Jak czytać schematy szydełkowe?

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

Jak czytać schematy szydełkowe – kompletna instrukcja

Jak czytać schematy szydełkowe – to pytanie, które zada sobie każda początkująca dziewiarka. Kiedy zagłębiamy się w magiczny świat szydełkowania to prędzej czy później zahaczymy o graficzne przedstawienie wzorów. Schematy i diagramy, pełne dziwnych kropek i kresek dla wielu osób są cięższe do rozszyfrowania niż alfabet Morse’a. 

To lekcja uzupełniająca kursu szydełkowania
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Kurs Szydełkowania - Qrkoko

Dzisiaj przedstawię Wam mój sposób na szybkie opanowanie podstawowych zagadnień związanych z tym jak czytać schematy szydełkowe.

LEGENDA

I to nie taka o królu Arturze, który podobno po wejściu do pasmanterii wyciągnął z kamienia zaklęte szydełko i kupił tylko to po co przyszedł. Chodzi o to w jaki sposób graficznie zapiszemy oczko łańcuszka, półsłupek, słupek itd. Poniżej znajdziecie legendę z tymi oznaczeniami, których już Was nauczyłam w kursie i kilkoma dodatkowymi 🙂 To jest coś czego należy się nauczyć, ale na szczęście dość szybko samo „wchodzi do głowy”.
Musicie pamiętać, że czasami oznaczenia graficzne różnią się od siebie w zależności od wzoru i kraju jego pochodzenia. Dlatego dobry wzór, z legalnego źródła zawsze ma gdzieś swoją legendę 🙂 Niektóre gazetki mają je pod każdym schematem, inne trzymają wszystko na początkowych lub końcowych kartkach – poszukajcie, a znajdziecie 🙂
Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe
Jak sami zauważyliście graficzne przedstawienie poszczególnych oczek w szydełkowaniu przypomina bardzo to jak one później wyglądają. Czyli coś co jest po prostu oczkiem łańcuszka (najniższym z oczek) to kropka, półsłupek to już kreseczka z daszkiem, a wyższy od niego słupek to wysoka kreska z daszkiem i jednym przekreśleniem.

SCHEMATY OKRĄGŁE

Jak czytać schematy szydełkowe, okrągłe? Takie cuda to większość schematów na serwetki czy motywy (elementy) – w sumie dość spora część szydełkowanego świata.
Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?
Tego typu schematy zaczynamy czytać o samego środka, centrum wzoru. Rząd po rzędzie (czy raczej okrążenie po okrążeniu). We współczesnych wzorach często mamy dodatkowe ułatwienie, w którym poszczególne okrążenia mają różne kolory. W większości wypadków środkiem jest magic ring lub oczka łańcuszka, które zamyka się w kółko.
Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?
Kolejne okrążenia czytamy od prawej do lewej, czyli tak jak w naturalny sposób szydełkujemy. Jest to ruch przeciwny do ruchów wskazówek zegara.

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

Okrążenia bardzo często mają dodatkowo swoją numerację, a ich początek może również być oznaczony np. zamalowaną strzałką. Często początek rzędu również zaczyna się od oczek łańcuszka, które zastępują np. słupek.

Na co zwrócić uwagę?

Często na końcu okrążenia znajdziecie maleńki „mostek”, który wygląda jakby ktoś ustawił „c” brzuszkiem do góry. 

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?
Strzałka pokazuje oznaczenie na oczko ścisłe, które wskazuje moment połączenia początku i końca okrążenia. Jeżeli nigdzie go nie widzicie to możliwe, że trafiliście na jakiś starszy wzór. Wtedy sami zakończcie okrążenie.

» Dodatkowe informacje

Czasami zamiast oczek łańcuszka (strzałka wskazuje przykładowe miejsce) widnieje połączenie oczek łańcuszka i np. słupka:

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

Nie zdziwcie się, kiedy to zobaczycie. To ułatwienie, dzięki któremu w kolejnym okrążeniu Wasze szydełko będzie w odpowiednim miejscu. Jeżeli Wasz wzór składa się z dużej ilości oczek łańcuszka ułożonych w mostki to właśnie tam można to odnaleźć. Czytamy to dokładnie tak jak pokazuje nam wzór, np. 3 oczka łańcuszka i słupek.

SCHEMATY PROSTOKĄTNE

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?
Jak czytać schematy szydełkowe prostokątne?
Te schematy są bardzo łatwe do odczytania, chociaż wymagają na początku skupienia. Czytamy je od dołu – najniższego rzędu – kierując się ku górze.
Pierwszy rząd to najczęściej oczka łańcuszka, na których buduje się dalszą część wzoru. Ich ilość jest podana albo w opisie słownym, albo gdzieś obok. Zawsze też można sobie je policzyć 🙂 Najczęściej nie wlicza się ich do numeracji rzędów i traktuje jako rząd „zerowy”.
Te schematy czyta się trochę inaczej, ponieważ rzędy raz czytamy od ich prawej strony, a raz od lewej.Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

Jeżeli nie oznaczono tego inaczej (np. strzałką) to pierwszy rząd oczek łańcuszka czytamy od lewej do prawej.Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

Kolejny od prawej do lewej.

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

Kolejny od lewej do prawej.
I tak dalej.
Z końcem każdego rzędu robótkę obracamy. Właśnie dlatego należy się skupić 🙂 Na szczęście wiele wzorów jest idealnie geometryczna i nie ma żadnej różnicy czy zaczniemy je czytać od prawej czy od lewej. Jednak zanim sami zauważycie taką zależność to warto opanować podstawy. Również w przypadku tych wzorów pierwsze brzegowe słupki czy inne szydełkowe cudaki zastępują oczka łańcuszka.

» Dodatkowe informacje

1. Przy tego typu schematach, pod oczkami łańcuszka z pierwszego rzędu (czasami jest nie jest on liczony jako pierwszy, więc w sumie mówimy o rzędzie zerowym, bazowym ) często znajdziemy kwadratowy nawias, który określa nam „motyw”. Nie jest to coś co nas wkopie w sądzie, ale fragment wzoru, który należy powtarzać, jeżeli nasza robótka docelowo będzie większa od tego co widać we wzorze. Np. kiedy wzór jest na 20 oczek łańcuszka, ale Wy robicie koc i wyszło Wam, że aby był odpowiedniej wielkości potrzebujecie w podstawie 200 oczek 🙂

Qrkoko.pl - Jak czytać schematy szydełkowe?

2. Niektóre wzory nie mają swojej podstawy prostej. Falują się, mają ostre brzegi itd. Nie bójcie się tego, bo czyta się je tak samo. Autor takiego wzoru po prostu w ten sposób pokazuje Wam jak będzie wyglądać efekt końcowy. Wszystkie wzory typu „chevron” czy „weave” będą tak wyglądać 🙂
3. Jeżeli macie jakiś wymyślny wzór, z dużą ilością różnych oczek, słupków itd to również nie będzie on iść równo od linii. I dobrze! W ten sposób po kilku takich schematach tam gdzie teraz widzicie linie i kreski, później „zobaczycie” od razu gotową pracę 🙂 Takie wzory czyta się dokładnie tak samo.

 UWAGA OGÓLNA DO WZORÓW

1. Przy kolejnych okrążeniach czy rzędach wzór pokazuje Wam, w które miejsce się wbijać. Nie ignorujcie tego – warto tego się trzymać, bo inaczej efekt końcowy będzie się różnić.
2. Wzory nie określają czy przy przerabianiu kolejnych rzędów mamy się wbijać w jedną czy dwie pętelki z oczek w rzędzie poniżej. Jednak polecam zawsze wbijać się Wam w obie, jak pokazuję na na swoich filmach. Dzięki temu nie rozciągniemy tego oczka i efekt końcowy będzie bardziej schludny.
3. W przypadku pracy na oczkach łańcuszka z rzędu poniżej (lub z okrążenia poniżej) wzór często nie określa czy mamy się wbijać w poszczególne oczka łańcuszka czy przerabiać je wokół. Sama polecam Wam drugą wersję – np. wyjaśniałam to w lekcji o granny square – gdzie zamiast słupka robimy słupek dziergany. Daje to ładniejszy efekt przy wykończeniu, a robótka lepiej współpracuje np. przy blokowaniu.

PODSUMOWANIE

I co? Już wiecie jak czytać schematy szydełkowe? 😉 Jak widzicie podstawowe zagadnienia związane z czytaniem wzorów nie są takie trudne. Jeżeli je opanujecie to spokojnie poradzicie sobie nawet z czymś bardziej zaawansowanym 🙂 Pamiętajcie, żeby zawsze korzystać ze wzorów i schematów pochodzących z legalnych źródeł, ponieważ ich autorzy sami dają Wam wskazówki jak rozczytać wzór.

Udanego tworzenia Kurczaki!

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę 😉 Powodzenia!


Zobacz wszystkie tutoriale: