Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]

3

Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – czym jest i jak go zrobić?

Ścieg krokodyli to prosty ścieg, który idealnie nadaje się na rękawiczki, czapki, chusty i szaliki. Za sprawą popularnych ostatnio mitenek wiele osób nazywa go ściegiem smoczym ;)

To lekcja 4 kursu szydełkowania
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Qrkoko.pl - Jak zrobić płaski okrąg - Kurs Szydełkowania [lekcja #1] 

Ile ściegów można wykonać używając tylko słupków i oczek łańcuszka? Oj, bardzo wiele! Jednak jest tylko jeden ścieg, który tak bardzo rozkochał w sobie rękodzielniczki na całym świecie. To ścieg krokodyli (crocodile stitch), który przeżywa swój renesans za sprawą smoczych mitenek!

Pokażę Ci jak w prosty i szybki sposób opanować taki ścieg i do czego można go wykorzystać oprócz rękawiczek ;)

Dzisiaj nauczę Cię:

 • pracy na tym samym rzędzie ściegu,
 • podstaw kompozycji rękawiczek i ocieplaczy,
 • jak zrobić ścieg krokodyli (crocodile stitch),
 • jak zrobić ocieplacz na dwa sposoby.

 Zanim przejdziemy do właściwej nauki i wytresujemy swojego krokodyla rzućmy okiem na potrzebne materiały :)

WŁÓCZKI

Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]

W tym tutorialu ponownie będziemy pracować na mieszance bawełnianej i Tobie również polecam takie włóczki.

 

SZYDEŁKO 

Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]

Ten ścieg warto przerabiać luźniej, więc wyjątkowo nie sięgam po mniejsze szydełko, tylko takie w rozmiarze polecanym na banderoli, czyli 3 mm.

 

WYKOŃCZENIE

Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]

Ostre nożyczki i tępa igła to idealny duet do wykańczania robótki oraz chowania nitek. Jeśli uczysz się z moich lekcji po kolei to nie muszę Ci ich przedstawiać ;)


Zapraszam do nauki!


 Jak sama widzisz ścieg krokodyli tylko wygląda tak strasznie skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest potulny jak baranek. Tak naprawdę powtarzamy w kółko dwa rzędy – „szkielet” na łuski i same łuski ;)

Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]
Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]
Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]
Qrkoko.pl - Ścieg krokodyli (Crocodile Stitch) – Kurs Szydełkowania [lekcja #4]

Już po kilku rzędach opanujesz go do tego stopnia, że rękawiczki i ocieplacze na kubki będziesz robić z zamkniętymi oczami ;)

INFORMACJE DODATKOWE
– kilka słów uzupełniających –

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, pytania lub czujesz potrzebę uzupełnienia zdobytej wiedzy to poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji:

 • Kurs jest w pełni darmowy. Po prostu korzystaj sobie z moich lekcji i ucz się we własnym tempie. Oczywiście możesz mi w pewien sposób „zapłacić” za moją pracę udostępniając ten kurs wśród swoich znajomych, zapisując się do mojej kurczakowej poczty czy dając mi subskrypcję na moim kanale YouTube, ale nie jest to żaden obowiązek ;)

 • Oficjalny adres Kursu Szydełkowania to http://qrkoko.pl/kurs-szydelkowania/ Możesz go podsyłać swoim znajomym i samej do niego zaglądać, bo znajduje się tam pełny opis kursu oraz pojawiają się tam najnowsze lekcje.

Agata Garbowska – twórczyni bloga Qrkoko.pl i kanału YouTube QrkokoTV

Od wielu lat Rękodzielnik z zamiłowaniem do szydełkowania i koralikowania. Qrkoko.pl - Kurs SzydełkowaniaKurs, który stworzyła pomoże ludziom nauczyć się podstaw szydełkowania, formowania dzianiny i innych zagadnień związanych z dzierganiem. Jej tutoriale zostały okrzyknięte najlepiej wyjaśnionymi lekcjami w polskim Internecie, gdzie wiedza przekazywana jest w przystępny i zabawny sposób.

 • Wszystkie lekcje będą pojawiać się na moim kanale YouTube. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś polecam dać mi tam subskrypcję, aby nie przegapić najnowszych filmów – http://www.youtube.com/user/QrkokoTV?sub_confirmation=1

 • O swoich lekcjach informuję również na moim fanpage’u, więc jak jeszcze nie pacnęłaś tam lajka to również polecam to zrobić – https://facebook.com/Qrkoko

 • Jeżeli czegoś z tej lekcji nie zrozumiałaś i masz pytanie to możesz mi je śmiało zadać ;) Najlepiej będzie jeśli dopiszesz się do Kurczakowej Poczty i potem zadasz mi pytanie mailowo, ale odpowiadam też na wiadomości wysłane na Facebooku.

PODSUMOWANIE

Zachęcam Cię do opanowania tej techniki, bo ścieg krokodyli jest nie tylko super prosty, ale też bardzo efektowny. Jak tylko go opanujesz to na pewno Twoje prace będą robić drapieżne wrażenie ;) Łap szydełka w skrzydełka i zabieraj się do tworzenia.

Udanego tworzenia Kurczaki!

Pamiętaj, żeby udostępnić ten kurs znajomym – im więcej osób w nim bierze udział tym weselej! Możesz wysłać im link http://qrkoko.pl/kurs-szydelkowania/ a na pewno zapamiętają adres :)

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę ;) Powodzenia!

 

Pacnij lajka jak tekst się podobał!

 
Polub mnie to nie przegapisz nowych postów

 

3 komentarze

 1. Rozbieżność bierze się stąd, że są różne warianty wzorów :) Sama najczęściej korzystam z 5 – 2 (tego też uczyłam) i wychodzi za każdym razem :) Nie traktowałabym tych 3 oczek w zastępstwie pierwszego słupka z kolejnego rzędu jako ilość oczek w podstawie (czyli twoje 5+1), ponieważ nie należą one do podstawy, ale już kolejnego rzędu. Mogą też powodować rozbieżność, a w początkowej fazie nauki nawet mylić :) Stąd też mogły się brać twoje rozbieżności (o ile nie powodowały ich zgubione oczka).
  Jeżeli z początku Ci nie wychodzi to zawsze możesz zrobić o kilka oczek łańcuszka więcej w podstawie i później je spruć, to zdecydowanie łatwiejsze niż wzory skróconego szydełkowania ;)