Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Oto pierwsza lekcja z kursu tworzenia biżuterii od podstaw

Zakup materiałów i narzędzi to zdecydowanie najtrudniejszy moment przy nauce tworzenia biżuterii. Kiedy wybierasz się pierwszy raz na zakupy wszystko wokół Ciebie błyszczy, robi maślane oczka i chce z Tobą wrócić do domu. Szkoda tylko, że portfel nie jest tak wyrozumiały. Na szczęście jestem tu po to, by pomóc Ci przez to przejść 🙂

Jeżeli nie wiesz jaką biżuteryjną drogę chcesz wybrać to zakup pierwszych materiałów staje się ogromnym wyczynem. Samych podstawowych narzędzi jest kilka rodzajów, nie mówiąc już o koralikach, przekładkach czy innych ozdobach. Dlatego pierwsza lekcja jest głównie do pooglądania i do poczytania. Zanim zabierzesz się do własnoręcznego gotowania, musisz poczytać trochę przepisów i zrozumieć z czym to się je. Przybliżę Ci najpotrzebniejsze elementy, które powinny znaleźć się w Twojej pracowni. Miej na uwadze, że jest to moja subiektywna lista i przybliżam Ci materiały, które znajdą się w całym kursie. Oczywiście możesz swoje zakupy uzupełnić o dodatkowe rzeczy. Ja pokazuje Ci tylko te materiały, z których sama korzystam najczęściej. Poniższy tekst jest uzupełnieniem i streszczeniem filmu, więc w pierwszej kolejności polecam Ci obejrzeć tutorial.

NARZĘDZIA

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Im bardziej zagłębiasz się w sztukę tworzenia biżuterii tym więcej narzędzi Ci przybędzie. Jednak tak jak mówiłam na filmie są 3 podstawowe elementy, bez których bardzo utrudnisz swoją pracę.

Od lewej: cążki, bocianki, szczypce

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Zaopatrz się w nie, ponieważ mając już takie złote trio w zasięgu swoich rąk jesteś w stanie zrobić prawie każdą sztukę biżuterii jaka Ci przyjdzie do głowy.

PÓŁFABRYKATY

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Na sam początek nie rzucaj się na drogie półfabrykaty i elementy do wyrobu biżuterii. Chociaż obecnie korzystam głównie ze stali szlachetnej i srebra swoje pierwsze próby ćwiczyłam w towarzystwie szklanych i akrylowych koralików oraz zwykłych metalowych zapięć i ozdób.

ZAPIĘCIA

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Bardzo żałuję, że w chwili kiedy ja uczyłam się robić biżuterię nie było jeszcze takiego wyboru zapięć. Teraz można zamówić praktycznie każdy model z dostawą do domu i po chwili cieszyć się małym cudem, które ozdobi Twoją pracę. Tak jak mówiłam na filmie, jeżeli nie wiesz na początek co zamówić pójdź w klasykę: 12mm lub 14mm karabińczyki sprawdzają się w każdej sytuacji. Kolor zależy już od Ciebie.

OGNIWKA / KÓŁKA / KÓŁECZKA MONTAŻOWE

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

To jest ten sam produkt, który ma wiele nazw. To coś przy pomocy czego łączymy ze sobą elementy. Podstawowy podział jest taki: pojedyncze (otwarte) lub podwójne (sprężynkowe). Ich nazwy mogą różnić się w zależności od sklepu, jednak jeżeli obejrzałaś film to znasz już różnicę. Na rynku zaczęły pojawiać się też ogniwka w innych kształtach: kwadratowe, elipsy itp. Są cudowne, ale najpierw nabierz wprawy na klasyce, a później szalej z resztą 🙂

 LINKA JUBILERSKA / STALOWA

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Moja ulubiona rzecz, na której buduję swoje bransoletki i naszyjniki. Większość łańcuchów brudzi skórę lub szybko się utlenia, dlatego linka jubilerska jest dla mnie dobrą alternatywą. Można ją zakryć w całości koralikami, tworząc własne kompozycje lub zostawić odsłoniętą stawiając na minimalizm. Na potrzeby tutoriali będę korzystać z jej kolorowych wersji, aby były lepiej widoczne na nagraniach. Jeżeli potrzebujesz czegoś bardziej uniwersalnego postaw na kolor stalowy/szary, czarny lub biały. Idealny rozmiar wg. mnie to 0,3mm lub 0,38mm.

PODKÓWKI I ŁAPACZKI

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Aby linka Cię nie drapała podczas noszenia i utrzymała Twoją koralikową kompozycję trzeba jej końcówkę schować! To już temat na drugą lekcję, ale zaopatrz się w łapaczki (to te okrągłe, które wyglądają jak jabłuszka) albo podkówki (to te wyglądające jak cóż… podkówki). Ja korzystam na zmianę z tych dwóch rodzajów i jestem z nich w pełni zadowolona!

Co do łapaczek: podział podstawowy jest prosty:

  • łapaczki żeńskie (czasami zwane dziewczynkami) – to te, których oczka są już zamknięte. Widzisz je na zdjęciu i sama korzystam tylko z takich
  • łapaczki męskie (czasami zwane chłopczykami) – to te, których oczka trzeba samemu domykać. Jakiś czas z nich korzystałam, ale bardzo często zawijana blaszka się urywała lub nie wytrzymywała ciężaru koralików.

Dzielą się one jeszcze na sposób rozchylania 🙂 Ja lubię takie, których nie trzeba rozchylać na boki i właśnie takie pokazuję Wam na filmie.

ZACISKI I STOPERY

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

W zależności od tego w jakim sklepie kupujesz nazewnictwo może się różnić. To co widzisz na zdjęciu potocznie nazywa się zaciskami. Chociaż dokładnie tak samo mówi się na rodzaj końcówki biżuteryjnej. Dlatego zapamiętaj sobie jeszcze słówko „stoper”. Cel jest prosty: maleńki, metalowy koralik należy zacisnąć na lince lub żyłce, aby w ten sposób zamontować zapięcie lub zablokować koralik. Jak to obsługiwać pokażę już w kolejnej lekcji!

Podział podstawowy jest taki: walec lub kulka. Osobiście uwielbiam kulki, które delikatniej wyglądają po zgnieceniu. Pamiętajcie, żeby zwrócić uwagę na ich otwór! Jeżeli korzystasz z grubych linek lub żyłek upewnijcie się czy dasz radę na nie nawlec Twój zacisk.

BIGLE I SZTYFTY

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

Obecny wybór bigli i sztyftów jest ogromny! Czasami mam naprawdę niezły problem, żeby kupić coś dla siebie. Na początek polecam Ci klasykę jaką pokazuję w filmie. Pamiętaj, że czasami kształt lub kolor bigli może zmienić całą koncepcję gotowego kolczyka. Wybierz to co nie będzie odciągać uwagi od reszty pracy oraz nie będzie Cię uwierać podczas noszenia. Sama mam długie włosy i jeżeli nie upinam ich wysoko to odpuszczam sobie fantazyjne, ażurowe sztyfty lub podłużne bigle, które mogą się w nie zaplątać.

SZPILKI / GWOŹDZIE JUBILERSKIE

Ponownie mamy rozbieżność w nazwach. Najczęściej spotykałam się z nazwą „gwoździe” przy elementach zakończonych na płasko lub „szpilki” przy takich z ozdobną kuleczką. Oprócz tych dwóch rodzajów możesz natrafić jeszcze na szpilki z wykręconym oczkiem (tzw. loop’em) lub takie z naprawdę fikuśnym zakończeniem np. kwiatkiem, serduszkiem itp.

Jeżeli myślisz o robieniu kolczyków to musisz zaopatrzyć się w kilka rodzajów szpilek. Kiedy nie wiesz jakie kupić zdecyduj się na takie dłuższe, zakończone na płasko. Końcówkę zawsze możesz sobie uciąć i samodzielnie wykręcić loop. Jednak jeżeli kupisz tylko takie z oczkiem to nie dasz rady zrobić schludnego wykończenia nie używając zaawansowanych narzędzi. Na sam początek takie o długości 30-40mm powinny być ok.

KORALIKI

Qrkoko.pl - Zakup pierwszych narzędzi i elementów do tworzenia biżuterii

O tym to mogłabym książki pisać! Koralików mamy ogrom! Kamienie, akryle, szkło, drewno, filc i wiele, wiele innych! Różnią się kształtami, rozmiarami i ciężkością. Może od tego rozboleć głowa 🙂

Pamiętaj o dwóch zasadach:

  1. Przy kolczykach nie używaj tych ciężkich.
  2. Kupuj te, które Ci się podobają!

Na sam początek polecam Ci koraliki okrągłe (kulki), które łatwiej opanujesz. Jeżeli od razu chcesz mieć w zapasach różne kształty to pomyśl o walcach lub owalach. Nie polecam Ci koralików płaskich (tzw. pastylek), które podczas noszenia mogą się obracać. Podczas projektowania swojej biżuterii musisz wziąć to pod uwagę, bo inaczej większość dnia spędzisz na poprawianiu pozycji koralika 🙂 Przy kolejnych lekcjach pokażę Ci w jakich projektach możesz używać różnych kształtów.

PODSUMOWANIE

Materiałów dodatkowych może być naprawdę wiele! Czasami między sklepami jest rozbieżność w nazwach, innym razem w cenach. Powyższą listę możesz uzupełniać o swoje typy. Jeżeli kochasz łańcuszki to kup dwa rodzaje: jeden z dużymi ogniwkami, który będzie uniwersalny i drugi delikatny do zawieszek. Przydatne będą też sznurki i rzemienie, jednak aby Cię nie przeładować informacjami o nich będę mówić w lekcjach od 3 wzwyż.

Na filmie pokazałam Ci jeszcze przekładki, czapeczki i zawieszki. Nie umieściłam ich tutaj, ponieważ wybór jest tak wielki, że decyzja zależy od twojego gustu! Kup to co spodoba się Tobie i będzie Ci się przyjemnie nosić 🙂

Dzisiejsza lekcja dobiegła końca, gratuluję! Już od następnej zaczynamy praktyki, więc się przygotuj na dawkę pozytywnej energii i wiedzy. Pamiętaj, żeby udostępnić ten kurs znajomym – im więcej osób w nim bierze udział tym weselej! Możesz wysłać im link https://qrkoko.pl/kurs-bizuteria/ a na pewno zapamiętają adres 🙂 Znajduje się tam również lista kursantów, więc jeżeli chcesz wpisać się na listę uczestników to wyślij mi maila lub wiadomość prywatną na Facebooku 🙂

Jeżeli zrobisz swoje pierwsze zakupy w oparciu o ten poradnik to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę 😉 Powodzenia!

Zobacz wszystkie tutoriale: