Jak czytać banderole?

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Jak czytać banderole – kompletna instrukcja

Jak czytać banderole? Warto się tego nauczyć, bo to bardzo przydatna umiejętność 😉 Przyznam szczerze, że zaczynając przygodę z włóczkami totalnie olewałam kwestie banderoli. Może po części dlatego, że moje pierwsze włóczkowe łowy pochodziły z zapasów mamy i babci, albo z recyklingu 😉 Jednak, kiedy już sięgnęłam po papierek, w który została zawinięta włóczka to… nie wiedziałam na co patrzeć! A tam jest dużo przydatnych informacji 😉

To lekcja uzupełniająca kursu szydełkowania
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Kurs Szydełkowania - Qrkoko

Na wstępnie pragnę zaznaczyć, ze „włóczka”, a „wełna” to nie to samo. Mianem włóczki określa się hmm… dziedzinę materiałów przeznaczonych do dziergania 😉 A „wełna” to coś co wchodzi w skład. Czyli każdy motek wełny to włóczka, ale nie każda włóczka jest wełną!

JAK CZYTAĆ BANDEROLE?

Zacznijmy od tego czym one są. Banderola to po prostu tekturka lub papierek, w jaki owinięta jest włóczka. Coś jakby jej metka. I tyle 😉

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Co na nich znajdziemy? Przede wszystkim producenta oraz nazwę włóczki. Tutaj raczej nie trzeba niczego wyjaśniać 🙂


» Grubość

Oprócz tego znajdziemy grubość. I tutaj są „schody” ponieważ w Polsce włóczki oznacza się inaczej niż w reszcie świata. I w zależności od kraju pochodzenia włóczki czy dostawcy możemy czasami natrafić na coś co zupełnie nas zaskoczy!

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Jednym z oznaczeń grubości na jaki możesz trafić to TEX. Chociaż obecnie spotykam takie oznaczenia na niciach lub kordonkach to kilka razy natrafiłam na nie w bardzo starych włóczkach. Poprawny zapis tex powinien zawierać również jakąś liczbę, np. w przypadku kordonków najczęściej korzystam z grubości 50 tex x 3.

Ale co to oznacza?
50 tex x 3

3” pokazuje mi liczbę nitek w kordonku – czyli skręt 3 niteczek na jedną docelową, z której dziergamy.

A liczba „50” to ilość skrętów na 1 metr kordonka.

Kiedyś należało sobie samemu z tego wyliczać długość kordonka w motku, ale teraz na banderolach można znaleźć dodatkową informację o tym. Ewentualnie znaleźć taką informację na stronie internetowej producenta.

– wydajność włóczki –

Najczęściej spotykany opis grubości włóczki to zapis: długość/waga. To też określenie wydajności włóczki. Warto zapamiętać sobie z jakiej grubości najlepiej nam się dzierga lub jaka grubość końcowa splotu najbardziej nam się podoba. Oczywiście, kiedyś nie do pomyślenia było, aby koronki robić z czegoś innego niż delikatne kordonki lub nici, ale na szczęście również w dzierganiu wszystko poszło do przodu i często widuję wielkie serwetki, które pełnią funkcję np. dywanów Bo zostały zrobione z grubszej „włóczki”!

Włóczki zwija się różnie. Najczęściej kupuję te z zwojach po 50 g lub 100 g. Zależy od projektu. Należy też pamiętać, że w zależności od tego z czego zrobiona jest nasza włóczka jej wydajność będzie się różnić. Chodzi o to, że np. 100 metrów bawełny i 100 metrów delikatnego moherku nie będzie ważyć tyle samo. Warto o tym pamiętać 😉

– inne oznaczenia grubości –

Jeżeli korzystamy z zagranicznych włóczek, które nie mają przetłumaczonych na język polski banderoli, to możemy tam znaleźć takie opisy jak „bulky”, „lace” czy „jumbo”. Czy wręcz inne oznaczenia jak „ply” lub same cyfry! Poniżej przygotowałam zestawienie w formie tabelki, które porównuje te „dziwne” nazwy i przenosi je na polskie podwórko. To mocno uproszczona tabelka, bo nie wszystko da się łatwo przekształcić, więc pamiętaj o tym. Daje ogólne pojęcie o porównaniu grubości 🙂 Nie wpisuję krajów pochodzenia oznaczeń, bo to odczytasz ze swoich banderoli. Posegregowane są od najcieńszych po najgrubsze. Ostatnia kolumna, ta pogrubiona pokazuje orientacyjną długość włóczki na 50 g!

0Lace1 ply lub 2 plydo 400 m
1Super Fine3 ply lub 4 plyOk. 200-300 m
2Fine5 plyOk. 125-200 m
3Light8 plyOk. 100-125 m
4Medium10 ply lub 12 plyOk. 60-100 m
5Bulky12 ply lub 16 plyOk. 50-10 m
6Super BulkyMniej niż 50 m
7JumboMniej niż 50 m

Pamiętaj, że ciężkich włóczek typu „jumbo” raczej nie sprzedaje się w motkach mniejszych niż 100 m, więc jeżeli zachodzi potrzeba to można sobie wszystko przeliczyć.

» Skład

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

To obowiązkowa informacja na banderoli. Jeżeli jej nie znajdziesz to znaczy, że masz kiepską i podejrzaną włóczkę. W składzie włóczki nie zawsze musi być 100% tego samego materiału, np. 100% bawełny. Może, ale to nie konieczność. Często stosuje się różne mieszanki, które wzajemnie się uzupełniają. O różnych składach włóczek i ich zastosowaniach w projekcie już kiedyś pisałam. Możesz więcej przeczytać tutaj: https://qrkoko.pl/jak-wybrac-wloczke-kurs-szydelkowania/

» Polecane szydełka lub druty

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Coś bardzo pomocnego, zwłaszcza dla początkujących. To też dobry wskaźnik grubości włóczki. Dobry, ale nie idealny 😉 Producent włóczki podpowiada nam z jakimi narzędziami splot będzie ładnie wyglądać. Jeżeli dopiero zaczynasz to warto się tym kierować. Dopiero po nabraniu wprawy można eksperymentować.

» Próbka

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Oj nie krzyw się tak 😉 Wiem, że mało osób lubi robić próbki. A bo to zajmuje czas, a bo to już by się chciało swetry robić, a nie jakieś kwadraty. Uwierz mi, warto poświęcić kilka minut na machnięcie tego kwadracika, ponieważ nie jeden raz uratowało to moją robótkę. Zwłaszcza przy nowych włóczkach, na których nigdy wcześniej nie pracowałam. Na banderoli pokazują Ci orientacyjną ilość oczek i rzędów jakie musisz wykonać aby uzyskać kwadrat o bokach 10 cm. Oczywiście polecanym szydełkiem lub drutami. Ile razy mi się to potwierdziło? Raz! Naprawdę 😀 Dlatego próbki są tak ważne. Ponieważ czasami wybierzesz inne szydełko lub mocniej (lub lżej!) zaciągasz włóczkę niż przewiduje producent. Dlatego próbkę rób zawsze i zapisuj sobie jej wyniki.

» Kolor

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Na banderoli nie tylko znajdziesz nazwę koloru od producenta, ale również numer serii. Warto zwracać uwagę zwłaszcza na ten drugi. Czasami może się zdarzyć, że przy farbowaniu włóczek coś uległo zmianie i nasza dokupiona włóczka przyjedzie ciemniejsza lub jaśniejsza. Pilnowanie numeru serii farbowania (lub czyszczenie magazynu pasmanterii – świetne dla duszy, kiepskie dla portfela) pozwoli nam uniknąć efektu ombre, kiedy nie jest zamierzony.

» Oznaczenie prania

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

To takie bardzo standardowe określenia, które widnieją nawet na metkach ubrań. Nie będę się o nich rozpisywać, bo raczej każdy je zna lub wie gdzie ich poszukać. Sama zawsze zachęcam do ręcznego prania dzianin w czymś delikatnym i zawsze suszenia ich na płasko, ale przecież Ciebie do niczego nie zmuszę 😉

» Inne

Qrkoko.pl - Jak czytać banderole?

Prawda jest taka, że każdy producent inaczej opisuje banderole. Powyższe informacje to absolutne minimum jakim się kieruję przy wyborze. Jeżeli nie mam podanej marki, koloru czy składu – odkładam motek. I Tobie też to radzę. Z innych przydatnych informacji jakie znajdowałam i lubię znajdować na banderolach to:

  • adres strony internetowej – mamy XXI wiek, więc dobrze jest zajrzeć i dowiedzieć się czegoś więcej o producencie włóczek. To właśnie tam znajdziemy np. informację o hodowlach z jakich pochodzą włóczki zwierzęce, co pozwoli nam zweryfikować czy nie natrafiliśmy na firmę, która się nad nimi znęca. Na stronach też często znajdują się darmowe wzory!
  • dane kontaktowe – czasami jest to mail, czasami numer telefonu. Miła rzecz, chociaż tylko raz z niej skorzystałam
  • polecane zastosowanie – coś super dla początkujących! Wiele osób nie wie czy dana włóczka będzie dobra np. na kocyki dziecięce. A tu proszę, producent sam podpowiada do czego można ją zużyć.
  • orientacyjna ilość potrzebna na projekt – do tego podchodzę dość nieufnie, ponieważ każdy z nas jest inny, chociaż przy tym piękny Sama będąc w wersji kompaktowej wiem, że na sweterek zużyję mniej włóczki niż koleżanka, która ma 2 metry wzrostu. Oczywiście ilość motków potrzebna na projekt zależy też od wzoru, końcowego wykroju, upodobań i masy innych rzeczy. Dlatego kiedy widzę informację np. „dla kobiety 6 motków” odpowiadam „cool story bro” i kieruję się własnym przeczuciem.

PODSUMOWANIE I RADA NA KONIEC

Fajnie mieć na oku banderolę kiedy korzystamy z włóczki. Jednak co w przypadku gdy włóczka się skończyła i został nam tylko papierek? W takich przypadkach dobrze być mądrym po szkodzie i robić… notatki!

Banderole z drugiej strony najczęściej są puste. Wykorzystuję to miejsce, aby zapisać sobie na przyszłość jak mi się pracowało. Czy włóczka się nie rozdwajała lub brzydko skręcała, czy ładnie współpracowała, itp. Tam też przyklejam kawałek próbki, aby w przyszłości móc sobie szybciej połączyć banderolę z gotowym produktem. Tobie też to radzę! To wygodniejsze niż googlowanie za każdym razem włóczki i szukania jej zdjęć po internecie

Pamiętaj, że wszystkiego co właśnie przeczytałaś nie musisz uczyć się na pamięć! Włóczka jest jak kot, lubi być rozpieszczana. Warto z nią przebywać, a sama Ciebie nauczy tego co lubi i jak się z nią obchodzić! Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci zrozumieć jak czytać banderole 😉

Udanego tworzenia Kurczaki!

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę 😉 Powodzenia!


Zobacz wszystkie tutoriale: