Obręcz dziewiarska z Tchibo – recenzja

34

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Twórcy szukający dobrego gadżetu rękodzielniczego czują się jak Indiana Jones w poszukiwaniu Zaginionej Arki. Na polskim rynku gadżetów handmade wieje pustką, a to co jest wypuszczane można podzielić na dwie grupy: „drogie, bo dobre” i „tanie, bo do niczego”. Jestem wielką gadżeciarą i przekopałam czeluści Internetów, lumpeksów i lombardów, by znaleźć coś pożytecznego, jednocześnie nie wpisując się na listę Providenta „odebrać dług – jeśli konieczne spalić dom„ Na dzisiaj przygotowałam obręcze dziewiarskie.

A co to jest?

W wielkim skrócie to urządzenie służące do tworzenia kominów, czapek i szalików bezszwowych. Zaplatamy ciągle w kółko, więc nie musimy zszywać ze sobą krawędzi. Dzięki temu całość jest ładnie wykończona. Aby opanować podstawy tego urządzenia nie musimy mieć specjalnych zdolności. Wystarczy odpowiednia ilość palców pozwalających na utrzymanie obręczy oraz szydełka. Idiotoodporna instrukcja przeprowadzi nas przez cały proces tworzenia krok po kroku. Jeśli sobie z nią nie poradzisz wracaj do klejenia świątecznych łańcuszków z papieru.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Co masz w środku?

W zestawie dostajemy trzy obręcze o różnych średnicach, specjalne szydełko do łapania oczek i instrukcję obsługi. Ja wszystko robię po swojemu, więc tą ostatnią od razu spaliłam. Nie radzę tego robić jeżeli jesteś początkującym rękodzielnikiem lub piromanem.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Mój pierwszy raz z nową zabawką

Na próbę zaczęłam od początkowego ściegu na największej obręczy. Zanim jeszcze zawinęłam włóczkę wiedziałam już, że z tym gadżetem nie wymienimy się bransoletkami przyjaźni. Nie dajcie się omamić ładnie wydzierganym oczkom. One mogą kłamać i ograniczą Waszą wolność! Nie przepadam za narzucaniem mi czegoś, a to ustrojstwo nakazuje używać bardzo grubych włóczek. Ze standardowej włóczki jakiej używam do misiów (200-300 m/100g) dzianina wychodziła dziurawa niczym pamięć maturzysty chwilę przed egzaminem. Jeżeli grube materiały nie są Waszą domeną to gadżet będzie się Wam kurzył. Ewentualnie posłuży za Hula hop tym, którzy mają figurę modelki ultrafit. Ja będę go używała tylko w bardzo zimnym okresie, kiedy skończy się zapas drewna, węgla i złodziei schematów na opał. Wtedy gadżet stanowi wygodną alternatywę dla drutów. Natomiast ma zbyt dużo minusów bym odeszła dla niego ze stałego związku z mymi ukochanym narzędziami.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Co mi się nie podoba?

Lubię precyzyjne i delikatne prace. Chociaż czasem robię skok w bok tworząc coś masywnego, to moje serce należy do maleńkich maskotek, koralików TOHO oraz cienkich jak włos nici. Obręcze Tchibo mają szczebelka tak rzadko rozłożone, że jedyna opcja to korzystanie z bardzo grubych włóczek lub kilku nitek naraz. Zawsze wyjdą nam z tego wielkie kominy i będziemy musieli je oddać Lenny’emu Kravitzowi lub uszczęśliwić jakąś żyrafę z zoo.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Obręcze są niewygodne w użytkowaniu. To oczywiste ze względu na ich gabaryty, ale i tak wolę pracować na 5 drutach naraz niż męczyć się z najmniejszą średnicą obręczy, by zrobić mitenki czy skarpetki. Praca na tym gadżecie przypomina grupowe zadania z podstawówki, kiedy trafiacie do zespołu razem z leniami i tumanami, a tylko Wy jesteście kujonem. Bardzo źle się wtedy pracuje, ale nie jest to niemożliwe.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Kolejnym minusem jest przechowywanie. Nie jest to mała zabawka, więc jeżeli mieszkacie w typowo polskich warunkach na 15 m2 to trzymając ten przyrząd w domu ktoś będzie musiał spać na zewnątrz. Nie da się go inaczej spakować jak do firmowego pudełka, dlatego nie polecam go wyrzucać ani wykorzystywać jako zapasowego opakowania na pizzę. Łatwo jest też zgubić specjalne szydełko z zestawu, a bez niego gadżet jest bezużyteczny. Częste sprawdzanie czy nadal je macie może wywołać nerwicę natręctw, więc dla świętego spokoju wyrzućcie je od razu. Na e-bayu możecie kupić składane obręcze, które zajmują dużo mniej miejsca. Polecam również model z możliwością regulacji, do którego można dokładać kolejne przęsła lub wyjmować stare. Doskonale wiemy, że wszystko co silikonowe to sztuczne i złe, dlatego odradzam silikonowe obręcze, które nie wytrzymają naprężenia włóczki.

Co jest fajne?

Najmniejsza obręcz wygląda jak korona, dzięki czemu strój na Halloween macie z głowy. A raczej na głowie.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Faktem jest, że obręcze spełniają swoją rolę. Można na nich stworzyć dużo akcesoriów i dla wielu osób mogą być sporym ułatwieniem. O ile przymknął oko na swoje stare przyzwyczajenia. Wystarczy grubsza włóczka i więcej miejsca w pokoju, aby dobrze bawić się z obręczami. To dobre rozwiązanie dla ludzi, którzy boją się prawdziwych drutów lub nie potrafią na nich zrobić komina czy bezszwowej czapki. Również Ci, którzy zobaczą w nich coś więcej i nie będą bali się wyjść poza przyjęte normy, będą mogli z nimi poeksperymentować. Jeżeli nie masz cierpliwości i szybko się nudzisz to ten gadżet Ci się nie spodoba.

Qrkoko.pl - Obręcz dziewiarska z Tchibo - recenzja

Daj im szansę

W Internecie możecie znaleźć wiele negatywnych opinii na temat tego produktu z jednego prostego powodu. Recenzenci kurczowo trzymali się instrukcji obsługi. Jeżeli jesteś osobą ambitną to szybko nauczysz się wykorzystywać gadżet na milion innych sposobów. Obręcze dziewiarskie to zbyt ciekawa alternatywa, by zadowalać się podstawowym ściegiem. Sama nie będę używać ich do tworzenia podstaw – oczek prawo/lewo czy ściągacza. Planuję połączyć kilka technik i wykorzystać inne materiały, by jak najwięcej wycisnąć z tych obręczy. I to samo radzę innym. Nie traktujcie zastosowania tego urządzenia stricte według instrukcji, a znajdźcie własne rozwiązania.

Werdykt

Mój zestaw pochodzi z Tchibo i kosztował ok. 50 zł. Niestety nie dodają do niego kawy. Nie jest to cena wygórowana, ale w tym przypadku płacicie bardziej za markę niż za samo urządzenie. Z pewnością znajdziecie tańsze wersje np. w lumpeksach lub sklepach z drobiazgami. Możecie zrobić również własny odpowiednik – będzie wtedy dokładnie taki jak sobie wymyślicie. Jeżeli macie okazję kupić sobie ten gadżet po okazyjnej cenie to naprawdę warto. To miła odmiana od tradycyjnych drutów, a podstawowych ściegów może się nauczyć nawet dziecko.


Kliknij Lubię to, jeżeli chcesz zobaczyć więcej recenzji!


6.3 Nie jest źle

Jak trafisz na tani egzemplarz to kupuj bez zastanowienia!

  • Design 7
  • Użyteczność 6
  • Cena 6