Jak nie masz ślubu to nie wynajmę Ci mieszkania – Qrnik #0

7

Jak nie masz ślubu to nie wynajmę Ci mieszkania – Qrnik #0

Z szukaniem mieszkania do wynajęcia jest jak z randkowaniem przez Internet. Jest spory wybór, ale potrzeba dużo szczęścia żeby trafić coś odpowiedniego. Na miejscu może okazać się, że zdjęcie różni się od rzeczywistości, nie wszystko z opisu było prawdą i coś zaczyna brzydko pachnieć.

Od ponad pół roku intensywnie szukałam mieszkania do wynajęcia, tzn. wydzwaniałam po wszystkich ogłoszeniach, chodziłam na pielgrzymki po spółdzielniach, a ze znajomymi witałam się „masz mieszkanie do wynajęcia?“. Kiedy już trafiałam na ciekawe oferty to okazywało się, że piękne zdjęcia próbowały zamaskować stan mieszkania, które jest ruderą lub lokal był w porzadku, ale ukryte koszty doprowadziłyby do rudery stan mojego konta.

NASZ KAWAŁEK PODŁOGI

Znalezienie swoich czterech kątów, do których nie trzeba było znosić chrustu na opał, a koty nie musiałyby w kołowrotkach generować prądu graniczyło z cudem. Najciężej było zimą. Nie wiem dlaczego tak jest, ale kiedy mieszkałam na Dolnym Śląsku to tam również szanse na znalezienie w tym okresie fajnego lokum podobnie jak temperatura były poniżej zera. Uparcie wydzwaniałam pod coraz dziwniejsze numery i rozmawiałam z coraz bardziej podejrzanymi osobami. Ukryte koszty w stylu „opłata czynszu dla spółdzielni“, o których dowiadywałam się dopiero przez telefon przestały mnie dziwić. Nie szokowały mnie dodatkowe atrakcje ukryte pod drobym druczkiem, czyli szeptane do słuchawki oświadczenia typu „w mieszkaniu jest spokojnie, tylko po 21:00 zespół metalowy ma próby, ale coraz lepiej mi idzie“ lub „okolica jest spokojna, tylko czasami mąż tłucze żonę, ale nigdy w trakcie ciszy nocnej“. To co mnie naprawdę zagieło nadeszło wiosną. Topniejący śnieg odkrył odchody nie tylko na chodnikach, ale też w głowach wynajmujących. Wiosną okazało się, że nie tylko opłata czynszu jest warunkiem wynajmu, ale też mój stan cywilny.

Przeglądam mieszkania do wynajęcia i zastanawiam się co ich właściciele mają w głowach. Każdy chce zarobić na wynajmie…

Posted by Qrkoko on Tuesday, March 10, 2015

Problemy głównie były dwa – zbyt wysoka cena lub zbyt daleko od cywilizacji. Niektórzy wynajmujący proponowali mieszkania tak zrujnowane, że namiot oferował bardziej komfortowe warunki i chcieli za nie czynsz jak przy królewskim apartamencie. Natomiast te tańsze były na takim odludziu, że wyjeżdżając z nich do centrum trzeba było brać ten namiot ze sobą i przynajmniej raz biwakować. Jednak największym, a zarazem najdziwniejszym problemem z jakim spotkałam się wśród wynajmujących było ich zbyt niskie poczucie poszanowania cudzej prywatności. Coraz częściej dzwoniąc na ogłoszenie dowiadywałam się, że nie mogę gdzieś mieszkać, jeśli nie mam ślubu!

WYNAJEM W DOBREJ CENIE – KAZANIE GRATIS

Jako posiadaczka dwójki kotów byłam przygotowana na to, że wiele osób odmówi mi z ich powodu wynajmu. Potrafią popsuć meble, czasami hałasować i sporo z nimi problemów jak się nudzą. Jednak nie spodziewałam się, że owym powodem stanie się również mój Przedmąż. Przecież on dba o meble, hałasuje tylko jak chrapie i doskonale potrafi się bawić sam ze sobą. Zwłaszcza od kiedy rozgryzł jak złapać czerwoną kropkę.

Przeżyłam szok kiedy coraz częściej moja rozmowa w sprawie wynajmu przypominała spowiedź i nauki przedmałżeńskie:

– Witam, dzwonię w sprawie ogłoszenia. Czy dwa koty to nie problem?
– Ależ skąd, mogą mieszkać.
– Super! To razem z chłopakiem chcielibyśmy obejrzeć mieszkanie.
– Chłopakiem?! Tak bez ślubu?!! Tylko małżeństwa lub samotne osoby! Bójcie się Boga bezbożnicy!

Chyba coś przegapiłam, ale najwyraźniej do standardów ukrywania informacji w ogłoszeniach doszedł wymagany stan cywilny, tuż obok wymaganej minimalnej opłaty za WSZYSTKO. Ok, rozumiem, że ich mieszkanie to ich (choć dla mnie niepojęte) zasady. Jednak rozmowa mogłaby się zakończyć zwykłym „wynajem tylko dla małżeństw“ bez tego całego nawracania i chlapania mi wodą święconą do słuchawki. Czy ja dzwonię po wynajem mieszkania czy poradę małżeńską? Osobiście kiedy rozmawiam z ludźmi to nie wypatruję na ich dłoni złotej obrączki, która pozwoli mi ich zakwalifikować do lepszej kategorii człowieka. Najwyraźniej wśród wynajmujących standardy kultury obniżają się wraz ze standardem ich mieszkań.

W końcu 15 marca udało nam się wynająć mieszkanie. Nie muszę do niego przemycać kotów ani Przedmęża. I żyjemy tu sobie na kocią łapę. Bezbożnicy. Bezwstydnicy. Bezproblemowcy.

Qrkoko.pl

Polub mnie na Facebooku
I nie przegap wpisów