Budzisz się co rano w tym samym miejscu. Te same ulice, te same drzewa, to samo miasto. Codziennie mu się przyglądasz i z dnia na dzień Twoja niechęć do niego narasta. Masz nawet własny hejnał, bo od Twojego westchnięcia „mam dosyć tej dziury” można nastawiać zegarki. Tak sobie wzdychasz, narzekasz i tylko się zapowietrzasz. Co roku obiecujesz sobie, że stąd wyjedziesz. Do lepszego miejsca. Co roku obietnicę łamiesz, wpisując ją od razu do noworocznych postanowień. Ty nigdy nie wyjedziesz, bo Tobie nigdzie nie będzie lepiej.

Kiedy przeprowadziłam się do Białegostoku ponad 3 lata temu zakochałam się w tym mieście od pierwszego wejrzenia. Nawet mimo tego, że pierwsze co wpadło mi w oko to wszechobecne roboty drogowe. Opuszczając Dolny Śląsk moje serce było rozdarte i część duszy zostawiłam w tamtejszych lasach oraz łąkach. Pełna niepokoju wysiadłam na dworcu i wpadłam po uszy. Chociaż nic nie zastąpi mi nigdy rodzinnych stron to te miasto jest przepiękne! Tętni życiem, a atrakcje znajdzie tutaj każdy. Od wyciszonych introwertyków, po zabawowych łamaczy serc. Dlatego kiedy słyszę jak ktoś na Białystok mówi „zabita dechami dziura” i z utęsknieniem patrzy  w kierunku wylotówki na Warszawę, to z niedowierzania przecieram oczy. To nie miasto jest brzydkie i nudne. To Ty.

MAM TAK SAMO JAK TY

Ludzie marzą o Warszawie, Nowym Jorku, Paryżu. Dla mnie super! Jeżeli chcesz podróżować to rób to! Jednak jeśli jesteś nieciekawym i zrzędliwym człowiekiem to w największych stolicach świata też zanudzisz się na śmierć. Każdy serce ma ulokowane w innym mieście. Niektórzy tak jak ja są rozdarci na różne miejscowości, ale wciąż szczęśliwi. Inni będą grymasić w najpiękniejszych zakątkach ziemi, bo tamtejsze kawiarnie nie mają dyniowego latte lub nad morzem zrywa Wi-fi. Dla niektórych może być już za późno na przeprowadzkę, bo zarzucili kotwice w postaci kredytów, zobowiązań i przyzwyczajeń, a to mocno ciągnie w dół. Wtedy jestem w stanie zrozumieć narzekanie jak to chętnie wyjechaliby to lepszego miasta, bo tu nie ma perspektyw i atrakcji. Po prostu to zwyczajne zrzędy bez pomysłu na spędzenie wolnego czasu czy poprawę swego losu. Jednak żeby młodzi ludzie wzdychali do metropolii i zamiast zrealizować swój plan, wolą marnować czas na oczernianie swego miasta? A co Wam korzenie przebiły laczki, że nie możecie się ruszyć? Przecież to jest najlepszy moment by zacząć żyć jak chcesz i gdzie chcesz! Później nie będzie łatwiej.

Qrkoko.pl - To nie miasto jest brzydkie i nudne tylko Ty

Masz takie możliwości, że nie musisz być nawet pełnoletni, by zasmakować innych miast. Niezależnie czy tych regionalnych czy za granicą. Jak weźmiesz ze sobą czystą parę bielizny to możesz to zrobić nawet bez rodziców. Studencka wymiana lub wyjazd do pracy z zaufanymi ludźmi. Podróż stopem lub za bezcen. Możliwości masz wiele, a problem tylko jeden – musi Ci się chcieć. Musisz ruszyć tyłek i powiedzieć sobie, że wybiły ostatnie minuty narzekania. Teraz czas na zmiany. To wina miasta, że nie możesz znaleźć pracy? To wina miasta, że na każdą atrakcję kręcisz nosem? Przekonaj się o tym i spakuj walizki. Wyjedź. Wyprowadź się. Inaczej nigdy się nie dowiesz czy Twoje miasto faktycznie nie było miejscem dla Ciebie, czy może z nim wszystko jest ok, tylko Ty jesteś zgryźliwym i znudzonym człowiekiem.


Ci, którzy wiedzą, że muszą zostać – nie narzekają. Godzą się ze swym losem pierdzącego w stołek zrzędę. Doceniają swoje miasto i życie lub starają się je zmienić. Szukają rozwiązań nie siedząc w miejscu. Paradoksalnie najwięcej wymówek na bezczynność mają ci, którym najłatwiej o zmianę. Znałam ludzi, którzy z całymi rodzinami wyprowadzali się za granicę. Osoby, które z dnia na dzień powiedziały „będę studiować w innym mieście” zamiast szukać wad w obecnym miejscu zarezerwowali sobie bilet. Znam ludzi, którzy walczą o lepsze jutro, pracując ponad siły i spełniają swoje marzenia. Oni wymówkom pomachali chusteczką na pożegnanie.

Znam również rozpuszczonych bachorów plujących na swoje rodzinne miasta. Takich co się go wyrzekają dzień po przeprowadzce i takich co narzekają na nie dzień po dniu, nigdy się z niego nie wyprowadzając. Bachorów również mentalnie, bo ich metryka wskazuje, że często są o wiele lat ode mnie starsi. To oni chcą zmian, ale podanych na złotej tacy, bez wysiłki i problemu. Chcą zmian, ale sami nie chcą się zmieniać. Wolą narzekać na to, gdzie przyszło im egzystować, zamiast przenieść się tam gdzie chcą żyć. A skoro już tu tkwią to ponarzekają sobie jak bardzo jest tu kiepsko, zamiast dowiedzieć się co jest tu fajnego.

Qrkoko.pl - To nie miasto jest brzydkie i nudne tylko Ty

Budzisz się co rano w nowym miejscu. Nowe ulice, nowe drzewa, nowe miasto. Codziennie mu się przyglądasz i z dnia na dzień znów jest tak samo. Znowu to odczuwasz – niechęć do wszystkiego wokół. Tak sobie wzdychasz i narzekasz nie do końca wiedząc na co. Jak przed każdym nowym rokiem obiecujesz sobie, że teraz to już na pewno wyjedziesz, chociaż w głębi duszy wiesz, że nigdy tego nie zrobisz. Bo Ty nie chcesz wyjeżdżać. Chcesz tylko marzyć o przyszłości i narzekać na teraźniejszość. Chcesz fantazjować o nowych odległych miastach, a nie potrafisz docenić nawet tego, które masz na wyciągnięcie ręki.

To nie wina miasta, że jesteś tutaj nieszczęśliwy. Będziesz się tak czuć w każdym innym miejscu. To Twoja wina, bo wszystkie drogi negatywnych emocji prowadzą do Ciebie.

 

Pacnij lajka jak tekst się podobał!

 
Polub mnie to nie przegapisz nowych postów