KURS AMIGURUMI: jak czytać wzory?

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: jak czytać wzory?

Ciężko mówić o amigurumi nie poruszając kwestii czytania wzorów. Wiele osób omija właśnie szydełkowanie maskotek, bo wydaje im się, że ciężko rozczytać zapiski.

JAK CZYTAĆ WZORY AMIGURUMI?

Niezależnie od tego jak zapisuje się wzory szydełkowe do maskotek, to większość z nich korzysta ze skrótowców. Wymienię je poniżej, bo nie każda osoba, która dzieli się wzorem amigurumi dodaje legendę.

W tym wpisie już część wymieniłam i pokazałam, jak je wykonać:

>> TUTAJ <<

  • PODSTAWY
    MR – Magic Ring (wymiennie stosowane z ML – Magic Loop),
    OŁ – oczko łańcuszka,
    OZ/OŚ – oczko zamykające/oczko ścisłe,
    PŁS – półsłupek,
    SŁ – słupek,
    RZ – rząd (wymiennie stosowane z OKR lub O – okrążenie).
  • MODELUJĄCE
    ROZ – rozszerzyć, czyli dwa półsłupki w jednym, często opisywane jako I (z ang. increase, czyli „rozszerzyć”),
    ZMN – zmniejszyć, czyli z dwóch półsłupków zrobić jeden, często opisywane jako D (z ang. decrease, czyli „zmniejszyć”),
    OMN – ominąć,
    PRZEDNIA PĘTLA – czyli pracować na przedniej pętelce (bliżej nas) – czasami w skrócie jako PP,
    TYLNA PĘTLA – czyli pracować na tylnej pętelce (dalej od nas) – czasami w skrócie jako TP.

JAK TO WYGLĄDA NA WZORZE

Na blogu znajdziecie wzór na dynię amigurumi, w którym zapisałam wzór właśnie skrótowcem. Jednak jest tam kilka nawiasów, które wiele osób nie wie jak rozczytać.

Qrkoko.pl - KURS AMIGURUMI: jak czytać wzory?

okr 1. lub RZ 1. (czasami zapisywane jako „okr 1:” i „RZ 1:”) jest w miarę czytelne i po prostu określa nasze miejsce w robótce.

  • W maskotkach pracuje się na okrążeniach (lub rzędach), gdzie każdy jeden półsłupek z poprzedniego rzędu odpowiada we wzorze jednemu miejscu po przecinku. Co to znaczy? To znaczy, że jeżeli w poprzednim okrążeniu zrobiliśmy łącznie 10 półsłupków, to wzór na następne okrążenie będzie spisany w 10 miejscach po przecinku. Oczywiście stosuje się różne skróty, które opisuję w następnych punktach. Jednak warto o tym pamiętać, bo błędy we wzorach, które się tego nie trzymają (np. poprzednie okrążenie miało 6 półsłupków, a instrukcja każe nam w następnym zrobić 8 powtórzeń po 2 półsłupki w każdym półsłupku z poprzedniego – co jest niewykonalne), potrafią nieźle zdenerwować rękodzielnika. Wtedy błąd w amigurumi nie leży po jego stronie!
  • jeżeli we wzorach coś znajduje się w nawiasie, oznacza to, że to z nawiasu należy powtórzyć. Ile razy? To jest określone zaraz po. Czyli, jeżeli mamy zapis: (2 płs, 2 płs w jednym) x3 – oznacza to, że nawias powtarza się trzykrotnie.
  • nawiasy na końcu okrążenia oznaczają ilość półsłupków, jaka musi być po skończeniu dziergania (tego okrążenia). W przypadku dyni napisałam to wprost, ale często jest to tylko zapis np. (12) czyli 12 półsłupków. Czasami, aby odróżnić ten zapis od tego z punktu powyżej, stosuje się nawiasy kwadratowe: (12) -> [12]. Po co to potrzebne? Dla kontrolowania, czy nie zrobiło się jakiegoś błędu.
  • Jeżeli musimy zrobić po jednym półsłupku np. w trzech kolejnych (czyli po prostu sobie dziergamy bez rozszerzania lub zmniejszania) to nie zapisuje się tego w ten sposób: 1 płs, 1 płs, 1 psł, tylko skraca do zapisu: 3 płs, który oznacza dokładnie to samo. W ten sposób mamy czytelniejszy i krótszy wzór.
  • Niektóre wzory zamiast nawiasów używają gwiazdek -> *, wtedy określoną ilość powtórzeń odtwarzamy właśnie od gwiazdki.

INNY ZAPIS WZORÓW AMIGURUMI

Specjalnie nie podejmuję tutaj tematu schematów amigurumi, których w Polsce prawie się nie stosuje. Jest to sposób zapisywania japońskich twórców. Wbrew pozorom bardzo łatwy do rozczytania 🙂 Jeżeli znajdą się zainteresowani, to mogę o nim stworzyć kolejny wpis!

Inne skróty w zapisie wzorów amigurumi

Rękodzielnicy, którzy tworzą wzory międzynarodowe, bardzo często nie stosują skrótowców w swoich językach (np. zapis ściegów po angielsku i amerykańsku różni się między sobą), a zamiast tego stosują znaki, które osobiście uważam za bardziej czytelne. Sama swoje wzory, tylko do swojego użytku, tak właśnie zapisuję. Poniżej podaję przykłady znanych wam fraz, które skracam w sposoby wymienione powyżej (aby się wam utrwaliły), a innym kolorem odznaczam ten „znakowy” sposób.

Przykłady:

  • „W magic ringu zrób sześć półsłupków” -> 6 płs w MR -> MR 6
    lub 6Ø;
  • „półsłupek” -> płs, p;
    lub X;
  • „w jednym pósłupku z poprzedniego okrążenia zrobić dwa” -> 2 płs w jednym, I2płs, ROZ 2 płs;
    lub 2V (co wg mnie jest bardzo czytelne, bo każdy kto chociaż raz zrobił dwa półsłupki w jednym, widzi, że układają się właśnie w takie „v”);
  • „dwa półsłupki przerobić jako jeden” -> 1 płs z dwóch, D 2płs (lub D 1płs – zależy od rękodzielnika), ZMN 2 płs;
    lub 2/\ lub 2A (bo „A” łatwiej zrobić na klawiaturze, zasada jak powyżej);
  • „w jednym półsłupku z poprzedniego okrążenia zrobić trzy półsłupki” -> 3 płs w jednym, I 3 psł, ROZ 3 płs;
    lub 3W.

PODSUMOWANIE

Tak naprawdę, jeżeli się skupić, to można już po jednej maskotce przerobionej z wzorem, opanować umiejętność ich czytania. Takie zapisy (o ile nie mają błędów) są bardzo logiczne i przyjazne rękodzielnikom.

Jeżeli uważacie, że powinnam jeszcze coś dopisać do tej listy, to dajcie mi znać na facebooku (link z boku strony). Uzupełnimy lekcję wspólnie 🙂

Zapraszam też do zapoznania się z poprzednimi wpisami o podstawach amigurumi:

>> MATERIAŁY <<

>> TECHNIKI <<


Zobacz wszystkie tutoriale: