Szanuj starszego, tylko dlaczego?

26

Bóg śmieje się słysząc nasze plany. ZUS robi to samo, gdy myślimy o naszych emeryturach. W czasach szkolnych zaklepywało się najlepsze ławki. Kilkadziesiąt lat później robimy to samo z krzesełkami w przychodni. Wnuki nas nie odwiedzają, atrakcji w życiu coraz mniej i  często o tym, że w ogóle żyjemy przypominają nam dopiero dokuczające korzonki. Moja starość nie zapowiada się obiecująco. Mam nadzieję, że przynajmniej będę mogła się na kimś bezkarnie wyżywać.

Pewnie spotkaliście się z sytuacją kiedy byliście bez powodu chamsko potraktowani przez starszą osobę. Zawsze w takich momentach człowiek przypomina sobie największe kłamstwa dzieciństwa jak „ten zastrzyk nie będzie bolał”, „jak nie zjesz warzyw to Pan Cię porwie” czy „zawsze szanuj starszych”. Tylko część z nich okazała się prawdą, bo porwał mnie z rodzinnego miasta jedynie Przedmąż, a igieł boję się do dziś i nie wiem dlaczego mam szanować wszystkich starszych, jeżeli oni nie szanują mnie.

SZANOWAĆ WSZYSTKICH, NIE OSZCZĘDZAĆ NIKOGO

W stosunkach międzyludzkich przypominam trochę korporację podpisującą umowę. Od siebie oferuję startowy pakiet szacunku i czystą kartę. Nie oceniam po pozorach, nie sugeruję się opinią innych i wyciągam własne wnioski. Proste i klarowne warunki z małym kruczkiem napisanym drobnym druczkiem. Bowiem szacunek w moich oczach można szybko zyskać i jeszcze szybciej stracić, a wszystko jest zależne od czynów. Nie od wyglądu, płci, orientacji seksualnej czy daty urodzenia w dowodzie. Jeżeli kobieta w ciąży wypala przy mnie 3 papierosy, ksiądz odmawia pogrzebu tym, którzy w portfelu nie mają dużo waluty „cołaski”, a starsza osoba opluwa mnie jadem tylko dlatego, że urodziłam się kilkanaście lat później, to dla mnie sprawa jest jasna. Warunki dotrzymania mojej umowy zostały zerwane, a ja w ramach grzywny przestaję okazywać takim osobom jakiekolwiek wyrazy szacunku, bez względu na to jak długo wpajano mi, że powinnam to bezwarunkowo robić.

Nigdy nie rozumiałam takiego zjawiska jak „wymagany szacunek”. W czasach kiedy nauczyciel był świętością, a przyozdabianie jego głowy koszem na śmieci nie było jeszcze powszechną formą rozrywki, od uczniów wymagano bezwzględnego szacunku do swych nauczycieli. Nawet poza terenem szkoły należało wychowawcom bić pokłony, bo inaczej oni pobiją nas. Nigdy nie uważałam takiego wymuszonego respektu za nic dobrego, bo nie wynikał on z czynów szanowanej osoby. Nie okazywaliśmy szacunku ze względu na dokonania czy postawę. Nie był to nasz autorytet, bo kiedy znikaliśmy z ich pola widzenia to po cichu życzyliśmy im najgorszego. Przez co taki szacunek stracił na wiarygodności, bo nawet osoby, które wcześniej faktycznie czuły do nauczyciela respekt to i tak na wszelki wypadek zostały przez niego ukarane, aby na pewno pamiętały kto tutaj rządzi.

Nauczyciele się postarzeli, a wraz z nimi praktyka przymusowego szacunku. Zostało tak do dziś i od małego uczono nas, by okazywać szacunek wszystkim starszym, ale nikt nie wspomina o tym, by wcześniej upewnić się, że ów starsza osoba jest dobrym człowiekiem i również ten szacunek przekazuje nam. Wiele starszych osób wykorzystuje ten społeczny nakaz i samemu zapominając o resztkach kultury rości sobie większe prawa do poszanowania.

ATEIŚCI-SATANIŚCI I MŁODOCIANE PROSTYTUTKI

Przykładów takiego wykorzystywania nie trzeba daleko szukać. Wystarczy przed „typową babcią” postawić nastoletnią ciężarną, by poznać całą jej biografię o tym jak alfons spłodził jej dziecko, które na pewno urodzi się czarne. Czarne jak dusze fanów metalu, którzy są satanistami i osiedle traktują jak fastfood, wyjadając im kotki z piwnic. Przypadki takiej nietolerancji i braku szacunku ze strony starszych można mnożyć i choć są one stereotypowe to jednak nie są odosobnione. Czy to osiedlowy monitoring w oknach i donoszenie, czy to publiczne wykrzykiwanie wulgarnych obelg na temat obecnej sytuacji politycznej – wszystko rozbija się o szacunek, do którego starsi ludzie przyzwyczaili się do tego stopnia, że przestali go zauważać i samemu okazywać innym. Choć mimo tylu lat doświadczenia na karku powinni emanować mądrością, to jednak wciąż wiele osób potrafi być wysoce nietolerancyjnym dla kogoś kto swym ubiorem, wiarą czy preferencją seksualną odbiega od ich norm. Przez co mimo swego zaawansowanego wieku potrafią być zwyczajnie głupi do tego stopnia, by przez wiele dni bronić kawałka krzyża przed nie wiadomo kim i nie wiadomo po co.

SZANUJ MŁODSZEGO JAK SIEBIE SAMEGO

Czasy bajek Disneya, gdzie długa, siwa broda była synonimem mądrości już dawno minęły. Nie pojmuję przymusu szanowania kogoś tylko ze względu na starszy wiek, bo doświadczenie i kultura niekoniecznie muszą iść z nim pod rękę. Znam osoby dwukrotnie ode mnie starsze, które przez całe swoje życie niczego się nie nauczyły i jeżeli od dziecka były gburami to na starość tylko tą cechę spotęgowały. Znam też takie, które są ode mnie młodsze o 10 lat, a darzę ich ogromnym szacunkiem. Nie ma tu żadnej reguły, że mądrość rośnie wraz z wiekiem, bo na to wpływ ma wyłącznie dana osoba, a nie upływające lata.

Wychodzę z założenia, że każdy powinien okazywać sobie wzajemny szacunek, bez uwagi na akt urodzenia, płeć czy pozycję społeczną, ale też by podchodzić do tego ze zdrowym rozsądkiem i nie być ślepym na zwykłe przejawy chamstwa, które są tolerowane „bo tak trzeba”. Respekt w oczach innych ludzi powinny budzić czyny, a nie sam fakt posiadania zmarszczek, siwizny i laski do chodzenia. Nie ma w tym żadnej zasługi, że ktoś został spłodzony szybciej, więc nie powinno to dawać większych praw do posłuchu czy uznania. Każdy powinien być traktowany na tym samym poziomie szacunku, bez granicy pobłażania na chamskie występki, bo „ktoś jest starszy, więc przymknijmy na to oko”. Jesteś po prostu starszy, niekoniecznie mądrzejszy. Więc co daje Ci prawo do nieprzestrzegania podstawowych zasad kultury, których sam wymagasz od innych?

Rozumiem tych starszych ludzi, którzy w swoim życiu przeszli wiele i spotkali się z wieloma przypadkami braku szacunku ze strony młodszych, więc teraz wolą przyjąć agresywną formę obrony i być chamskim dla każdego. Tylko, że to droga donikąd, bo grono osób, które do siebie zrażamy się powiększa i w gruncie rzeczy tego szacunku mamy coraz mniej.

Nie ważne czy jesteś stary czy młody – jeżeli sam nie okazujesz szacunku to nie wymagaj tego też od innych. To, że chodzisz po świecie kilka lat dłużej nie oznacza, że będziesz wynoszony pod niebiosa, jeżeli od siebie nie dajesz nic poza złośliwością i buractwem. Prędzej spadniesz i brutalnie zderzysz się z rzeczywistością. Ludzie od Ciebie młodsi też mają prawo do szacunku i nie można odbierać im tej możliwości tylko dlatego, że nie przeszli jeszcze kryzysu wieku średniego.

⇓ Polub tekst⇓ Polub fanpage

Zapraszam również na nowo powstałą grupę dyskusyjną Świadomych Twórców.
Wejdź na forum i porozmawiaj z nami o Rękodziele.