Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?

Jak czytać wzory szydełkowo-koralikowe?
Od dłuższego czasu moje skromne progi odwiedza coraz większe grono nowych Rękodzielników. Cieszę się kiedy swoje pierwsze kroki kierujecie właśnie do mnie. Pytacie mnie o porady lub prosicie o ocenę Waszych prac, a ja czuję się wtedy jak Wasza starsza ciocia, chociaż mam dopiero lekką wadę wzroku i kilka siwych włosów. Jednak jak podczas popołudniowej herbatki i dziergania dowiedziałam się, że duża część z Was nie umie jeszcze czytać to nie mogłam się powstrzymać żeby nie wytargać Was za policzki, podtuczyć ciastkami i zabrać się do nauki.

Spokojnie, po dzisiejszej lekcji Waszymi pierwszymi słowami nie będzie „Qrkoko“, bo sama do dzisiaj nie potrafię tego wymówić. Nie będę Was uczyć całego alfabetu, bo zatrzymamy się tylko etapie czytania wzorów sznurów szydełkowo-koralikowych. Dziś dowiecie się co oznaczają te hieroglify i dziwne liczby ze schematów. Dziś nauczę Was jak rozszyfrować nasz Matrix Handmade’u.

Podczas tłumaczenia będę opierać się na programie CrochetBeadPaint, który swojego czasu przetłumaczyłam na język polski. Posiada on również oficjalne angielskie tłumaczenie, więc korzystanie z niego nie powinno Wam sprawić problemów. W Internecie możecie znaleźć również wzory z programów DBBead czy JBBead (to różne wersje tego samego programu). Tak naprawdę wszystkie programy różnią się tylko w szczegółach (CBP jest bardziej rozbudowany, a JBB i DBB mają okrojone możliwości), więc moja instrukcja jest uniwersalna 🙂

 WZÓR, NA KTÓRYM NAUCZYCIE SIĘ DZISIAJ CZYTAĆ:

Qrkoko.pl - Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?

Wzór, którym posłużę się w nauce jest mojego autorstwa. Możecie z niego śmiało korzystać i tworzyć własne sznury. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak to zrobić to sprawdźcie również mój tutorial na ukośnik.

CO OZNACZAJĄ KOLUMNY?

Qrkoko.pl - Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?

Wzory, które znajdziecie w Internecie najczęściej występują pod postacią trzech kolumn. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji samemu zaprojektować coś w programie mają pewnie teraz mętlik w głowie i dostali oczopląsu. Spokojnie, zaraz Wam pokażę, w którym kierunku musicie popatrzeć 🙂

  • Kolumna nr. 1 jest główną, w której projektuje się wzór. To w niej kolejne segmenty powtarzają lub zazębiają się w taki sposób żeby po nawleczeniu i wyrobieniu całość pracy wyglądała schludnie i poprawnie.
  • Kolumna nr. 2 służy mi przede wszystkim do kontrolowania tego w jaki sposób wzór się układa. Możecie sobie wyobrazić, że przecinacie gotowy sznur w jednym miejscu i rozkładacie go na płasko. Właśnie tak wyglądałby wtedy wzór.

Musicie pamiętać, że nawet kiedy wzór powtarza nam się w kolumnie nr 2 (widać jakiś schemat) to nie zawsze oznacza, że całość jest poprawnie zaprojektowana. Jeżeli korzystacie z CrochetBeadPaint to warto tam włączyć pogląd 3D i upewnić się, że wzór jest dobrze zrobiony.

  • Kolumna nr. 3 pozwala na szybki podgląd gotowego sznura. W programie CBP można nim obracać i popatrzeć jak całość będzie się prezentować po wyszydełkowaniu.

Jeżeli chcemy się dowiedzieć tylko ile musimy nawlec koralików to kolumny posłużą nam wyłącznie za podgląd.

CO OZNACZAJĄ NAPISY I LICZBY?

Qrkoko.pl - Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?

Liczby w kolumnie „Circumference“ mówią nam o tym na ile koralików w rzędzie jest nasz wzór. W moim przypadku jest to wzór na 15 koralików w rzędzie. Pozostałe liczby dotyczą np. ilości koralików w sekwencji lub ile koralików danego koloru potrzebujesz do jednej sekwencji. Jednak na samym początku przygody interesuje Was tylko pierwsza liczba (ilość koralików w rzędzie), bo cała reszta jest mało przydatna. Ja najczęściej korzystam tylko z tych przy kolorach, aby policzyć sobie ile paczek koralików muszę przygotować (np. w 10g TOHO 11/0 jest około 1100 sztuk).

Skąd wiedzieć ile koralików jest w rzędzie, jeżeli we wzorze nie ma tej informacji?
Czasami we wzorach powyższe dane są wymazane lub wycięte. W takim przypadku wystarczy policzyć ile kratek w rzędzie ma pierwsza kolumna.

Qrkoko.pl - Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?

JAK CZYTAĆ WZORY?

Przechodzimy do najważniejszego zagadnienia dzisiejszego poradnika. W jaki sposób odczytywać te krateczki? Przede wszystkim zapamiętajcie to, że wzory czytamy kolumnami zaczynając od góry. Najpierw nawlekamy pierwszą kolumnę w całości, później drugą (o ile jest), następnie trzecią itd.

Qrkoko.pl - Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?

W większości przypadków nawlekamy kolumny od góry, zaczynając od pierwszej po lewej. Jeżeli po nawleczeniu wszystkich kolumn nie mamy jeszcze nawleczonej porządanej długości to powtarzamy wszystko od nowa, czyli znowu zaczynamy od lewej kolumny.

Czasami zdarza się tak, że jakiś wzór ma narysowaną strzałkę np. na samym końcu i wskazuje ona przeciwny kierunek. To wyjątkowe przypadki i oznaczają tylko tyle, że nawlekamy wtedy na odwór – czyli od tyłu.

SKĄD WIEDZIEĆ ILE NAWLEC KORALIKÓW?

Qrkoko.pl - Jak czytać wzory szydełkowo koralikowe?Przy poszczególnych kratkach zaznaczonych różnymi kolorami mamy liczby. Odczytuje się to bardzo łatwo, ponieważ oznacza to nic innego jak ilość koralików danego koloru jakie musimy nawlec.

W moim przypadku będziemy nawlekać kolejno:
3 czarne, 5 białych, 1 czarny, 1 złoty, 1 czarny, 5 białych, 1 czarny.

Mówiłam, że to bardzo proste! Jednak skąd wiedzieć ile koralików musimy nawlec? Bardzo rzadko przeliczam to na dokładną ilość koralików, ponieważ zwyczajnie jest to niepotrzebne i raczej utrudnia pracę. Wolę przeliczać sobie długość jaką muszę nawlec. Robi się to prosty sposób:

Ilość koralików w rzędzie x długość sznura jaką chcę uzyskać = długość koralików jaką muszę nawlec


PRZYKŁAD:
  Potrzebuję zrobić bransoletkę długości 16 cm. Mój wzór ma 15 koralików rzędzie, więc przeliczam:

15 x 16cm = 240cm

Teraz wiem, że na moją bransoletkę muszę nawlec 2,4 metra koralików 🙂

DWIE RADY NA KONIEC

  1. Im grubszy sznur szydełkowo-koralikowy tym więcej trzeba go przerobić na bransoletkę. Obojętnie czy robimy ukośnik czy sposób na ukośnik bez ukośnika. Aby sznur brzydko nam się nie załamywał należy wyszydełkować go więcej. U mnie najczęściej jest to około 18-19 cm gotowego sznura.
  2. Jeżeli chcecie zaprojektować swój własny wzór to przy pierwszej kolumnie po lewej stronie będą liczby (oznaczone 10, 20, 30, 40 itd). Oznaczają one ilość rzędów. Kiedy projektuję wzór, który należy nawlec raz w całości (a nie sekwencjami) to projektuję go do wysokości setnego rzędu.

BRAWO! UMIESZ CZYTAĆ WZORY!

Opanowanie podstaw w sznurach szydełkowo-koralikowych jest proste, chociaż wymaga odrobiny samozaparcia 🙂 Opanowanie programów do projektowania jest przydatne, bo otwiera przed Tobą niesamowite możliwości i pozwala stworzyć coś w 100% swojego. Jeżeli zaczniesz do tego używać koralików o nietypowych kształtach możesz uzyskać niespodziewane efekty.


Zobacz wszystkie tutoriale: