Upominek albo życie!

61

Qrkoko.pl - Upominek albo życie!

Jeżeli dostałaś taką wiadomość to wiedz, że coś się dzieje.

Prowadzę fanpage dla sklepu, w którym pracuję. Siedzę grzecznie w piżamce, popijam ciepłą herbatkę i głaszczę kota. Typowy środowy wieczór.

Nagle BACH! BACH! BACH! Firmowy fanpage dostaje masę lajków. W ciągu kilku minut ponad 30 kliknięć.

Szybka konsultacja z drugą osobą prowadzącą stronę:

– Kupiłaś lajki?!
– Nie, a ty?
– Nope.

Pierwsza myśl: Może szefowie? Druga myśl: nie ma ich w kraju, więc nie mają kontaktu z cywilizacją (czyt. nie mają Internetu).

Po 5 minutach wszystko było jasne. Fanpage dostał uroczą wiadomość od niejakiej Anity G. Coś mi zadzwoniło, ale nie wiedziałam jeszcze, w którym kościele. Po krótkim riserczu znalazłam gdzie jest pies pogrzebany.

Qrkoko.pl - Upominek albo życie

Okazało się, że nie jest to sporadyczny przypadek. Dziewczyna nie próżnuje i ma pozakładanych mnóstwo kont do podobnych „żebraczych inicjatyw”. Zakładając, że faktycznie jest dziewczyną, co przy obecnej modzie na gender jest dyskusyjne.

Po wpisaniu formułki z wiadomości do Googli widzimy ścianę płaczu. A raczej ścianę linków i płaczące ofiary, które dały się nabrać na te żałosne próby wyłudzania. Ów ktoś, kiedy nie otrzymuje „upominku” grozi zaspamowaniem profilu, wypisywaniem oszczerstw i kłamstw i całkowitym zniszczeniem e-życia. Bezczelni i bezwstydni poławiacze okazji, którzy zrobią wszystko, aby otrzymać cukierek, bo inaczej zrobią psikusa. Robią to nie zwracając uwagi na to, że łamią przepisy polskiego prawa oraz regulaminu Facebooka. Zastanawia mnie, w jaki sposób odbierają swoje nagrody, skoro wiedzą, że postępują nielegalnie i ukrywają się za fałszywymi profilami. Chociaż może to autentyczne osoby, które skrzykują całe rodziny bądź znajomych o podobnych „galeriankowych” zapędach. Jedno trzeba im przyznać – potrafią być zorganizowani. Nowa era cyber terrorystów :)

Qrkoko.pl - Upominek albo życie

Qrkoko - upominek albo życie

 

Nie wiem czy to nowi Łowcy Promocji rodem z TLC czy banda dzieciaków, którzy robią to dla zabawy. W obu przypadkach należy postępować tak samo – pozbyć się szkodników. Pamiętajcie o opcjach zgłaszania nadużyć, które oferuje Wam Facebook, a także o tym, że wyłudzanie, nękanie itp. są w Polsce karalne. Pod żadnym pozorem nie ulegajcie takim prośbom i groźbom. To Wasze profile i nikt nie ma prawa narzucać Wam własnych inicjatyw i żądań. Niedźwiedzie przysługi niech zapadną w zimowy sen.

Jeżeli spotka Was taka sytuacja najlepszym sposobem walki jest ignorowanie tych wiadomości i raportowanie nadużyć. Ewentualnie, jeżeli chcecie się podroczyć możecie odpisać tak jak zrobił to jeden z profili:

Qrkoko.pl - Upominek albo życie

Z darmowych lajków też za szybko się nie cieszcie. Większość profili jest fałszywa, ich zbanowanie to kwestia czasu, a żadnej aktywności od nich nie uświadczycie. Najczarniejszy scenariusz przewiduje to, że wszystkie fałszywe profile, kiedy nie otrzymają prezenciku, w akcie zemsty zaczną zgłaszać wszystkie Wasze posty i automat Facebookowy bez żadnej weryfikacji zablokuje Waszą stronę pod natłokiem zgłoszeń.

Zajrzyj darowanym lajkom w zęby – może czeka Cię leczenie kanałowe

NAPISALI O NAS:

Qrkoko - upominek albo życie

Qrkoko - upominek albo życie

Qrkoko - upominek albo życie