Jak zacząć robić bransoletki?

Szydełkowo-koralikowa bransoletka na gumce

OD CZEGO ZACZYNAMY?

Najpierw zmierz swój nadgarstek. Przeciętnie ma on około 16 cm, ale lepiej znać swój wymiar. Mój na przykład to tylko 14,5 cm 🙂 Mając już tą wiedzę, zaznacz sobie gdzieś ten odcinek. Dobrym rozwiązaniem jest przyklejenie miarki lub metra krawieckiego do biurka, przy którym zazwyczaj będziesz robić bransoletki. Ogólnie chodzi o to, abyś miała swój wymiar pod ręką i mogła do niego przymierzać bransoletkę podczas tworzenia. Jest to wygodniejsze niż ciągłe zakręcanie pracy wokół nadgarstka i sprawdzanie, czy długość jest odpowiednia.

PODSTAWOWE NARZĘDZIA

Do tworzenia bransoletek potrzebujesz niewiele narzędzi. Przy każdych materiałach podpowiem jeszcze co i do czego używać, ale na pewno przydadzą Ci się:

Szczypce:

Jak zacząć robić bransoletki?
Szczypce wąskie – pamiętaj, aby nie używać tych z ząbkami, które zostawiają ślad na metalowych elementach!

Cążki:

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?
Lub dobre, mocne nożyczki, ale polecam cążki, bo z nożyczkami się szybko pożegnasz.

Cążki nie są tutaj obowiązkowe. Używam ich tylko, kiedy w ruch leci drut, grube rzemienie lub twarda linka stalowa (ją czasami można przeciąć dobrymi nożyczkami). Do innych materiałów takich jak żyłki, sznurki, cienkie rzemienie itd. wystarczą ostre nożyczki.

PODSTAWOWE MATERIAŁY

Każda bransoletka musi mieć coś w sobie. Pisząc coś, mam na myśli bazę, na której będą się trzymać wszystkie koraliki i inne ozdóbki. Może to być żyłka, sznurek, rzemień lub linka. Bardzo ważne jest też wykończenie bransoletki. Całość musi wyglądać estetycznie. Poniżej pokazuję, jak zakańczam swoje prace i z których sposobów najczęściej korzystam.

– WYKOŃCZENIE LINKAMI STALOWYMI –

Jak zacząć robić bransoletki?

Linki stalowe są bardzo wytrzymałe i barwi się je na wiele kolorów. Najczęściej korzystam z grubości 0,35 mm w kolorze stalowym, dlatego, że całkowicie ukrywam ją wtedy pod koralikami. Jednak jeżeli chcesz, aby linka była widoczna, to warto przemyśleć jakiś kolor, który ożywi bransoletkę.

Żyłki najczęściej używam do koralikowych plecionek. Kiedy ma być ona rdzeniem moich bransoletek, używam naprawdę sporej grubości, bo aż 0,5 mm lub więcej. To świetne rozwiązanie, kiedy koraliki są przeźroczyste (szkło, kryształy, itp.), a półfabrykaty ażurowe.

Decydując się na wykonanie bransoletek na lince stalowej lub żyłce używam jednego z dwóch rodzajów wykończeń. Do obydwu potrzebuję zacisków.

Jak zacząć robić bransoletki?

One trzymają wszystko w razem 🙂

→ Jak wykańczać pracę łapaczkami?
Będziesz potrzebować szczypiec i nożyczek lub cążek.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jest wiele rodzajów łapaczek. Te, które zagina się pionowo (do góry), nazywamy męskimi, a te, które rozkładają się na boczki i zaginamy je poziomo – damskimi. Osobiście wolę męskie – według mnie lepiej trzymają i nie boję się, że coś mi z nich wypadnie. Najczęściej spotykam łapaczki, których oczko trzeba samemu zawinąć – jednak jest to kiepskie rozwiązanie, jeżeli do bransoletek użyjesz ciężkich elementów. Zwyczajnie takie oczko, odgina się pod ich ciężarem.

Linkę lub żyłkę wprowadza się od dołu łapaczki, tak aby wyszła nam w koszyczku, w którym później skrywa się jej koniec. Teraz są dwie możliwości. Możemy zrobić mocny supeł i zacisnąć łapaczkę:

Jak zacząć robić bransoletki?

lub użyć do tego zacisków. Osobiście preferuję opcję drugą.

Kiedy już zacisk będzie na miejscu – odcinamy nadmiar linki, zostawiając około 2-3 mm nad elementem. Teraz wystarczy zacisnąć łapaczkę i gotowe!

Po nałożeniu wybranych ozdóbek to samo powtarza się z drugiej strony. Na ogniwkach montujemy zapięcie z jednej strony, z drugiej dając tylko oczko do zapięcia. O samych zapięciach napisałam więcej nieco niżej.

Łapaczki są niewygodne w użyciu, kiedy cała bransoletka będzie zasłonięta koralikami i półfabrykatami. Trzeba mieć dobre oko, aby drugą stronę dokładnie zacisnąć, nie zostawiając nadmiaru linki, po której będzie wszystko jeździć. Dlatego polecam podkówki.

→ Jak wykańczać pracę podkówkami?
Potrzebne są szczypce i nożyczki lub cążki.

Wiele osób mówi, że są cięższe w użyciu i wolą pomęczyć się z łapaczkami. Nic bardziej mylnego! Można je łatwo okiełznać.

Jak zacząć robić bransoletki?

Na linkę stalową nałóż zacisk. Później jej koniec przeciągnij przez całą podkówkę

Jak zacząć robić bransoletki?

i ponownie przez zacisk.

Jak zacząć robić bransoletki?

Teraz wystarczy zacisk spłaszczyć przy użyciu szczypiec, a nadmiar linki schować w koralikach.

Zawsze też zaciskam podkówkę wokół jej górnej krawędzi, tak aby nie przebijał się kolor linki.

Po nałożeniu wszystkich ozdób, z drugiej strony robimy tak samo. Montowanie podkówek jest dokładniejsze, ponieważ zanim zacisnę drugi zacisk, wprowadzam go w koraliki i mocno naciągam linkę. Dopiero kiedy jestem pewna, że nie mam niezamierzonego luzu, zaciskam wszystko, jak za pierwszym razem. Nadmiar linki oczywiście przycinam. Zapięcie montuje się na ogniwkach jak w przypadku łapaczek.

– WYKOŃCZENIE SZNURKAMI –

Kiedy robię bransoletkę ze sznurków, stawiam głównie na makramy. Wtedy moje zapięcie to ruchomy węzełek podstawowy (tzw. płaski).

Jak zacząć robić bransoletki?

Możliwości jest kilka. Jeżeli sznurek jest cienki, możemy zakończyć go łapaczkami, tak jak pisałam wyżej. Natomiast sama jestem wielką fanką końcówek zaciskanych.

– WYKOŃCZENIE KOŃCÓWKAMI ZACISKANYMI –

Korzystam z dwóch rodzajów zacisków: poziomych i pionowych.

Zaciski poziome (boczne), wykorzystuję do makram i sznurków, które będę nosić po kilka jednocześnie. Uwielbiam te, które są gotowymi kompletami:

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Takie zaciskane pionowo są dobre w przypadku kiedy sznurki lub rzemienie mają być w określonej kolejności, a nie ułożone jak popadnie lub w nieładzie.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Używa się ich bardzo łatwo. Po prostu zaciskasz. W bocznych najpierw jedno skrzydło, a później dociskasz mocno drugie. W pionowych – po prostu mocno zaciskasz obie części jednocześnie. Polecam do tego korzystanie ze szczypiec szerokich.

Jak zacząć robić bransoletki?

W zależności jak ma wyglądać bransoletka – na takie zakończenie się decyduję.

– WYKOŃCZENIE RZEMIENIAMI –

Będziesz potrzebować szczypiec i cążek.

Jak zacząć robić bransoletki?

Rodzajów rzemieni mamy wiele. Od plecionych po gładkie. Od skórzanych po ekologiczną skórkę itd. Do ich cięcia używam cążek, bo nawet dobre nożyczki mogą się na nich stępić. Najlepiej wykańcza się je końcówkami do wklejania.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Rozmiar wklejki zależy od tego z ilu i jakich rzemieni będzie się składać bransoletka. Wolę też używać wklejek o pół milimetra większych od rzeczywistej potrzeby.

→ Czym sklejać rzemienie i sznurki?
Do wklejenia używam najczęściej kleju uniwersalnego:

Szydełkowo-koralikowa bransoletka na gumce

→ Jaki jest najlepszy klej?
Dobry klej musi być gęsty, mocno wiążący i nie może wysychać na biało. Odpadają więc wszystkie kropelko-podobne twory. Kupując klej, przeczytaj na opakowaniu, do jakich materiałów się nadaje. Niektóre mogą rozpuszczać skórę i sztuczne tworzywo. Czasami korzystam też z kleju na gorąco – jednak tylko do bransoletek, z dużej ilości rzemieni lub sznurków. Taki klej dobrze je ze sobą wiąże i wystarczy wklejkę podgrzać np. suszarką, aby poprawić niedociągnięcia. Jednak ma swój minus — źle użyty będzie „wyskakiwać” z końcówki.

→ Czym jeszcze można wykańczać bransoletki z rzemieni?

Jeżeli używasz płaskich rzemieni, dobrym rozwiązaniem są zaciski lub płaskie wklejki. Do innych rzemieni (okrągłych, plecionych i innych) używam, np. kompletów wklejek ,a magnes. Przy takim rozwiązaniu musisz jednak pamiętać, aby rzemienie przyciąć na idealną długość nadgarstka. Zbyt duża bransoletka będzie spadać, a za mała zwyczajnie się nie zapnie.

Jak zacząć robić bransoletki?

– WYKOŃCZENIE ŁAŃCUCHAMI –

Będziesz potrzebować szczypiec i cążek.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jeżeli bazą do Twojej bransoletki są łańcuchy, musisz mieć cążki. Montowanie zapięcia jest łatwe – po prostu zakładasz je na ogniwko. Doczytaj wpis do końca, a w akapicie „Tips and tricks” dowiesz się jak ciekawie wykończyć kilka łańcuchów jednocześnie.

To są najczęściej używane przeze mnie elementy, na których trzyma się moja bransoletka. Pora na kilka szczegółów, jeżeli chodzi o zapięcia i elementy ozdobne!

MATERIAŁY DODATKOWE

– ZAPIĘCIA –

Najczęściej korzystam z różnych rodzajów karabińczyków, które montuję na ogniwkach.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jednak bardzo lubię ozdobne zapięcia , np. toggle

Jak zacząć robić bransoletki?

Są to dwuczłonowe zapięcia, których jedną część przekłada się przez drugą 🙂

Mamy jeszcze wszelkiego rodzaju magnesy:

Jak zacząć robić bransoletki?

oraz zapięcia szufladkowe:

Jak zacząć robić bransoletki?

Oczywiście możesz też zrobić bransoletkę na gumce i wtedy żadne zapięcie nie jest ci potrzebne.

– KORALIKI –

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

O samych koralikach nie będę się bardzo rozpisywać, bo to od ciebie zależy, jakie ci się podobają.

→ Na co zwracać uwagę przy zakupie koralików?
Przy kamieniach zwróć uwagę czy dziurki są odpowiednio szerokie na wybrany rdzeń bransoletki (rzemień, linka, żyłka, gumka itd). Odradzam delikatne kwarce i koraliki crackle, które przy uderzeniu od razu pękają. Do grubych rzemieni polecam koraliki modułowe lub ceramiczne, których otwory są zazwyczaj dosyć spore. Decydując się na koraliki drewniane, zwróć uwagę czy są dobrze wykończone i polakierowane. Nic nie psuje radości z bransoletki jak nieoczekiwana drzazga. Jak zwykle przy zakupie jakichkolwiek koralików, sprawdź jakość wykończenia, drożność dziurek i brak ewentualnych skaz.

Do ozdabiania naszych bransoletek nie może zabraknąć elementów metalowych.

– PRZEKŁADKI –

Jak zacząć robić bransoletki?

→ Jakie przekładki wybrać?
Przy ich wyborze zwracam uwagę na wykończenie i dziurki. Te do rzemieni muszą mieć je oczywiście większe. Sprawdź też, czy nie są wytarte lub zaśniedziałe. Dodatkową ciekawą ozdobą są przekładki z oczkiem, do których można dowieszać np. przywieszki.

Jak zacząć robić bransoletki?

– CZAPECZKI –

Jak zacząć robić bransoletki?

Małe czy duże, jednostronne lub ażurowe. Każda czapeczka powinna być bez skaz. Ich ceny zależą od wielkości lub materiału, ale najtańsze kosztują czasami mniej niż 0,10 zł.

– PRZYWIESZKI –

Przywieszki nadają bransoletce charakteru, a umiejętnie dobrane mogą zupełnie zmienić jej wygląd. Używam głównie takich dwustronnych lub wypukłych. Kupując je, zwróć uwagę, z której strony montuje się ogniwko. Widziałam już zwierzaczki doczepiane za pupy 🙂

– INNE –

Mamy wiele rodzajów ozdóbek. Rureczki, łączniki, czy zapięcia zatrzaskowe. Każdego z nich można używać na wiele sposobów, nie tylko tych oczywistych. Ostatnio jestem zakochana w przekładkach zatrzaskowych!

Jak zacząć robić bransoletki?

Montuje się je szybko i można łatwo zmieniać w zależności od stroju i nastroju 🙂

GDZIE TO WSZYSTKO KUPIĆ?

Jak zwykle polecam sklepy stacjonarne. Od razu widać tam kolory i wszystkie potrzebne elementy są w jednym miejscu. Przy własnoręcznych zakupach zmniejszamy ryzyko pomylenia rozmiarów. Nie bój się oglądać koralika z każdej strony i prosić o pomoc sprzedawców. Ułatw im tylko życie i bądź mniej więcej zdecydowana jak mają wyglądać twoje kolczyki czy bransoletki.

Jeżeli jesteś zmuszona kupować przez internet, najpierw poczytaj opinię o sklepach. Sama najczęściej korzystam z tych sklepów:

Jeżeli decydujesz się na platformę z aukcjami (np. Allegro), przeczytaj każdą negatywną opinię o tym sklepie. Te pozytywne to często „kopiuj/wklej”.

→ O czym pamiętać przy zakupach internetowych?
Czytaj opisy i nie sugeruj się obrazkami. Jeżeli masz problem z wyobrażeniem sobie wymiarów – narysuj je na kartce. Dokładnie obejrzyj dostępne zdjęcia. Dobry sklep ma fotografię elementów z każdej strony, a na pewno z przodu i z tyłu. Widać jakieś niedoskonałości? Nie kupuj tego. Sprawdź, czy podana cena jest za 1 sztukę, czy za opakowanie. Doczytaj, ile elementów wchodzi w skład jednego opakowania itd.

Na koniec sprawdź formy płatności i koszty przesyłki. Dowiedz się, ile musisz czekać na paczkę i jaki masz termin składania reklamacji. Przy polecanych przeze mnie sklepach jeszcze nigdy nie musiałam niczego odsyłać, ale przezorny zawsze ubezpieczony. Jednak wierzę, że sklepy rozwiążą wszystko na Twoją korzyść. Ich paczki są dobrze zabezpieczane i raczej nic się nie uszkodzi. Jak wiesz – przypadki chodzą po ludziach, a nieszczęścia parami.

TIPS AND TRICKS

  • Jeżeli boisz się, że Twój zacisk w łapaczce nie wytrzyma, możesz go jeszcze raz zagiąć. Ewentualnie potraktować go odrobiną kleju przed zaciśnięciem.

  • Jeżeli masz łapaczkę, w której musisz wykręcić loop (oczko), zakręć go tak, aby jego koniec znalazł się we wnętrzu łapaczki. Dopiero wtedy ją zamknij.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

  • Nie podoba Ci się wygląd zacisków? Użyj koralików maskujących.

Jak zacząć robić bransoletki?

Ściskasz jego końce delikatnie, tak aby się spotkały w jednym miejscu. Niestety wymaga to poćwiczenia, ale efekt jest tego wart! Dobrze zamontowany wygląda jak koralik.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

  • Jeżeli wklejasz dużo rzemieni na jeden raz, zakręć wokół nich żyłkę i najpierw potraktuj klejem od góry. Dopiero wtedy napełnij końcówkę klejem do 1/3 wysokości i umieść tam rzemienie. Kiedy już trochę wyschną, możesz pozbyć się widocznej żyłki. Odradzam do tego sposobu taśm, które nie przepuszczą kleju do rzemieni. Dobrze też na sam koniec rozszerzyć trochę rzemienie i napuścić do nich kleju. Będą trzymać się lepiej.

  • Jeżeli chcesz stworzyć komplet bransoletek i wykończyć je na jedno zapięcie, zamiast męczyć się z ogniwkami, użyj rozgałęziacza lub zapięcia szufladkowego.

  • Do wykończeń zaciskowych możesz używać kleju. Nałóż jego cienką warstwę wewnątrz.

  • Poszukaj wklejek do zaciskania. Są dobrym rozwiązaniem dla niepewnych 🙂Jak zacząć robić bransoletki?

  • Bransoletka wyszła Ci za krótka lub chcesz, żeby była uniwersalna? Użyj przedłużek lub zrób je sama. Do końca łańcuchów z grubymi ogniwkami domontuj maleńkie zawieszki, możesz też je zostawić niewykończone.

  • Jeżeli twoja bransoletka składa się z dużej ilości łańcuchów i chcesz ją estetycznie wykończyć, potrzebujesz do tego dużych czapeczek i szpilek.

Z jednej strony szpilki robisz duży loop i zakładasz na niego wszystkie łańcuchy jakich zamierzasz użyć.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Teraz loop zamykasz i nakładasz na to czapeczkę. Najczęściej na górę dokładam jeszcze mały koralik, pasujący kolorem do bransoletki.

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

Teraz wykręć loopa przy użyciu bocianków! Nadmiar szpilki utnij tak, aby za koralik wystawało około 8-10 mm. Szpilkę zakrzyw pod kątem 90 stopni, aby loop wyszedł równiejszy 🙂

Jak zacząć robić bransoletki?

Jak zacząć robić bransoletki?

To samo powtórz z drugiej strony i zamontuj zapięcie!

  • Nie jesteś pewna jak wykończyć bransoletkę na gumce? Sama komponuję swoją tak, aby przy supełku była przekładka lub koralik z dużym oczkiem. Robię dwa mocne węzełki i je zaklejam. Zanim klej wyschnie, robię trzeci supełek, który mocno ściskam. Całość wciągam w koralik lub przekładkę.Jak zacząć robić bransoletki?

W ten sposób supełek jest niewidoczny i na pewno się nie rozwiąże.

To na tyle, jeżeli chodzi o podstawy tworzenia bransoletek. Omówiłam kilka moich ulubionych wersji i zachęcam cię do testowania moich sposobów. Pamiętaj, by traktować je jako inspirację i szukaj swoich rozwiązań. Miksuj ze sobą elementy i nie bój się nowych półfabrykatów. Nic cię nie ogranicza. Powodzenia w tworzeniu! 🙂

Bransoletki
Koszt materiałów: 50 zł ( narzędzia – ok. 25 zł, materiały – ok. 25 zł )
Czas wykonania: od 5 minut do 15 minut
Poziom trudności: łatwy

Zobacz wszystkie tutoriale: