Lifehacki rękodzielnika

11

„Lifehack” czyli rozwiązanie ułatwiające codzienne czynności to moje ulubione zagadnienie w internecie zaraz po DIY i kotach. Postanowiłam podzielić się z Wami moimi sposobami na ominięcie codziennych bolączek każdego rękodzielnika.

 

 

1. Jak dowiązać nitkę bez supełka?

 

Kiedy podczas szydełkowania skończy mi się włóczka nie lubię jej zwyczajnie dowiązywać. Pokażę Wam na przykładzie dwóch różnych kolorów jak sobie z tym poradzić.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

Przekładam przez siebie dwie końcówki włóczek tak jak widać na zdjęciu.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

Przewlekam jeden koniec włóczki przez igłę i wszywam go tak jak poniżej, po czym ucinam nadmiar włóczki. Jeżeli boisz się, że zerwiesz połączenie, możesz wszyć koniec mocniej.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnikaQrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

To samo powtarzam z drugiej strony i mam gotowe połączenie bez supełka :)

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

2. Jak szybko naostrzyć tępe nożyczki?

 

Jeżeli stępiły Ci się nożyczki lub dziurkacze złóż folię aluminiową na kilka warstw i zaatakuj ją swoimi narzędziami. Po takim zabiegu powinny być ostrzejsze. W przypadku nożyczek pomaga tez pocięcie papieru ściernego.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

3. Jak zabezpieczyć włóczkę przed plątaniem się?

 

Moją największą zmorą jest plątająca się po mieszkaniu włóczka. To jednocześnie marzenie moich kotów. Aby zapobiec wojnie o kłębek zrobiłam pojemniczki do umieszczania włóczki. Przez małą dziurkę w zamknięciu przeciągam koniec włóczki, na której pracuje. Reszta bezpiecznie kręci się w słoiczku. Dobrze mieć parę takich pojemniczków na wypadek pracy z kilkoma kolorami. Trzeba tylko uważać by krawędzie wyciętego otworu nie były ostre, bo mogą zerwać nić.

 Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnikaQrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

4. Jak zabezpieczyć małe nici?

 

Jeżeli dziergam z małych kłębuszków np. kordonka, chowam je w woreczkach strunowych wyciągając na wierzch tylko koniec nici.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

5. Jak szybko pozbierać rozsypane koraliki?

 

Kiedy chcę szybko pozbierać rozsypane koraliki nie robiąc tego w stylu Kopciuszka „ziarnko po ziarnku” – używam do tego taśmy klejącej lub maty klejącej.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnikaQrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika  Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

 

6. Jak szybko zamknąć oczka?

 

Kiedy dziergam na drutach i chcę zamykać oczka zamieniam wtedy prawy drut na szydełko. Dzięki temu oczka nie spadają i łatwiej jest mi wykończyć robótkę. Trzeba pamiętać tylko o dobraniu odpowiedniego rozmiaru szydełka.

 

Qrkoko.pl - Lifehacki rękodzielnika

 

To tylko kilka z moich ulubionych tricków. Część z nich używam codziennie, część tylko od święta. Mam nadzieję, że kilka z nich przypało Ci do gustu i umilą Twoją pracę. Podziel się w komentarzu swoimi rozwiązaniami, które ułatwiają Ci Tworzenie :)


Lifehack – polakuj mój fanpage to nie przegapisz kolejnych postów!

11 komentarzy

 1. SzydełkowyŚwiat.pl on

  dobry pomysł z pojemniczkiem na włóczkę ;) ja kładę włóczkę do woreczka i go związuję ;)

  • Woreczek u mnie się nie sprawdza. Według mnie jest dosyć nietrwały. Słoiczek jest bardziej ekonomiczny i ekologiczny :)

   • Kłębek nie ucieka i ładnie się rozwija jeśli się wyciągnie nitkę ze środka a nie zaczyna tą z zewnątrz :D sprzedali mi ten patent, na którejś grupie :) wtedy włóczka się ładnie snuje a motek leży w miejscu :)

    • Nie każdy kłębek da się wyciągnąć od środka (fioletowy na zdjęciach – nie, szary – już tak). Należy też uważać z której strony motka zapakowanego fabrycznie próbuje się ten środek wyciągnąć, bo nie zawsze z obydwu wychodzi tak samo. Mam też zaplanowany tutorial na to jak samemu taki kłębek zawinąć :)

 2. Świetne pomysły :D co do taśmy klejącej i koralików – ekstra rozwiązanie :D inne zresztą też fajne pomysły.