
W sieci nowy program do sznurów szydełkowo-koralikowych!
Korzystając z jej uprzejmości, internetowych i tradycyjnych słowników oraz poczciwego Gimpa stworzyłam dla Was instrukcję, by pokazać krok po kroku jak się nim posługiwać.
Instrukcja posługiwania się programem (przetłumaczona przeze mnie na język polski) jest mojego autorstwa i zabraniam rozpowszechniania zarówno jej treści jak i zdjęć bez mojej zgody. Ale śmiało możecie linkować do całego wpisu 🙂
REJESTRACJA
Wchodzimy na stronę http://crochetbeadpaint.info/, która przekieruje nas na podstronę, na której należy się zalogować lub założyć konto. My konta nie mamy więc klikamy „zarejestruj się” (rejestracja jest darmowa).
Wypełniamy wszystkie potrzebne dane i ponownie klikamy „zarejestruj się”.
Sprawdzamy maila. Powinniśmy dostać taką wiadomość:
Klikamy na link… i ponownie jesteśmy na stronie!
Teraz uzupełniamy dane, które podaliśmy (e-mail, hasło) i możemy ptaszkiem zaznaczyć, aby „zapamiętało”. Pojawi nam się długa strona, która opisuje w jaki sposób działa program. Nie będę tłumaczyć zdania po zdaniu, tylko wyjaśnię od razu na przykładzie.
JAK TO DZIAŁA?
Aby zacząć projektować swój wzór klikamy na „Мои рапорты” co oznacza mniej więcej „moje raporty”.
Pojawi nam się takie okienko:
Oznaczenia powyżej nie są narazie tak ważne, ale opisałam je dla ciekawskich 🙂
Klikamy pierwszy przycisk „dodaj” czyli „Добавить” i patrzymy na takie cudo jakie się pojawiło!
Uzupełniamy je jak nam pasuje. Ja zrobiłam to tak:
Klikamy niebieskie „сохранить” co oznacza akceptację nazwy i opisu Twojego projektu.
I CO DALEJ?
Pojawił nam się taki widok, który oznacza, że najnudniejszą część mamy już za sobą. Teraz trzeba obudzić w sobie artystę i zacząć projektować!
Cały program jest mocno intuicyjny. Opisałam dla Was podstawowe przyciski i oznaczenia.
JAK ZAPROJEKTOWAĆ COŚ OD POCZĄTKU?
Aby samodzielnie narysować wzór bez korzystania z pomocy zdjęcia lub grafiki wybieramy ikonkę ołówka: I poruszając się tak samo jak po programie DBBEAD lub JBEAD projektujemy w pierwszej lub drugiej kolumnie. Ostatnia to kolumna kontrolna pokazująca jak mniej więcej będzie wyglądać gotowy sznur.
Ikonka, którą opisałam „powielenie” po kliknięciu ujawnia kolejne okno. Sama z niej rzadko korzystam, ale jeżeli komuś się przyda to tutaj tłumaczenie:
JAK ZAPROJEKTOWAĆ WZÓR KORZYSTAJĄC Z OBRAZU?
Najbardziej podekscytowana byłam faktem, że mogę w program wgrać własną grafikę i na jej podstawie zaprojektować wzór! Jak to zrobić?
Kliknij na ikonkę obrazka:
Po wybraniu obrazka pojawi się takie okienko:
Im większą ilość kolorów wybierzemy tym lepiej będzie wyglądać projekt. Ja wybrałam dla swojego kotka: 20. Wyszedł taki:
Maksymalnie można wybrać 31 kolorów. Teraz mogę nanieść poprawki używając ołówka, kubełka czy innych narzędzi.
JAK TO ZAPISAĆ?
Niestety jest to jeszcze próbna wersja programu, więc opcja „zapisz” w formie np. .jpg nie działa. Najlepiej jest zrobić PRINT SCREEN i zapisać go jako grafikę. Pamiętaj przy tym, aby sprawdzić czy cały schemat nawlekania został zapisany! Można natomiast zapisać projekt w rozszerzeniu podanym przez program (rzuć okiem na rozpiskę przycisków), jednak można go wczytać tylko poprzez ten sam program.
TO CO TYGRYSKI LUBIĄ NAJBARDZIEJ
Teraz moja ulubiona część programu! Dosłownie. Jest to tajemniczy przycisk kamerki: po wciśnięciu którego pojawia się to cudo:
Ruchomy projekt naszego sznura! Można też zmieniać kolory popiersia, ale całość pięknie się kręci i widać z każdej strony jak będzie wyglądać gotowa praca! Dla mnie to super rozwiązanie.
CZYM TO SIĘ RÓŻNI OD WCZEŚNIEJSZYCH PROGRAMÓW?
Programy takie jak Dbbead czy Jbead trzeba było zainstalować na komputerze. Było to bardzo proste i zajmowało mało pamięci, ale dla mnie niewygodne. CrochetBeadPaint nie wymaga instalacji. Całość dzieje się w internecie.
To co dzieje się w sieci, zostaje w sieci.
Dbbead po zapisaniu projektu w rozszerzeniu programu często miał problem z wczytaniem go ponownie z pamięci komputera i jeżeli nie zrobiło się print screena praca przepadała. CBP nie tylko pozwala na zapisanie projektu na komputerze (i bez problemu otwiera go ponownie), ale również można zapisać go w pamięci internetowej, dzielić się z innymi użytkownikami programu i oglądać prace innych.
Również przy wielu projektach zapisanych na naszym koncie nie musimy za każdym razem wgrywać go od nowa. Wystarczy kliknąć zaznaczoną poniżej ikonkę i pojawi się sam schemat nawlekania.
Minusem CBP jest to, że to wersja testowa i nie wszystko jeszcze jest dograne. Dla niektórych może też przeszkadzać fakt, że wszystko jest po rosyjsku. Jednak całość jest intuicyjna i po kilku próbach pracuje się w sumie na pamięć. Kto wie, może doczekamy się wersji angielskiej lub polskiej?
PODSUMOWANIE
CrochetBeadPaint to młody program. Sama jestem zaledwie 717 użytkownikiem, co patrząc na rynek rękodzieła jest liczbą niewielką. Warto na niego zwrócić uwagę i pobawić się chociaż trochę. Kiedy będziecie pracować na zdjęciach lepiej wybrać te, które nie mają dużo szczegółów jak mój kotek, dlatego, że program go nie udźwignie. Jednak wszystko zależy od Waszego gustu i pomysłu!