Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon Lovely

Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon Lovely
Źródło: Lemon Lovely

Dzisiaj na blogu mam przyjemność gościć Anię, którą większość z Was kojarzy, jako Lemon Lovely – Bizneswoman, Rękodzielnik z zamiłowania, oficjalny ambasador marki Premo i kobieta, przy której Willy Wonka wygląda jak bezglutenowe ciastko.

Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon Lovely

Qrkoko.pl - Craftbreak

Craft Break to rozmowy z Twórcami o rękodziele. Dyskutujemy o ważnych dla nas kwestiach, szykujących się wydarzeniach i obecnych problemach naszego kreatywnego otoczenia.

Zaprosiłam ją do rozmowy o targach i jarmarkach, na których zjadła zęby pilnując, aby nikt przez przypadek nie zjadł jej cudownych miniaturek.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUJesteś weteranką jarmarków i targów rękodzielniczych. Pamiętasz swoją pierwszą imprezę tego typu?

Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyTak, pamiętam. Wydaje mi się, że pierwsze targi to Rękodzielnica. Była to mała, cykliczna impreza w modnym klubie na warszawskiej Pradze. Miejsce zajmowało się na zasadzie, kto pierwszy, ten lepszy a za udział w imprezie płaciło się grosze. Było ciemno, zimno, ludzi mało, ale bardzo miło wspominam te początki. Poznałam innych rękodzielników, z którymi mam kontakt do dziś.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUMasz jakieś rady dla osób, które wystawiają się po raz pierwszy?

Warto w domu ”przetrenować” rozstawienie stoiska, zadbać o ładne nakrycie stołu, ekspozytory itp. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyStoisko powinno być czytelne dla klienta. Trzeba pamiętać o wizytówkach, najlepiej profesjonalnych, a nie kartonikach drukowanych na domowej drukarce. Dobre oświetlenie to kolejna rzecz, o której trzeba pamiętać, w szczególności przy biżuterii. I dobry humor. Żadnego siedzenia w kącie i czytania książek, bo klient musi czuć, że jesteście tu dla niego. Książki czytywać mi się zdarza, przyznaję bez bicia, niestety nie zawsze klienci dopiszą, ale takich targów Wam nie życzę.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUCzy są jakieś rzeczy, na które powinno się zwracać szczególną uwagę podczas wyszukiwania targów, na których chce się wystawiać?

Ja zwracam uwagę na organizatora. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelySprawdzam czy robił wcześniej wydarzenia tego typu, jak wypadły itp. Samo miejsce ma też znaczenie, nie każde jest dla mnie odpowiednie, ale to nie znaczy ze inni nie znajda tam klientów. To jest coś, czego nie da się sprawdzić przed targami, trzeba próbować i wyciągać wnioski.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUKtóry jarmark najlepiej wspominasz? Masz jakieś przykre doświadczenia związane z tego typu imprezami?

Jest cała masa imprez, które dobrze wspominam. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyNa targach poznaję dużo ludzi, innych wystawców, klientów, z którymi pisałam wcześniej maile a także osoby, z którymi później współpracuję. Do moich ulubionych targów zdecydowanie należy Mustache Yard Sale i targi Made in Poland. Mustache to wielka impreza z masą przepięknych rzeczy, druga jest dużo mniejsza, ale atmosfera jest absolutnie fantastyczna.

Z najgorszych… Cóż, zdarzają się targi bez reklamy, z nieobecnym organizatorem… Tego nie da się uniknąć. Grunt to się nie zniechęcać i świadomie wybierać miejsca gdzie chcemy się wystawiać.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUNa forum wspominałaś, że podczas targów nie masz na widoku cen swoich produktów, bo dzięki temu możesz nawiązać kontakt ze swoim potencjalnym klientem. Jak to wygląda w praktyce? Sama ich zagadujesz czy czekasz, aż to oni pierwsi się odezwą?

Różnie bywa. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelySą klienci, którzy sami zaczynają rozmowę, wypytują, podziwiają itd. Nie jestem nachalna w kontakcie z klientami, to nie leży w mojej naturze. Chętnie odpowiadam na pytania, dużo się uśmiecham, opowiadam o pracach, ale nie zaczepiam nikogo na siłę. Słodycze z modeliny u znacznej części odwiedzających wywołują uśmiech (a co drugi pan rzuca żarcikiem) a to ułatwia kontakt.

Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon Lovely

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUBardzo ważny jest dla Ciebie kontakt z klientem, ale czy zdarzyła Ci się jakaś nieprzyjemna sytuacja, którą on zapoczątkował?

Pamiętam taką jedną sytuację, chyba sprzed dwóch lat. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyCórka, kilkulatka, poprosiła tatę o kolczyki na sztyfcie za kilkanaście złotych. Pan stwierdził, że może zapłacić pół ceny. Gdy grzecznie odmówiłam zrobiło się bardzo nieprzyjemnie. Pan stwierdził, że należy mu się szacunek i zniżka… Koleżanki ze stoisk obok zaczęły mnie bronić, bo ja byłam zwyczajnie w szoku i tylko patrzyłam się na tego pana z niedowierzaniem… Najbardziej żal mi było dziewczynki… Na szczęście takie sytuacje to rzadkość.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUMasz jakieś sprawdzone metody na nieprzyjemnych klientów?

Nie miałam ich aż tylu żeby przygotowywać strategie. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyNie tłumaczę nic na siłę, nie kłócę się… przeważnie ignoruje, bo nie warto się denerwować.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUSpotkałam się z tym, że wielu rękodzielników podczas targów robi kolejne produkty. Coś na zasadzie „live show”. Co o tym sądzisz? Jest to pomocne w pozyskiwaniu klientów czy raczej przeszkadza?

Zdarza mi się uprawiać takie ‘live show’. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyZ oczywistych względów nie lepię, ale często szczepiam łańcuszki czy bransoletki. Zdarza mi się tez robić nowe bransoletki i naszyjniki już z wypieczonych elementów, których jeszcze do niczego nie wykorzystałam. Mam ich trochę w moim targowym kuferku razem z koralikami i półfabrykatami. Zauważyłam, że klienci to lubią, ba, bardzo często zdarza mi się przeczepić elementy w bransoletkach lub dodawać nowe właśnie na życzenie klientek. To może zabrzmieć dziwnie, ale klientki cieszą, że mogę np. wydłużyć łańcuszek lub zamienić kokardki w wisiorach. To drobne rzeczy, ale dają poczucie personalizacji biżuterii, dostosowania jej do indywidualnych potrzeb i upodobań.

Qrkoko.pl - Biżuteria pełna ciepła, czyli wywiad z Kasią Depą z ICOALYOUCo jest u Ciebie czynnikiem decydującym o tym czy wystawisz się na jakimś targu?

Miejsce, data i cena ma znaczenie. Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon LovelyTo, kto dane targi organizuje, czy to pierwsza edycja czy kolejna. Czynników jest wiele. Przez te kilka lat byłam na najróżniejszych imprezach, od mniejszych i większych klubów, przez Pałac Kultury, centra handlowe, plenery, kina, targi kulinarne… Mam już rozeznanie, jakie targi maja dla mnie potencjał, a które nie koniecznie. Bardzo pomocna jest również grupa na Facebooku, do której należę – wystawcy wymieniają się na niej spostrzeżeniami i dyskutują o imprezach, w których uczestniczą.

Qrkoko.pl - Craft Break – rozmowa o jarmarkach z Lemon Lovely
Źródło: Lemon Lovely

PODSUMOWANIE

Jeżeli zastanawiacie się czy wziąć udział w jakiś targach to warto spisać sobie rady i spostrzeżenia Lemon Lovely. Każdy Rękodzielnik, który myśli na poważnie o rozpoczęciu przygody ze sprzedażą swoich prac powinien wziąć przykład z Ani. Mało kto tak świadomie i rozważnie kreuje swoją markę. Dba zarówno o wizerunek jak i zadowolenie klienta, ale też nie zapomina o rozwijaniu swojego warsztatu.

Odwiedź Anię w sieci:
Blog: http://xlemonlovelyx.blogspot.com/
Facebook: https://www.facebook.com/lemonlovelyjewellery
Instagram: https://instagram.com/xlemonlovelyx/

Zobacz wszystkie tutoriale: