Kupuj polskie rękodzieło. Z głową – CraftMonday #42

16

Podobno dobry rodzic kocha swoje dzieci bez względu na okoliczności. Ja kocham ręcznie robione przedmioty, ale kiedy w okolicy Świąt zalewają mnie obrazki nawołujące do kupowania rękodzieła nie przyklaskuje im bezmyślnie. Bo jako dobra matka nie przymykam oczu na jego wady.

Zgadzam się z tym, aby kupować rękodzieło, ale te DOBRE. Na rynku mamy wielu sezonowców, którzy budzą się z letargu na miesiąc przez ważniejszym wydarzeniem i zaczynają tworzyć. Nie mam nic do takich ludzi, jeżeli ich twory są dobrej jakości, ale większość z nich zbyt długo się leniła i wskakując z marszu do maratonu zwyczajnie łapią zadyszkę. Dlatego wszystkim odbiorcom, którzy w tym roku zdecydowali się wesprzeć rękodzielników wychodzę z pomocną dłonią. Oto kilka rad na co powinni zwracać uwagę przy zakupach, tak aby nie naciąć się na „chwilówki rękodzielników” i uniknąć twórców, którzy niczym przyszli plażowicze z nadwagą wykupujący pośpiesznie karnet na siłownię – w ostatnim momencie zorientowali się, że należałoby poćwiczyć.

Przed zakupem świątecznego rękodzieła sprawdź:

– Czy widać niedociągnięcia?

Klej, wystające nitki, zaciągnięte materiały, postrzępione i pogniecione elementy w większości wypadków nie powinny tak wyglądać. Zanim sięgniesz po portfel obejrzyj dokładnie prace.

– Czy wszystkie elementy są starannie wykonane?

Nawet jeżeli coś ma kosztować „tylko” 10 zł powinno być porządnie wykonane. Czy wszystkie loopy (oczka) i ogniwka są równe domknięte? Czy praca jest czysta (!), nie widać wystających supełków, jest wykończona?

– Czy cena jest adekwatna do wykonania?

Rękodzielnicy czasami cenią się za wysoko lub za nisko. Dobrze jest porównać różne oferty i sprawdzić nie tylko ceny, ale i jakość wykonania.

– Czy naprawdę tego potrzebujesz?

Chociaż kocham rękodzieło nigdy nie przekonywałabym kogokolwiek, że moja praca pomoże mu zmienić życie. Nienawidzę dopisywania ideologii do czegoś tylko po to, aby to opchnąć. Jeżeli widzisz piękną rzecz, nawet ręcznie robioną to zadaj sobie pytanie: czy potrzebuję tego? A odpowiedź powinna wychodzić od Ciebie, nie od sprzedawcy.

Rękodzieło podobnie jak wiele innych rynków ma wielu oszustów. Ktoś skupuje chińskie produkcje i reklamuje jak własne. Ktoś tnie koszty materiałów lub kradnie cudze projekty i sprzedaje tandetę. Jeżeli chcesz wesprzeć rękodzieło to poszukaj dobrego twórcy. Nie kieruj się znaczkami, które w praktyce nic nie wnoszą. Popytaj znajomych, poszukaj samemu i z wybraną osobą pozostań na lata.

Nie robiłam świątecznej listy prezentów, ale mogę polecić Wam moich ulubionych twórców:

Qrkoko.pl - Kupuj polskie rękodzieło. Z głową – CraftMonday #42← Koty na Płoty
Qrkoko.pl - Kupuj polskie rękodzieło. Z głową – CraftMonday #42← Lemon Lovely
Qrkoko.pl - Kupuj polskie rękodzieło. Z głową – CraftMonday #42← Od Czapy
Qrkoko.pl - Kupuj polskie rękodzieło. Z głową – CraftMonday #42← Tulanki

 

Kupuję u nich incognito, więc nie można im zarzucić, że starają się tylko po to „aby ich ta zła Qrkoko nie zjechała”. Polecam polskie rękodzieło. Dobre polskie rękodzieło.

⇓ Polub tekst⇓ Polub fanpage

Zapraszam również na nowo powstałą grupę dyskusyjną Świadomych Twórców.
Wejdź na forum i porozmawiaj z nami o Rękodziele.