Szczęśliwie obojętni na nieszczęście

7

Qrkoko.pl - Szczęśliwie obojętni na nieszczęście

Odkąd pierwszy raz otworzyliśmy oczy widzimy otaczające nas tragedie, choroby i kataklizmy. Ludzkie nieszczęścia przeszły do naszej codzienności jak śniadanie, obiad i kolacja, choć wciąż te ostatnie to dla wielu osób nieznane pojęcia. Podczas czytania tego tekstu ktoś właśnie stracił dach nad głową, umiera z głodu lub wypowiada swoje ostatnie słowa. Codziennie świat kończy się dla wielu ludzi, a nas to nic nie obchodzi. I słusznie.

Każdy ma swoje życie i własne problemy. Przez to nie starcza nam czasu i chęci, by do naszego muru nieszczęść dokładać cudze cegiełki. Mało kto budzi się co rano z myślą „komu by dzisiaj pomóc?” i jest to całkowicie normalne. Inaczej skończylibyśmy jak Kordian i równie bezsensownie cierpielibyśmy za miliony. Tylko nic by z tego nie wynikło, a na naszych łzach nie skorzystałby nikt prócz koncernów higienicznych. Żeby nie zwariować we współczesnym świecie musimy być obojętni na ludzkie tragedie. Co nie znaczy, że mamy być bezradni. Kiedy człowiek upada na dno nie oczekuje poklepywania po plecach i słów otuchy „jakoś to będzie”. Wolałby chwycić tą dłoń i spróbować się podnieść. Kiedy widzimy, że ktoś potrzebuje pomocy nie gadajmy o tym – po prostu to róbmy. Nie płaczmy nad rozlanym mlekiem, tylko pomóżmy je posprzątać i kupić drugie. Problem rodzi się wtedy, gdy z tragedii powstaje cała droga mleczna, a my musimy wybrać kto dostanie od nas jeden mały kartonik.

PISZĘ W NIETYPOWEJ SPRAWIE

Nie ma dnia, w którym nie dostałabym wiadomości z prośbą o wsparcie finansowe. Najczęściej są to zbiórki na leczenie chorych dzieci. Najgorsze w tym jest to, że tego jest cała masa. Jestem zmuszona do selekcji lub wyrobienia w sobie odruchu ignorowania takich próśb, bo gdybym pomogła wszystkim to sama wkrótce rozsyłałabym podobne wiadomości z prośbą o pieniądze. Buduję w głowie zaporę chroniącą przed załamaniem nerwowym, choć podświadomie wiem, że z każdą wiadomością wrzuconą do kosza odbieram komuś część szansy na ratunek. W końcu dochodzę do momentu, w którym podchodzę do nich całkowicie obojętnie i stawiam je na równi ze spamem próśb o głosy na koleżankę startującą w Miss Zadupia Dolnego czy udostępnienie zdjęcia na konkurs „mój pies wygląda tak samo jak tysiąc innych”. I czuję się wtedy okropnie. Mam z tą pomocą ogromny problem, bo nie jestem wstanie wesprzeć każdego, a nie potrafię zdecydować czyja tragedia jest ważniejsza.

TRAGEDIA JEDNEGO AKTORA

Jak byłam mała to nie potrafiłam w spokoju skończyć śniadania, bo ciągle miałam w głowie pytania „jak ktoś mógł urządzić strzelaninę w szkole?”, „czemu ktoś wleciał samolotem w budynek?”, „dlaczego Matka Natura zabiła tyle osób przez Tsunami?”. Do tego dochodziły osobiste tragedie jak choroby i śmierć w rodzinie. Spędzałam wiele godzin starając sobie wszystko uporządkować i zastanawiając się jak mogę pomóc. Wściekałam się kiedy dochodziłam do wniosku, że to stracone godziny, bo nie jestem w stanie uratować wszystkich.

Teraz dorosłam i siedzę przy stole, gdzie do obiadu w tle przygrywają mi wiadomości. Śmierć, porwania, bieda, domowe wojny. Nie jestem już zszokowana. Nie krztuszę się jedzeniem z wrażenia. Prócz jego smaku nie czuję wtedy nic. Teraz o tragediach tylko słuchamy. Nic poza tym. Wmawiamy sobie, że cudze nieszczęście nas nie dotyczy.

To nie nasza wina, więc to nie nasza sprawa

Dodatkowo nie chcemy pomagać, nauczeni doświadczeniami z przeszłości, kiedy daliśmy biednemu pieniądze żeby go nakarmić, a on okazał się cudotwórcą i zamienił chleb w wino. Ludzka znieczulica nie powinna nas ogarniać do stopnia pogardy, kiedy to widząc chwiejącego się bezdomnego naszą pierwszą myślą jest – pijak. Sam sobie na to zasłużył i zamiast zabrać się do roboty przepił całe życie. Zapominamy, że ten człowiek był kiedyś taki jak my. I my kiedyś możemy być tacy jak on.

TO MOGŁAM BYĆ JA

Pomoc drugiemu człowiekowi powinna być naszym odruchem bezwarunkowym, ale niestety tak nie jest. Nie interesuje nas los innych i nie przejmujemy się ich tragediami, póki nas osobiście nie dotyczą. To normalne, że tak robimy, bo inaczej dawno byśmy zwariowali. Jednak trzeba czasami przypomnieć sobie o tych, którzy mają gorzej i uświadomić sobie, że z dnia na dzień sami możemy zająć ich miejsce. A wtedy nie chcielibyśmy żeby inni myśleli o nas tak jak my kiedyś o innych.

Nie chodzi o to żeby co rano budzić się z depresją i cierpieć katusze. Nie chodzi o to żeby na każdy wywieszony plakat o zaginionym samochodzie, zwierzaku czy dziecku reagować powodzią łez. To nie zmieni niczyjego losu. Nie myśl o cudzych tragediach. Po prostu działaj.

Nie powinniśmy być zmuszani do wyboru – pomóc jednostce lub nie pomóc nikomu. Niestety życie nie daje nam tego przywileju, przez co często pod presją zwyczajnie rezygnujemy z pomocy. Są jednak organizacje, które zdejmują z nas to jarzmo niewygodnego wyboru i pozwalają pomóc w najprostszy i najwygodniejszy dla naszej psychiki sposób.

Nie myśl o ludzkiej tragedii. Nie rozprawiaj o niej ze znajomymi. Przewijając wall z tragicznymi newsami nie lamentuj o tym jak inni mają ciężko. Zamiast gadać o tym – reaguj na to. Pomóż, bo chcesz, nie bo musisz.

POMÓŻ, BO MOŻESZ