Pozwól, że załatwię to za Ciebie

17

Qrkoko.pl - Pozwól, że załatwię to za Ciebie

W życiu kieruję się kilkoma fundamentalnymi zasadami. Nie głaszczę kotów pod włos, nie karmię Gizmo po północy i najważniejsze – NIE ZGADZAM SIĘ ABY KTOŚ PRZYJMOWAŁ ZAMÓWIENIA W MOIM IMIENIU!

 

Jeżeli czytasz mojego bloga to wiesz, że nie sprzedaję swoich prac, bo kieruję się przy tym regułą Trzy Razy NieNie mam czasu, Nie mam ochoty i Nie mam działalności. Niestety są jeszcze na świecie osoby przypominające jastrzębie intelektu, które jakimś cudem nie zabiły się na pierwszym lepszym drzewie wylatując z rodzinnego gniazdka. Osoby z tak „lotnym umysłem”, które po kilku minutach rozmowy uświadamiają Cię, że nie powinny stać na deszczu z otwartą buzią patrząc w niebo, bo są w stanie się tak utopić. Osoby, które raz na jakiś czas wpadają na genialny według nich pomysł stawiając Cię przed faktem dokonanym:

– Koleżance siostry wnuka mojej fryzjerki spodobała się bransoletka, którą dostałam od Ciebie w zeszłym stuleciu, więc powiedziałam, że też jej taką zrobisz.
Pieniądze już wzięłam, więc możesz zaczynać.

 

Pewnie sama nie raz miałaś do czynienia z tego typu personą, która poczuła się rekinem biznesu z licznymi kontaktami i mianowała Cię swoją płotką od rękodzieła. Za każdym razem kiedy ktoś wspomni rekinowi, że chciałby mieć coś wykonanego ręcznie, ten odpowie „spokojnie, mam od tego ludzi” i będzie miał na myśli Ciebie. Tylko czy tak układ jest dla Ciebie korzystny?

 

WZIĘŁAM KASĘ, ALE NIE WIEM ZA CO

 

Dostając pieniądze z góry tracę całą motywację. Jej miejsce zastępuje panika. Zamówienie zostało przyjęte w moim imieniu, a ja nie wiem o nim nic. Nie znam żadnych wymiarów, nie wiem czy starczy mi materiałów, ani czy moja wizja będzie zgodna z oczekiwaniami drugiej strony. Robiąc pracę na zamówienie zazwyczaj mam przed oczami klienta i wiem co będzie do niego pasować. Dlatego każdej pracy poświęcam multum uwagi i miłości, by jej wyjątkowość zaspokoiła indywidualne potrzeby. W przypadku kiedy zamówienie zostało przyjęte bez mojej obecności, a mój niechciany pośrednik potrafi jedynie przekazać „dała kasę i chciała coś ładnego” czuję się wtedy jak Krecik Rękodzieła będąc zmuszona do Tworzenia w ciemno.

Dodatkowo przy płaceniu z góry często towarzyszy milion poprawek po oddaniu pracy oraz wieczne niezadowolenie klienta, bo „skoro było już zapłacone to powinno przekroczyć najśmielsze oczekiwania”. Problem w tym, że Twój samozwańczy wspólnik nie miał śmiałości by o nie zapytać. Przyjmowanie zapłaty z góry nie uczestnicząc przy transakcji szybko doprowadzi Cię do zmęczenia pasją. Zwłaszcza jeżeli zapłata okaże się o wiele niższa niż być powinna.

WZIĘŁAM KASĘ, ALE NIE WIEM ILE

 

To jeden z dwóch głównych problemów z jakimi się spotkasz jeżeli ktoś przyjmie zamówienie w Twoim imieniu. Zapewne nie będzie miał ze sobą Twojego aktualnego cennika, więc stworzy własny, który pochodzi z tego samego źródła co popularny kanał rozrywkowy na YouTube – z dupy. Rekin biznesu nie będzie znał Twojej stawki godzinowej, ani tym bardziej cen materiałów. Kiedy podczas transakcji dojdzie do etapu negocjacji rekin poczuje w sobie żyłkę handlowca z bazaru i zacznie się targować, przeceniając Twoją sztukę niczym zgniłe ziemniaki. Skończy się na tym, że Twoją pracę wyceni na oko doliczając sobie kilka % prowizji za fatygę. I największy problem nie tkwi w tym, że po wycenie handlowca roku nie zwrócą Ci się nawet materiały. Ceny, które ustali zawsze będą niskie, by dobić jakże ważnego dla niego targu. Jednak po takich działaniach to nie Twój portfel ucierpi najbardziej, a coś znacznie ważniejszego. Twój wizerunek.

WZIĘŁAM KASĘ, ALE NIE WIEM ZA KOGO

 

Szemrani znajomi, którzy załatwiają dla Ciebie zamówienie nic o Tobie nie wiedzą. Nie znają Twoich możliwości, nie mają wiedzy na temat wolnych terminów ani technik, w których się poruszasz. Natomiast z pełną premedytacją wypowiadają się w Twoim imieniu. A to najbardziej szkodliwe działanie odbierające Ci kontrolę nad Twoim wizerunkiem.

 

Najgorsze co możesz zrobić to pozwolić niekompetentnej osobie reprezentować Twoją markę

 

Jeżeli nie przerwiesz tego procederu czeka Cię mnóstwo niechcianych klientów, prac których nie potrafisz lub nie masz czasu zrobić oraz fałszywych opinii, które będą krążyć na Twój temat. Pozwalając sobie na samozwańczych pośredników nie wiesz czy podawane przez Ciebie ceny nie są manipulowane i czy Twoje słowa są rzetelnie przekazywane. Zostajesz za to z niepewnością co Twój pośrednik obiecuje w Twoim imieniu i jak te imię jest przez innych postrzegane.

 

Jednego możecie być pewni. Załatwianie za Was spraw było w porządku w czasach kiedy mieliście problemy z obsługą nocnika. Dzisiaj, jeżeli jesteście reprezentowani za Waszymi plecami to prędzej czy później skończycie z wbitym w nie nożem.


Daj lajka za siebie i znajomego!