Oto gazetka, która przypomina mi chipsy. Piękna z zewnątrz, ale pusta w środku.

Kiedy wielu z Was spytało mnie czy widziałam już nową gazetę o robótkach na drutach zaświeciły mi się oczy. I to wcale nie przez moją wadę wzroku. Po prostu moje sokole oko (sokół to taka latająca kura) dostrzegło w niej potencjał. Na polskim rynku rękodzielniczym mało jest gazet o drutach, które zawierałyby nie tylko rzetelną wiedzę, ale byłyby też opakowane w piękną formę. „Simple Stylish. Robótki na Drutach” z pewnością przyciągnęły mój wzrok piękną okładką, więc szybko zdecydowałam się na zakup. Pomyślałam, że będzie udany skoro mam już jako taką wiedzę i chęci od nauki. Niestety sama gazeta do udanych nie należy, bo tu na dobrych chęciach się skończyło.

MIŁOŚĆ OD PIERWSZEGO WEJRZENIA?

Z przykrością muszę stwierdzić, że dzieci z tego nie będzie. Chociaż okładka wpadła mi w oko, tak sam sposób zapakowania gazetki jest tak zły, że aż w gałki szczypie. Wielki kawałek kartonu, do którego przymocowana jest gazetka i materiały jest tak cienki, że strach go było trzymać w rękach, bo gibał się na wietrze. W dodatku samą gazetkę łatwo było od niego oderwać. Niosło się to niewygodnie i generalnie wyglądało to kiepsko. Nie wiem dlaczego zdecydowano się na takie rozwiązanie. Może po to żeby optycznie zwiększyć zawartość? Jednak chyba taniej i wygodniej byłoby przymocować materiały bezpośrednio do gazetki i zapakować to w folię, zamiast bawić się w wielką rozkładówkę z kartonu, który rwie się w rękach.

Udało mi się dotrzeć do mieszkania z gazetą w jednym kawałku. Pierwsze co rzuciło mi się w oczy po rozpakowaniu to wypadające ulotki reklamowe. Jedną z nich była propozycja prenumeraty, która jest tak nieczytelna, że oferty z Telezakupy Mango wypadają przy niej bardziej wiarygodnie.

– zamów prenumeratę a otrzymasz 5 prezentów
– od 3 numeru masz 25% taniej
– OFERTA PREMIUM! jak dopłacisz 2,99 zł do każdego numeru, ale dopiero od trzeciego to dostaniesz zestawy do poduch
– jak zaznaczysz okienko to dostaniesz segregator co 15 numerów po 19,99 zamiast 24,99

4 strony opisujące prenumeratę, praktycznie każde wolne miejsce wykorzystane przez jakaś informację, która powtarza się na kilku stronach, a ja już dawno się pogubiłam ile zapłacę, co dostanę za darmo, a co za dopłatą. Wszystko to wygląda na bardzo grubymi nićmi szyte. Ludzie, starczy tych informacji! To nie bilbord reklamowy, gdzie prezes chce wykorzystać każdą wolną powierzchnię, więc walnij mi tu pan jeszcze mapkę dojazdową. Oferta prenumeraty ma wzbudzić moje zaufanie i mieć jasny przekaz – zapłać wcześniej, a dostaniesz szybciej i taniej. Po co robić jakieś prezenty za dopłatą?

Kiedy udało mi się wydostać z tej masy ulotek i złapać oddech, otworzyłam gazetkę i znowu brakło mi tchu. Tego braku logiki w działaniach jest więcej.

KIEPSKIE ROZMIESZCZENIE TREŚCI

Gazetka od razu pokazuje, że się z nami nie będzie patyczkować. Już od pierwszych stron czytelnik dostaje w twarz pełnym projektem, bez żadnego sparingu, rozgrzewki, gry wstępnej czy wprowadzenia do techniki. Co taka zdziwiona? Myślałaś, że to miejsce dla amatorów co pierwszy raz łapią za druty? No tak, miałaś prawo tak pomyśleć, skoro zapowiada to jedna z wypadających ulotek:

„Simple Stylish. Robótki na Drutach” jest również niezwykle proste. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałaś w ręku drutów, teraz nauczysz się, jak za ich pomocą wyczarować cuda!

Co prawda projekt jest banalny, bo to tylko prostokąt na drutach, ale gdzie są jakiekolwiek wyjaśnienia? Cokolwiek przydatnego dla początkujących? Co? Jest? Gdzie? Aaaa, ok… Dopiero 11 stron dalej.

Tu przechodzimy do sedna problemu, czyli złego rozmieszczenia treści. Cała gazetka składa się z sekcji, które można potem wyrywać i kompletować w segregatorze. Tylko, że to nie zwalnia z odpowiedzialności prowadzenia kolejności lekcji, stopniowego wprowadzania w tajniki techniki i skalowania stopnia trudności. Tutaj ktoś machnął na to ręką, zamieszał kociołkiem i zostawił do wystygnięcia. Przez to nauka z tej gazetki przypomina oglądanie telewizji – skaczemy po kanałach szukając czegoś ciekawego.

Od pierwszych stron uczymy się całego projektu, ale żeby nowicjusz mógł się do niego zabrać musi przejść na 11 stronę, gdzie dopiero zaczyna się nauka ściegów. Chwila, chwila, ja przecież nie wiem jak nabierać oczka! A to przerzuć kolejnych 8 stron dalej, gdzie będzie to wytłumaczone. Cała gazetka jest skonstruowana od końca pleców strony, bo powinna zaczynać się od podstaw, czyli wyjaśnienia w jaki sposób nabierać i przerabiać oczka, dopiero później można rozpisać ściegi, a na samym końcu przedstawić projekty. To niby szczegół, ale dla początkujących bardzo ważny. Kiedy zaczynamy uczyć się nowej techniki to musimy zabrać się do tego odpowiednio już od samego początku, by nie wyrobić sobie złych nawyków i żeby w połowie nauki nie zorientować się, że wszystko umiemy źle. To potrafi bardzo zrazić do całego Rękodzieła. Dlatego tym bardziej mnie wkurza ten nielogiczny układ treści, skoro nie było żadnego powodu, by nie ułożyć tego poprawnie.

PROJEKTY

Można się było spodziewać, że w pierwszym numerze będą bardzo proste. Otoczka na kubek, szalik i pokrowiec na tablet to coś co w całości opiera się na pozszywanych ze sobą prostokątach. To akurat oceniam na plus, bo jest łatwo i przejrzyście. Chociaż i tu mogę się trochę doczepić do zawartości wyjaśnień. Poziom projektów jest super łatwy, co nie znaczy, że początkująca osoba nie może się w nich pogubić. A to jest bardzo prawdopodobne kiedy dostaje wyłącznie 4 zdjęcia i 3 podpunkty instrukcji. Taki strzępek informacji może być niewystarczający do nauki dla kogoś to po raz pierwszy zanurzy się w głębię drutów. Zwłaszcza kiedy musi się co chwilę wynurzać i przepływać przez zeszyt kilka stron dalej żeby dowiedzieć się czym są te oczka prawe, którymi musi zrobić 26 centymetrów ocieplacza.

Podobnie skrócony jest opis szalika, który sąsiaduje z zupełnie niepotrzebnym tutorialem na nawijanie kłębka. Po raz kolejny mamy tu do czynienia z błędem źle wykorzystanego miejsca. Dopiero kolejny projekt na pokrowiec dostaje więcej stron, ale mimo tego, że ja się w nim łapię to jednak ciężko mi uwierzyć, że ktoś zielony w dzierganiu da sobie radę.

VADEMECUM DZIEWIARKI?

Coś co większość z Was interesuje najbardziej, czyli czy wyniesiecie z gazetki podstawowe informacje dla początkujących miłośników dziergania? Niestety, już prędzej Was wyniosą na noszach jak zasłabniecie z nerwów, bo i na tym polu według mnie jest kompletna klapa. To znaczy same wyjaśnienia są dla mnie ok, ale nie dla osoby, która z drutami dopiero zaczyna. A przecież do takich osób skierowane są „Robótki na Drutach”.

Czego się dowiaduję z ramki pt. „Jak trzymać druty i włóczkę?”. Tego, że mogę trzymać je tak jak chcę. Super, dzięki za info! Coś co mogło zostać streszczone w jednym zdaniu tutaj zajmuje pół strony, która i tak jest zapchana niepotrzebnymi informacjami. Pamiętacie o złym zarządzaniu treścią?

Jednak jestem wytrwała i dotarłam do nabierania oczek. Mając w pamięci to, że weszłam teraz w rolę dziewiarki-dziewicy i podchodzę do materiału jakbym była zupełnie zielona, czytam:

Każdą robótkę na drutach zaczyna się od nabrania oczek. Jest na to wiele sposobów, z czasem po-znasz je wszystkie. Jako pierwszą wypróbuj metodę łańcuszkową – jest podobna do przerabiania oczek prawych.

Tylko, że ja nie wiem czym są oczka prawe i jak się je przerabia?! Dlaczego naukę nabierania oczek buduje się na przekonaniu, że wiemy już czym są oczka prawe? To tak jakby uczyć dzieci czytać, zakładając, że każde z nich potrafi już pisać. Na szczęście nabieranie oczek czy przerabianie ich na prawo lub lewo jest już wyjaśnione w miarę jasno.

Chociaż i tu mój wewnętrzy chochlik uczepi się jeszcze jednego zdania:

Pamiętaj tylko, że zawsze należy przenosić oczka z lewego drutu na prawy.

No kurdę, nie. Bo istnieje coś takiego jak „reverse knitting” gdzie właśnie robi się na odwrót. Nie należy on do podstaw i raczej nie zastosują go początkujący w dzierganiu, co nie zmienia faktu, że coś takiego istnieje, jest stosowane i bardzo wygodne. Nie wiem po co wprowadzać rękodzielników w błąd?

Znalazłam też dopisek na drugiej stronie okładki, że:

Sposób trzymania włóczki (…) nie ma wpływu na opisywane w zeszycie techniki (…).

Czyli coś co ponownie wprowadzi osobę początkującą w błąd, bo jeżeli będzie się opierać na zdjęciach i nie doczyta schowanego w gazetce zdania, że nie powinna tego robić, to się nie nauczy poprawnie. Będzie trzymać nić nienaprężoną i to nie w tej dłoni co powinna. Jak dla mnie to ogromny minus. Próbowałam nawijać włóczkę na prawy palec wskazujący i dalej przerabiać oczka z lewego drutu ściągając je na prawy – no kurde, nie dało się.

Nie podoba mi się też zdanie:

Rzadko wykonuje się dłuższe sekwencje oczek lewych, przeważnie pojawiają się one naprzemiennie z oczkami prawymi.

Dlaczego mi się nie podoba? Ponieważ również jest nieprawdziwe. Nie wiem na jakiej wiedzy opierali się twórcy przewodnika, ale oczka lewe bardzo często występują samotnie, nie tylko jako skrzydłowi oczek prawych. Ogólnie rękodzieło (w tym i dzierganie) ma to do siebie, że możesz sobie robić jak chcesz i mieszać style dowolnie, więc nie widzę sensu we wklepywaniu do głów osób początkujących takich zdań. Z góry wymuszając na nich określone nawyki, to trochę zabija kreatywność, bo jeżeli ktoś się nie zna to uwierzy poradnikowi, że tak się nie robi i już.

DODATKI

Przejdźmy do czegoś pozytywnego. Do tego numeru dostajemy dwa motki włóczek (50% akryl, 50% wełna), igłę i parę drutów (4mm). Za 5 zł to niezły biznes. Jakość włóczek określam na dobrą, jednak moje druty miały kilka zadziorów, które musiałam zaatakować pilniczkiem, bo inaczej zaciągałabym o nie robótkę. Za taką cenę mały defekt jest do wybaczenia. Jednak wiecie jak to jest – pierwsza działka gratis lub tanio. Trzeba jakoś zachęcić do dalszego kupna. W kolejnych numerach pewnie nie będzie tak dobrze, za to na pewno będzie drożej. W tym numerze jest ok. Dodatki są super i kupiłam dwie gazetki, żeby mieć ich więcej. Zwłaszcza, że małym drukiem w tym wydaniu dowiadujemy się, że „cena numeru 1. jest ceną promocyjną”.

WRAŻENIA ESTETYCZNE

Całość wygląda ładnie. Zdjęcia są dobrej jakości, a druk jest wyraźny. Nie ma się do czego przyczepić. Chociaż jest to przedruk, to został przetłumaczony tak, że można go spokojnie zrozumieć. Dziwiło mnie tylko to, że na każdym zdjęciu osoba dziergająca ma tak dziwnie przełożoną włóczkę przez palec wskazujący – jakim cudem ona dzierga, skoro nić nie jest naprężona? I jakim cudem ona ma przełożoną nić przez prawy palec, a nie lewy?

PODSUMOWANIE

Czytam jeszcze raz to wszystko co napisałam i przecieram oczy ze zdziwienia, bo ja Wam ten numer polecam kupić. Głównie z jednego powodu – przesadnie niską cenę. Za 5 złotych się opłaca. Może dałabym nawet 10. Jednak gdyby kosztował 20 zł (a tak będzie od trzeciego numeru) to nie zaryzykowałabym.

Pierwszy numer nie przekonał mnie do wydawania więcej niż 10 złotych na kolejne numery. A już na pewno nie zachęcił mnie do prenumeraty. Chyba nie takie były założenia „Robótek na Drutach”. Chaotyczne rozmieszczanie instrukcji, wprowadzanie w błąd i ogólny rozgardiasz pomiędzy stro-nami to coś co mnie bardzo negatywnie nastawiło do dalszych zakupów.

Jednakże ten numer kupujcie w ciemno. Nawet jak macie do niego nigdy nie zajrzeć to dostaniecie włóczkę w dobrej cenie i druty do pierwszych ćwiczeń. Wykupujcie zapasy póki mają i są po piątaka. Przy kolejnych numerach zastanówcie się podwójnie, albo poczekajcie aż ja się przełamię, kupię i dam Wam znać czy warto.

Jeżeli chcecie się nauczyć porządnie dziergać to zdecydowanie polecam Wam zeszłoroczny dodatek od Mollie Potrafi, gdzie za 20 zł (czyli cenę RnD od trzeciego numeru) dostajecie całe kompendium wiedzy ułożone systematycznie i wg. poziomów trudności. Śmiało kupujcie!

Wiedzieliście, że w tym roku będzie dodatek o szydełkowaniu?!

Nie wiem czy to ten rynek gazet jest tak wtórny i skostniały czy może to ja mam déjà vu, ale koja-rzę, że kiedyś podobna seria była już w sprzedaży. Ciągle mam przeczucie, że już kiedyś trzymałam w ręku gazetkę o dzierganiu, gdzie z każdym kolejnym numerem miałam dorabiać kolejny kwadrat do kolekcji, by na końcu zrobić z nich pled. Tylko wtedy odłożyłam je na półkę, bo uznałam, że nie warto.