiętaj, aby systematycznie ostrzyć swoje nożyczki
» INNE DODATKI

Qrkoko.pl - Podstawowe materiały i terminologia - Kurs Szydełkowania [lekcja #0]

Do szydełkowania w późniejszych lekcjach będziemy używać ozdób i dodatków: guzików, cekinów, koralików i innych cudów. Nie będę ich teraz wszystkich wymieniać, ponieważ ich pełna rozpiska znajdzie się przy każdej lekcji 😉 Jednak jak masz w domu jakieś pojedyncze koraliki, zagubione guziki i inne dodatki to jeszcze ich nie wyrzucaj! Uwierz mi, że się przydadzą 😉 Szydełkowanie tchnie nowe życie w pozornie niepotrzebne rzeczy.

PODSUMOWANIE:

  • nie wyrzucaj żadnych resztek – przydadzą się w szydełkowaniu
  • kiedy koty pozwalają Ci kiziać się po brzuszku to oznacza, że Ci ufają lub bardzo mocno śpią
ZAWIŁOŚCI TERMINOLOGII
– kilka słów o legendach, oznaczeniach i dziwnych określeniach –

Najwięcej burzliwych emocji w świecie szydełkowym wcale nie wprowadza promocja na bestsellerową włóczkę, ale brak uniwersalnego nazewnictwa. A to oznacza, że są terminy, które oznaczają to samo, ale w zależności od regionu czy czasu kiedy je stosowano mogą się od siebie różnić i to bardzo! W przeciwieństwie do innych technik, których Was uczę to szydełkowanie nie ma ujednoliconej terminologii, choć bardzo mi się to marzy. Taki kurs szydełkowania z jedną określoną nazwą byłby zbyt idealny, aby był prawdziwy 😉

W wielu regionach jeden splot lub ścieg ma różną nazwę!

Różnice są nie tylko ze względu na kraj i język pochodzenia wzorów czy kursów, ale również w Polsce możemy natrafić na przeróżne nazywanie pozornie tego samego splotu. Dlatego od razu ostrzegam, że to co ja nazywam półsłupkiem dla niektórych od zawsze było oczkiem ścisłym lub mój słupek dla kogoś innego jest słupkiem dwukrotnie nawijanym.

Mam wiele książek (część z nich jest starsza od moich rodziców) oraz jeszcze więcej gazet poświęconych szydełkowaniu i widzę, że problem z nazewnictwem jest znany już od dawna. Dlatego, aby to ujednolicić mój kurs będzie zawierał wszystkie podstawy i każda kolejna lekcja będzie nawiązywać do poprzedniej. Dzięki temu kiedy w lekcji poświęconej podstawom maskotek będę mówić o półsłupkach to każda z Was będzie wiedziała co to jest! W każdej lekcji też na szybko postaram się przypomnieć splot, na którym będzie bazować projekt lub wskazać inną lekcję, która w pełni go omawia 😉

Kurs Szydełkowania będzie zawierać pełną wiedzę potrzebną do wykonania każdego kolejnego projektu

Jeżeli miałabym ustalić „pochodzenie” terminologii, którą będę stosować w kursie to najbliżej jej do tej z UK. Jednak nie ma co panikować, bo nawet jak teraz wydaje się to wszystko strasznie skomplikowane to obiecuję, że po mojej pierwszej lekcji wszystko będzie jasne!

INFORMACJE DODATKOWE
– kilka słów uzupełniających –

Mam nadzieję, że do tej pory zdołałam Ci rozjaśnić temat początków szydełkowania i nie możesz się już doczekać na pierwszą lekcję praktyczną z instrukcjami wideo (będzie już niebawem!). Jednak jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, pytania lub czujesz potrzebę uzupełnienia zdobytej wiedzy to poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji:

  • Kurs jest w pełni darmowy. Po prostu korzystaj sobie z moich lekcji i ucz się we własnym tempie. Oczywiście możesz mi w pewien sposób „zapłacić” za moją pracę udostępniając ten kurs wśród swoich znajomych, zapisując się do mojej kurczakowej poczty czy dając mi subskrypcję na moim kanale YouTube, ale nie jest to żaden obowiązek 😉
  • Wszystkie lekcje będą pojawiać się na moim kanale YouTube. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś polecam dać mi tam subskrypcję, aby nie przegapić najnowszych filmów – http://www.youtube.com/user/QrkokoTV?sub_confirmation=1
  • O swoich lekcjach informuję również na moim fanpage’u, więc jak jeszcze nie pacnęłaś tam lajka to również polecam to zrobić – https://facebook.com/Qrkoko
  • Jeżeli chcesz uzupełnić swoją wiedzę to w 2014 roku stworzyłam wpis „Jak zacząć szydełkować?”. Część informacji stamtąd pokrywa się z tym wpisem, a część będę poruszała na nowo. No, ale jak dają za darmo to przecież nic nie szkodzi żeby zajrzeć też tam 😉 Wpis znajduje się tutaj – https://qrkoko.pl/jak-zaczac-szydelkowac/

Udanego tworzenia Kurczaki!

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę 😉 Powodzenia!

Zobacz wszystkie tutoriale: