Jak wybrać odpowiednią włóczkę – Kurs Szydełkowania [lekcja uzupełniająca]

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja uzupełniająca]

Jak wybrać odpowiednią włóczkę?

Poradnik od podstaw, dzięki któremu dobierzesz właściwe materiały do swojego projektu.

„Jak wybrać odpowiednią włóczkę?”. Kiedy tylko pierwszy raz wspomniałam o tym, że planuję zrobić kurs szydełkowania od podstaw zaczęły spływać do mnie maile z pytaniami odnośnie włóczek.

To lekcja uzupełniająca kursu szydełkowania
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Kurs Szydełkowania - Qrkoko

Wiele osób nie wie czym się kierować przy pierwszym zakupie, jak ją dobrać do projektu czy ile jej potrzeba. Dzisiaj przedstawię Wam moje sposoby na to jak wybrać odpowiednią włóczkę.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Jak wybrać odpowiednią włóczkę, kiedy się nic o nich nie wie? Przede wszystkim nie ma, co się śpieszyć. Tutaj trzeba się skupić, bo decyzja jest wiążąca. Odpowiedź na to jak wybrać odpowiednią włóczkę wymaga dobrego zastanowienia. Kiedy tylko dostaję zapytania o porady podchodzę do nich jak do jeża, z jednego prostego powodu: każdy z nas jest inny. Najlepiej widzę to na przykładzie Przedmęża, który wysypką reaguje na wełnę, którą ja sama uwielbiam. Zawsze boję się, że poradzę komuś coś, co źle zareaguje z jego skórą, będzie się źle przerabiać czy zwyczajnie nie trafi w gust. Dlatego dzisiejszą lekcję uzupełniającą Kursu Szydełkowania powinniście traktować jak drogowskaz, a nie poprowadzenie za rączkę.

Wyróżniam kilka sposobów wybierania włóczek:

» Na wzór

Osobiście bardzo przeze mnie rekomendowany. Osoba początkująca powinna najpierw zapoznać się z techniką, zanim zacznie swoje eksperymenty. Dopiero potem sama dojdzie do tego jak dobrać odpowiednią włóczkę. Doskonale wiem, że pierwsze zachłyśnięcie się Tworzeniem sprawia wrażenie, że wszystko stoi przed nami otworem i teraz to tylko włóczki, szydełka i bezkresne zasoby herbaty są nam potrzebne do szczęścia. Niestety wielu Rękodzielników odpuściło sobie rozwijanie pasji, bo wyłamali się na etapie doboru materiałów.

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja #2]

Jeżeli dopiero zaczynasz to najpierw idź do kiosku albo innego sklepu, w którym znajdziesz przetłumaczone na język polski gazetki ze wzorami. Nie żartuję. Naprawdę idź i je kup. Takie najzwyklejsze, które najczęściej znajdziesz na samym dole regału. Kosztują około 5-6 zł. Wybierz taką gazetkę, gdzie są wzory, które Ci się podobają, albo po których widzisz, że już będziesz potrafiła je zrobić. W jednym wydaniu będzie ich od kilku do kilkunastu. Możesz też polować na stare wydania szydełkowych książek np. na Allegro. Kilka takich z moich kolekcji kosztowało mniej niż 5 złotych za sztukę 😉

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja #2]
fot. garnstudio

Jeżeli nie możesz zdobyć własnej gazetki, pożycz ją od kogoś lub skorzystaj z darmowych wydań redakcji czy producentów włóczek (sprawdzone adresy znajdziesz na końcu tego artykułu). W takiej gazetce, książce czy stronie producenta włóczek, na samym początku przy opisie wzoru znajdziesz polecaną włóczkę, nić lub kordonek. To dla Ciebie bardzo cenne informacje! Oczywiście gazeta będzie polecać tych producentów, z którymi ma podpisane umowy, ale oprócz nazwy włóczki czy marki znajdziesz tam coś, co interesuje Cię jeszcze bardziej: skład i grubość.

Nie jest to moje widzimisię czy namawianie Was do wydawania pieniędzy (zwłaszcza, że na końcu artykułu znajdziecie darmowe linki), ale rada od osoby, która mocno się zdziwiła, że jej pierwsza praca wyszła kilkukrotnie mniejsza niż powinna! Opowiem Wam teraz historię małej Kurki. 12 lat temu znalazłam gazetkę mojej mamy ze wzorami. Była w niej cudowna kamizelka, na którą składały się między innymi piękne kwadraty z kwiatowymi akcentami. Złapałam za szydełko i jedyne, co miałam wtedy pod ręką to kordonki, z których normalnie robi się serwetki i koronki. Dziergałam kilka dni i podczas zszywania zorientowałam się, że coś, co powinno pasować na mnie, nie będzie dobre nawet na porcelanowe lalki mojej babci.
Zrobiłam ogromny błąd, który kosztował mnie sporo pracy: nie sprawdziłam rekomendacji osoby, która zaprojektowała wzór. Ktoś, spod kogo rączek wyszedł piękny schemat i cudo, które łapczywie zerka na Was z gazety wiedział co robi. Przerabiał ścieg, którego Was uczy i zadbał o to, żeby włóczki czy kordonki, które poleca były odpowiednie. To bardzo ważna wiedza! Nie musisz oczywiście kupować dokładnie tego samego. Zasugeruj się składem, który możesz zmienić, jeżeli np. nie lubisz moheru czy bawełny, ale zachowaj grubość włóczki i rekomendowane szydełko.

Co innego wybierzesz na ciepły sweter, a co innego na koronkowe ozdoby choinkowe. Korzystając z legalnych i sprawdzonych źródeł nie skończysz tak jak ja 12 lat temu – z czymś, co nie pokrywa się z Twoimi wyobrażeniami. W takiej rozpisce znajdziesz również sugerowaną ilość motków, w którą powinnaś się zaopatrzyć. W przypadku ubrań często nawet z podziałem na rozmiary!

» Na włóczkę

Tu jest o wiele, wiele ciężej. Czasami zdarzy się tak, że przypadkowo przejdziesz obok pasmanterii, przypadkowo do niej wejdziesz i zupełnym zrządzeniem losu staniesz obok półki z włóczkami, gdzie każda będzie wołać do Ciebie „mamo”. A dzieciom się nie odmawia! Wybierzesz jakieś maleństwo, zabierzesz do nowego domu, zapoznasz z rodzeństwem motków i dopiero wtedy zaczniesz zastanawiać się nad jego przyszłością. I jak dobrać odpowiednią włóczkę, kiedy wszystkie chcą wrócić z Tobą do domu?

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja uzupełniająca]

Wtedy należy wczytywać się w banderolę. Czasami znajdziemy na niej zapis od producenta odnośnie tego, co można zrobić z włóczki. To bardzo pomocne! Jednak nie zawsze możemy mieć tyle szczęścia, więc trzeba zerknąć na skład, który może być pomocny w sugerowaniu robótki. A on powie Ci najwięcej! Jednak wtedy trzeba znać się na tych akrylach, bawełnach, moherach i innych dziwnych słowach. Taka wiedza przychodzi z czasem (lub z kursem – o składzie i właściwościach włóczki będzie osoby wpis) i też potrafi być zwodnicza. Ponieważ bardzo często np. akryl jednego producenta nie równa się jakością akrylowi od kogoś innego. Na końcu, pod linkami znajdziesz skróconą wersję składu włóczek, które polecam do poszczególnych projektów. Możesz się nimi sugerować 🙂

Co pozostaje biednej dziewiarce, która chciała tylko dać włóczce nowy dom? Można zrobić jej próbkę! Jeżeli najpierw wybrałam włóczkę, a nie mam jeszcze wzoru to robię prostą próbkę półsłupkami:

20 półsłupków w podstawie na 20 rzędów, polecanym na banderoli szydełkiem

Oczywiście jak chcę aby ścieg był bardziej ścisły wybieram szydełko o jeden rozmiar mniejsze, a jeżeli chcę uzyskać bardziej luźną strukturę dzianiny – o jeden rozmiar większe. Rozciągam ją dobrze i przypinam szpilkami (taka barbarzyńska wersja blokowania, o którym też rozpiszę się później) i na podstawie otrzymanych rozmiarów decyduję się na robótkę. Jak z tej włóczki próbka wyszła tycia to nie zrobię sukienki, bo się zamacham szydełkiem na śmierć!

Wiem, że na początku nauki robienie nudnych próbek wydaje się marnowaniem czasu. To trochę jak żmudne przepisywanie przepisów kucharskich, kiedy chciało się już pisać wiersze! Jeżeli mam włóczkę i później dobrałam wzór to z niego też robię próbkę i kontroluję jej wielkość. Jak sami widzicie wybierając najpierw motek, a nie docelowy projekt mamy bardzo dużo roboty na około 🙂 Z czasem już nauczycie się określać wszystko na oko lub na podstawie banderoli, ale taka wiedza musi przyjść z praktyką. Możliwe też, że kupimy za mało włóczki. Legenda głosi, że są dziewiarki, które wychodzą z pasmanterii tylko z jednym motkiem, ale ja takiej nie spotkałam. Chociaż kto wie, może akurat Tobie spodobał się drogi egzemplarz i kupiłaś jej mało? Z czasem zdecydujesz się na kardigan do ziemi, a materiału będziesz mieć na czapkę 🙂 I po co sobie szargać tak nerwy?

» Na znawcę

A co jeżeli nie mam wzoru, nie mam włóczki, ale mam tylko pomysł? Wiem, że chcę zrobić kocyk dla dziecka, czapkę na zimę lub ciepłe skarpety, ale nie mam pojęcia jak?

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja uzupełniająca]

Wtedy warto spytać się o radę kogoś doświadczonego. Tylko o „radę” i traktować ją jak sugestię, bo nie ma ludzi nieomylnych 🙂 Najlepiej kiedy możemy wybrać się do dobrze zaopatrzonej pasmanterii, w której pani lub pan zza lady na widok klienta ładnie się uśmiecha i odkłada na bok robótkę. Wtedy bohatersko od drzwi możemy zakrzyknąć: będę robić koc, pomocy! I jak w bajce rozwiną się przed nami piękne włóczki o różnym składzie, a z ust sprzedawcy zacznie spływać niekończący się potok rad i sugestii, który utuli nas do snu.

Chciałabym żeby tak było 😉

Wiele osób pisze do mnie, że w ich pasmanteriach obsługa się nie zna, obok tasiemek leżą herbaty do kupienia, a po godzinach właściciele dorabiają sobie jako studio alternatywnego tatuażu. Jeżeli nie macie tyle szczęścia, co ludzie z Białegostoku i w samym centrum nie macie dobrej pasmanterii z fachową obsługą to zostaje Wam internet i jego bezkres stron oraz for. Po prostu wpiszcie w wyszukiwarkę dokładnie to samo pytanie, które zadalibyście obsłudze np. jaka włóczka nada się na kocyk dla dziecka.

Wiele dziewiarek przed Wami miało dokładnie ten sam problem, a rady kilkunastu osób, podparte ich doświadczeniami są nieocenione. Może traficie na blogi, może na fora, a może jeszcze na coś innego. Takie samo pytanie możecie zadać na jakiejś grupie na Facebooku poświęconej szydełkowaniu. Sama lubię czytać te wątki, które są dość świeże i mają dużo odpowiedzi. Ponieważ tak jak pisałam na początku – każda z nas jest inna. A uwierzcie mi, że nikt nie opisze włóczki tak dobrze jak niezadowolona z niej dziewiarka 🙂 Zapytaj nas o kocyk dla dziecka czy czapkę dla męża, a posypią się porady, zdjęcia i sugestie. Korzystaj z wiedzy innych.

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja uzupełniająca]
fot. Magic Loop

Jeżeli nie lubisz się udzielać, nie chcesz zadawać pytania lub odpowiedzi na jakimś forum czy blogu nie były dla Ciebie satysfakcjonujące to wejdź na stronę dobrej pasmanterii. Tam w kategoriach włóczek i poszczególnych opisach znajdziesz informacje, których szukasz. Wczytaj się w to, ponieważ czerpanie z doświadczenia innych jest bardzo pomocne przy stawianiu pierwszych kroków i oczek 🙂

» Na resztki

Wiem też, że wiele osób (w tym i ja) często korzysta z włóczek, które odzyskało się ze starych swetrów, dostało bez banderoli lub znalazło gdzieś w zakamarkach lumpeksów. Nie znamy składu, może nie jesteśmy w stanie go określić. Wyliczać grubości nam się nie chce, a na oko też jakoś tak dziwnie powiedzieć. I co wtedy, panno mądralińska, co mam zrobić?

Qrkoko.pl - Jak wybrać odpowiednią włóczkę - Kurs Szydełkowania [lekcja uzupełniająca]

Najłatwiej zapoznać takiego gagatka ze swoimi zapasami. Znaleźć coś, co przypomina go grubością lub wygląda podobnie i wtedy określić resztę. Jednak jeżeli Twoja cudowna kolekcja włóczek zaczyna się od takiego zbłąkanego motka będzie Ci dużo ciężej. Wtedy po prostu zrób sobie ciepłą herbatę, weź do ręki szydełko i zacznij robić… próbkę 🙂

Przetestuj różne grubości szydełka, porozciągaj trochę w rękach powstałą dzianinę, jeżeli możesz to wrzuć ją do prania i zobacz, co się z nią stało po takim teście. Zabaw się w małego odkrywcę! Chyba, że pamiętasz z czego pochodzi motek 🙂 Jeżeli rozprułaś sweter to spokojnie możesz sobie z takiej włóczki zrobić jakieś ubranie lub czapkę 🙂

JAK ĆWICZYĆ DOBIERANIE WŁÓCZKI?

Powyższe rady to jedynie niewielkie wprowadzenie, które ma nauczyć Ciebie tego jak dobrać odpowiednią włóczkę. Tamte porady i tricki stosuję samodzielnie i wielokrotnie uratowały mi robótkę! Ty również dzięki nim będziesz wiedzieć jak dobrać odpowiednią włóczkę do swojego projektu. Na początek najlepiej wybrać wzór i doczytać, co do niego polecają. Czasami nawet możemy trochę oszukać np. widząc gruby sweter wystarczy sprawdzić, z czego jest zrobiony, a później mając już włóczkę wybrać inny schemat, który nam bardziej odpowiada. Wiedza odnośnie materiałów to coś, co przychodzi z doświadczeniem. Przeczytałam wiele poradników, przeprowadziłam miliony rozmów z dziewiarzami i nie zawsze wszystko pamiętałam! Dopiero samodzielnie przechodząc całą drogę od wzoru przez motek do gotowego projektu wiedziałam co do czego pasuje 🙂

Poniżej znajdziesz obiecane linki do sprawdzonych stron. Wybrałam 3, z których korzystam najczęściej. To sklepy, których wzory są autorskie i przerobione przez wiele łapek. Żaden sklep nie zapłacił mi za znalezienie się w tej rozpisce. To po prostu adresy, na które sama zaglądam 😉

– DROPS DESIGN –

Wzory pojawiają się tam najczęściej w paczkach, jako kolekcje. Oczywiście polecane są włóczki drops, jednak jeżeli z jakiś powodów ich nie lubisz lub ich nie masz, to opierając się na składzie i grubości możesz wybrać podobną 🙂 To ogólnie świetna strona, z legalnymi wzorami na szydełkowanie i robótki na drutach. Uwaga – strona ma różne wersje językowe i niektóre z nich mają w bazie więcej wzorów niż pozostałe.

http://www.garnstudio.com

– BIFERNO –

Bardzo fajna pasmanteria internetowa prowadzona przez ludzi z pasją 🙂 Posiada też swojego bloga, na którym znajdziesz darmowe, przetestowane wzory wraz z polecaniem dokładnie takich włóczek jakich użyto 🙂 Plusem jest to, że wszystko jest jasno wyjaśnione, a minusem, że to wzory na druty. Uwaga – aby zobaczyć wzór musisz kliknąć na zdjęcie. Odnośniki na bloga przenoszą do tekstów o włóczkach.

https://www.biferno.pl/pl/i/DARMOWE-WZORY/16

– RAVELRY –

Portal, który jest kopalnią wiedzy oraz inspiracji dla Rękodzielnika. Trzeba tam tylko założyć darmowe konto oraz szprechać trochę po angielsku i już można korzystać! Znajdziesz tam mnóstwo wzorów, porad i masę pozytywnego nastroju 😉

https://www.ravelry.com

– LALYLALA –

Lydię zna każda trochę bardziej doświadczona dziewiarka, która robi maskotki. Wzory jej autorstwa są bardzo charakterystyczne, można je rozpoznać nawet bez podpisu! Lydia żyje z tego co robi, więc sprzedaje swoje wzory za około 30 zł 🙂 Jednak na jej oficjalnej stronie znajdziemy też darmowe porady i schematy, które ładnie wprowadzają nas w świat maskotek. Wzory są po angielsku, ale nawet z google translatorem można sobie przetłumaczyć skład włóczek. Plusem jest to, że Lydia podaje dokładnie taką samą włóczę z jakiej zrobiona jest maskotka 😉

http://www.lalylala.com/?page_id=3254

ŚCIĄGAWKA Z QRKOKO

Oto obiecana rozpiska składów włóczek i projektów, do których je polecam. Potraktuj to jako ściągę, bo dłuższy artykuł, w którym rozpisuję się dlaczego np. pufę robię z tej, a nie innej włóczki pojawi się za jakiś czas 🙂

Projekt:
Ciepłe ubrania, czapki, szaliki

Pasuje tu:
– Wełna (merino/merynos, kaszmir, angora, moher, alpaka)
– Wełna z domieszkami (tu już różnie – np. czysta wełna się rozciąga i domieszka czegoś innego – najczęściej akrylu – może spowolnić ten proces)

Projekt:
Ubrania letnie, bluzki, sukienki

Pasuje tu:
– bawełna
– bawełna z domieszkami
– bambus
– bambus z domieszkami
– len
– len z domieszkami
– wiskoza

Projekt:
Ozdoby do domu

Pasuje tu:
– poliester
– bawełna
– bambus

Projekt:
Szale, chusty, apaszki

Pasuje tu:
– jedwab
– wełna (najlepiej merino – nie gryzie)
– bawełna i domieszki

Projekt:
Kosze, dywany, pufy

Pasuje tu:
– popularne cotton yarny (zwane też t-shirt yarnami). To te wielkie motki, które wyglądają jak pocięte materiały (bo w sumie tym są). Składy są różne, ja polecam bawełniane z domieszkami.

Projekt:
Bieżniki, serwetki, zazdrostki (firanki)

Pasuje tu:
– kordonki bawełniane (najbardziej wytrzymałe, dobrze się blokują)

Projekt:
Zabawki dla dzieci, koce, akcesoria dziecięce

Pasuje tu:
– bawełna
– bawełna z domieszkami
– bambus
– sporadycznie akryl (wtedy wczytajcie się w jakość, bo akryl sam w sobie się elektryzuje i przyciąga kurz, więc trzeba takie zabawki często prać i nie polecam ich dla małych lub wymagających dzieci)

Oczywiście wiele włóczek występuje w mieszanym składzie, ale tak jak napisałam powyżej ma to swoje plusy, np. włóczki na skarpety są dodatkowo wzmacniane akrylem lub inną sztucznotą, aby były bardziej wytrzymałe. Powyższe rady odnośnie składów traktuj jako sugestie. To podział, który sprawdza się u mnie. Czy sprawdzi się u Ciebie musisz przekonać się sama 🙂

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że tych kilka moich porad pozwoli Ci wybrać odpowiednią włóczkę do swoich pierwszych projektów i dzięki temu szybciej wsiąkniesz w magiczny świat szydełka 😉 Zobaczysz, że najtrudniejsze są tylko początki, bo potem będziesz mieć taką wprawę, że odpowiednie włóczki wybierzesz z zamkniętymi oczami 😉

Zapamiętaj:

  • na początku znajdź wzór z legalnego źródła (np. z książek, gazetek rękodzielniczych) i zasugeruj się poleceniami jego twórcy
  • jeśli nie masz pomysłu na włóczkę najpierw zrób próbkę, aby poznać jej możliwości
  • skorzystaj z wiedzy i doświadczenia innych, np. producentów włóczek czy właścicieli pasmanterii, którzy piszą do jakich projektów nadają się ich produkty
  • zrób ekstremalne testy włóczki, której nie możesz określić „na oko”, aby poznać ją lepiej

Powyżej wklejam jeszcze krótkie podsumowanie dzisiejszej lekcji, aby utrwalić Ci wiedzę. Widzimy się jeszcze w tym tygodniu na kolejnej lekcji praktycznej 😉

Udanego tworzenia Kurczaki!

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę 😉 Powodzenia!

Zobacz wszystkie tutoriale: