Rękodzielnicy potrafią stworzyć cuda przy pomocy ludzkich rąk. Teraz mają okazję wspomóc najmłodszych, którzy rączkami ledwo łapią za pępowinę. Kto wie, może w przyszłości równie chętnie chwycą za szydełko lub druty?

O akcji „Ośmiorniczki dla wcześniaków” (facebook.com/osmiorniczkidlawczesniakow) wcześniej praktycznie nie słyszałam. Musiała mi umknąć w natłoku serwowanych informacji. Na całe szczęście odezwała się do mnie Kasia z Opola, dzięki której bliżej przyjrzałam się sprawie. Godzinę później dziergałam już pierwszą ośmiorniczkę, a wieczorem zamawiałam włóczki na kolejne.

CZYM SĄ OŚMIORNICZKI DLA WCZEŚNIAKÓW?

To świetna akcja, która rozpoczęła się w Danii, a potem rozprzestrzeniła się na cały świat.

Turvalonkero tuo rauhaa Nellille keskoskaappiin

Päivän koskettavin video, tekijänä Yle Kuopio. Tämän takia turvalonkerot ovat niin tärkeitä. Ne auttavat kuukauden vanhaa, 830 gramman painoista Nelliä jättämään keskoskaapin tärkeät letkut rauhaan. Nyt turvalonkeroita kerätään Kuopion KYSiin. Juttu ja ohjeet: http://yle.fi/uutiset/8810661 Video: Sakari Partanen / Yle

Posted by Yle Uutiset on Thursday, April 14, 2016

Chodzi o to, aby maleństwa dostały ręcznie szydełkowaną ośmiorniczkę, której macki mają im przypominać pępowinę. Dzieci często bawią się nią w łonie matki, dlatego dotyk ośmiorniczki ma je uspokajać, dzięki czemu nie będą wyrywać rurek i przewodów, do których są podłączone. Taka maskotka zostaje podarowana dziecku na własność – maluszek, który opuszcza szpital zabiera ją ze sobą.

Więcej o samej akcji możecie poczytać również tutaj: http://ajunadesign.blogspot.com/2016/05/osmiorniczki-dla-wczesniakow.html

 

NO TO DZIERGAMY!

Ośmiorniczki robi się bardzo szybko. Wprawiona osoba potrafi wyszydełkować jedną w niecałe dwie godziny. Ja swoją robię w podobnym czasie. W każdy przerabiany półsłupek wkładam masę miłości, żeby wraz z ośmiorniczką wysłać pozytywną energię i wiarę w maluszka, który ją dostanie.

Qrkoko.pl - Ośmiorniczki dla wcześniaków

Wybrałam swoje ulubione kolory, które od zawsze dobrze mi się kojarzyły i przywoływały same dobre wspomnienia. Najbardziej jestem zachwycona kolorową włóczką. Z jednego motka wychodzą ponad 3 ośmiorniczki!

Qrkoko.pl - Ośmiorniczki dla wcześniaków

Już po dwóch maskotkach wzór znam praktycznie na pamięć, dzięki czemu mogę szydełkować stojąc w kolejkach, siedząc autobusie czy na ławce w parku. To naprawdę przyciąga spojrzenia, a wraz z nimi masę słów wsparcia i otuchy, które sprawiają, że szydełkuję jakbym miała 8 rąk ;)

Qrkoko.pl - Ośmiorniczki dla wcześniaków

Ja już wysłałam dwie ośmiorniczki i zabieram się za szydełkowanie kolejnych. Materiałów starczy mi na 15 następnych, a wypłata tuż tuż :D Te dwie ośmiorniczki prawdopodobnie są już w poznańskim szpitalu ginekologiczno-położniczym i niedługo pomogą dwóm bardzo małym człowieczkom z ogromną wolą życia.

Qrkoko.pl - Ośmiorniczki dla wcześniaków

Tutaj przychodzi pora na Was! Ośmiorniczek potrzeba dużo! Bardzo dużo! Żeby starczyło dla każdego malucha. Tych, które są już z nami i tych, które dopiero dołączą! A możecie pomóc na bardzo wiele sposobów :)

 

POTRAFISZ SZYDEŁKOWAĆ?

To koniecznie zapisz się do polskiej grupy facebook.com/groups/osmiorniczkidlawczesniakow gdzie znajdziesz wszystkie szczegóły odnośnie stworzenia takich ośmiorniczek. Są tam wyraźnie określone materiały, wzór i rodzaj wypełnienia maskotek. Wszystko po to, aby dzieci były bezpieczne. Jednak to tylko tak strasznie i rygorystycznie brzmi, bo ośmiorniczki są proste i szybkie w wykonaniu ;) Ich wzór został uproszczony do minimum, więc praktycznie same schodzą z szydełka!

 

MASZ SKLEP Z WŁÓCZKAMI LUB PASMANTERIĘ?

Możesz wesprzeć akcję i podarować włóczki dla dziewczyn z grupy szydełkującej ośmiorniczki. Wiele osób chce pomóc, ale nie wszystkich stać na zakup kolejnych materiałów. Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na darowiznę to zawsze też przydadzą się kody zniżkowe na określone włóczki, które można wykorzystać przy ośmiorniczkach.

W kwestiach organizacyjnych kontaktuj się z adminami grupy – facebook.com/groups/osmiorniczkidlawczesniakow

 

NIE UMIESZ SZYDEŁKOWAĆ?

Nadal możesz pomóc! Prowadzona jest zbiórka pieniędzy na kolejne włóczki oraz wydruk plakatów i ulotek, które docelowo wylądują w pasmanteriach w całej Polsce :)

Link do zbiórki ⇒ https://zrzutka.pl/2d49jt

 

Nie możesz sobie pozwolić na wsparcie finansowe? To udostępnij ten wpis! Może masz wśród znajomych Rękodzielnika lub właściciela pasmanterii, który może pomóc? Albo ktoś zrzuci się na włóczkę? Może masz znasz kogoś decyzyjnego ze szpitala, który możemy wesprzeć? Lub kogoś kto pomoże nagłośnić sprawę w mediach? Każda pomoc się przyda, bo akcja jest szlachetna. Zresztą same posłuchajcie jak dziewczyny pięknie o niej mówią:

(od 25 minuty)
http://opole.tvp.pl/25382253/17-maja-2016

 

NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA POMOC WCZEŚNIAKOM!

Zachęcam Was do rozpowszechniania tej akcji i namawiania wszystkich do pomocy, bo przyda się każde wsparcie, nie tylko Rękodzielników. Liczy się każda wzmianka, która przełoży się potem na kolejną powstałą maskotkę.

Pamiętaj – jedna mała ośmiorniczka to jedno małe dziecko, któremu możemy realnie pomóc, jeżeli naprawdę tego chcemy.

Pacnij lajka jak tekst się podobał!

 
Polub mnie to nie przegapisz nowych postów