Jak najlepiej okazać wdzięczność?

0
Qrkoko.pl - Jak najlepiej okazać wdzięczność?

Wpis powstał w ramach współpracy z marką Prima z okazji ich akcji Paczki Wdzięczności

Po zobaczeniu po raz pierwszy Paczek Wdzięczności zaczęłam się zastanawiać nad tematem podziękowań za pomoc, który poruszyła ta akcja. Kiedy ja ostatni raz okazałam komuś wdzięczność? Jak przystało na grzeczną dziewczynkę powtarzałam wpojone mi w dzieciństwie zwroty „proszę, przepraszam, dziękuję”. Robiłam to intuicyjnie, ale czy świadomie? Potrafiłam przywołać wiele sytuacji, kiedy komuś dziękowałam i ktoś dziękował mi. Tylko czy faktycznie odczułam wtedy wdzięczność?

Wydaje mi się, że wyrośliśmy w pokoleniu „JA”, gdzie na pierwszym miejscu znajduje się nasza osoba i to, co nam się należy. W świecie pełnym gonitwy za sukcesem i tłumów krzyczących „me, myself and I” coraz mniej jest miejsca na bezinteresowną pomoc i okazywanie wdzięczności. I chociaż za wszelką cenę dążymy do samowystarczalności to nie osiągnęlibyśmy tego, gdyby nie pomoc innych osób. Tylko czy jesteśmy świadomi o ich istnieniu? Czy zdajemy sobie sprawę ile zawdzięczamy komuś i vice versa – ile ktoś zawdzięcza nam? Czasami ciężko to sobie uświadomić i odpowiedzieć na te pytania z jednego prostego powodu – za rzadko mówimy sobie wprost „dziękuję”.

KIEDY NAPRAWDĘ ODCZUŁAM WDZIĘCZNOŚĆ?

Moja torebka to wielka zagadka dla astronomii, bo odkryłam w niej czarną dziurę. Kiedy ostatnio zamówiłam ekipę przeprowadzkową żeby w niej posprzątać to znalazłam w środku liścik, który nosiłam przy sobie od trzech lat. Był od starszej pani, która często przychodziła do restauracji, w której kiedyś pracowałam. Zawsze siadała z boku sali żeby nikomu nie przeszkadzać, bo chciała się tylko ogrzać. Nigdy nic nie zamawiała, bo widać było po niej, że nie było jej na to stać. I chociaż większość ludzi patrzyła na nią z pogardą i traktowała ją jak niepasujący element eleganckiego wystroju, to ja zawsze na swojej zmianie przynosiłam jej do stołu herbatę, za którą sama płaciłam. Dla mnie to nie był wielki wydatek, a wiedziałam, że w ten sposób mogę uczynić czyjś dzień choć trochę lepszym.

Qrkoko.pl - Jak najlepiej okazać wdzięczność?

 

Teraz znowu trzymam ten list w rękach i ponownie to uczucie do mnie wraca. Ogarnia mnie przyjemne ciepło, kiedy myślę, że zrobiłam coś pozornie błahego, ale na tyle dla kogoś ważnego, że był mi za to wdzięczny. I pewnie do dziś nie byłabym tego świadoma, gdybym się o tym nie dowiedziała ze zwykłej kartki papieru. Wdzięczność to silne uczucie, dzięki któremu giną podziały między ludźmi. Okazywanie jej daje pokład pozytywnych emocji i buduje między nami więź. Dlatego warto jest czasem kogoś powiadomić, że zrobił dla nas coś dobrego.

 

CZYM SĄ PACZKI WDZIĘCZNOŚCI?

W latach 80-tych do Polski wysłano ponad 30 milionów paczek. Nie wszystkie pochodziły od rodzin i znajomych. Wiele z nich wysłano anonimowo i zupełnie bezinteresownie. To był gest, którego w tamtej chwili potrzebowali Polacy. Wraz z paczkami wysyłano nie tylko żywność czy ubrania, ale też wsparcie, pozytywną energię i zapewnienie, że w ciężkich dla nas chwilach ktoś o nas pamięta.

Qrkoko.pl - Jak najlepiej okazać wdzięczność?Teraz marka Prima z okazji 25-lecia wolności Polski, a przy okazji swoich 25 urodzin postanowiła dać okazję ludziom na przekazanie swoich podziękowań. Do osób, które wysyłały paczki można bezpłatnie wysłać paczkę wdzięczności z kawą. Ale cała akcja to przypomnienie o wszystkich, którzy zrobili dla nas kiedyś coś dobrego i nie mieli jeszcze okazji usłyszeć za to kilku życzliwych słów.

Dodatkowo za pośrednictwem aplikacji na stronie Paczki Wdzięczności możecie przesłać swoje wyrazy wdzięczności. Sprawa jest prosta – wypełniacie formularz wpisując tam swoje podziękowania, a 4 czerwca o 15:00 aplikacja jednorazowo opublikuje na Facebooku na wallach wszystkich osób, które wzięły udział w akcji podziękowania za pomoc. Dzięki niej w jednej chwili wszyscy mogą podziękować za pomoc uzyskaną w przeszłości.  Jeżeli dodatkowo zdecydujecie się wziąć udział w konkursie to za najbardziej pomysłowe czy poruszające podziękowania można wygrać zestaw 3 kaw Prima.

 

WYŚLIJ SWOJE PODZIĘKOWANIA

 

 

DZIĘKUJE – JEDNO MAŁE SŁOWO, KTÓRE MA WIELKĄ MOC

Nie powinniśmy się bać okazywać wdzięczności. Słowa i gesty, które płyną prosto z naszych serc nic nas nie kosztują, a mogą wiele zdziałać. Nigdy nie wiemy czy osoba, do której się zwracamy właśnie teraz tego nie potrzebuje. Warto pokazać, że umiemy powiedzieć „dziękuję” i nie jest to dla nas tylko słowo, którego z grzeczności nauczono nas w dzieciństwie.

Jak najlepiej okazać wdzięczność? Najlepiej od razu. Nie ważne w jaki sposób to zrobisz, ale zrób to teraz. Może gdzieś tam jest osoba, która właśnie na to czeka.


Qrkoko.pl

Polub mnie na Facebooku
I nie przegap nowych wpisów

.