Jak się skończy Gra o Tron?

8

Qrkoko.pl - Jak się skończy Gra o Tron?

Niedawno miała miejsce premiera nowego sezonu Gry o Tron. Mam w związku z nią tylko jedno pytanie: WHY?!

Nie jest łatwo zekranizować książkę. Może wyjść z tego piękna adaptacja (Harry Potter), coś zbliżonego do oryginału (Igrzyska Śmierci), lub twór, który bazując na świecie i postaciach zupełnie zmienia fabułę (Walking Dead). Tylko dlaczego ekranizacja Pieśni Lodu i Ognia zaczyna przypominać tę ostatnią wersję?

QUO VADIS GOT?

Z początku chciałam Wam opisać wszystkie nieścisłości serialu względem książek, ale wyszłoby ich tyle, że mogłabym z tego wydać swoją własną. Zwłaszcza, że serial liczy już sobie 5 sezonów i jak Martin nie przysiądzie do pisania to przegoni fabułę ostatniej części Sagi. Wiąże się z tym jeden problem. Twórców Game of Thrones wyobraźnia poniosła już tyle razy, że ciężko jest mi rozróżnić gdzie scenarzyści wybrali własną drogę fabularną, a gdzie poszli na skróty i zespoilerowali nową część Sagi Pieśni Lodu i Ognia.  Przy wielu momentach miałam wrażenie, że scenariusz pisała osoba zła na George’a R.R. Martina za jakąś śmierć, więc napisała swoją własną wersję wydarzeń.

Zamiast dostać to, co powinno się znaleźć w ekranizacji jesteśmy raczeni tym, co na pewno się sprzeda. Chociażby to, że Maeggi, która wróżyła Cersei była piękna, a nie odpychająca jak w książce.  Podczas seansu nowego sezonu Gry o Tron Przedmąż nabawił się kilku siniaków, bo co chwilę szturchałam go żeby wyjaśnić mu, dlaczego to co oglądamy jest bez sensu. Najmocniej zabolało mnie to, że w książkach Tommen miał 8-9 lat, kiedy się ożenił, a dziewictwo jego żony jest kluczowe dla intrygi Cersei, która postanowiła zrobić synowej pranka.

Qrkoko.pl - Jak się skończy Gra o Tron?

Serial krąży wokół historii zawartej w książkach jak Mormont wokół Khalesii (która tak nawiasem mówiąc jest jeszcze bardziej denerwująca niż w Sadze). Dostajemy masę niepotrzebnych dodatków, które każą nam się zastanawiać czy to twórców poniosła wyobraźnia czy to może fragmenty historii z książki, która ma dopiero się ukazać. Nie miałabym im tego za złe. Jestem wielką fanką spoilerów. Za każdym razem najpierw czytam książki/komiksy, a dopiero później oglądam ich ekranizacje. Jednak nie lubię być wprowadzana w błąd.

JAKBY NAS TU NIE BYŁO

Wydaje mi się, że twórcy serialu starają się odciąć od książek. Może są dla nich zbyt zagmatwane lub decydują się zaoszczędzić pieniądze wycinając pół obsady szybciej niż Martin wyciął ród Starków. Zrezygnowali z wielu ciekawych postaci i wątków np. nie umieścili w serialu Mokrej Czupryny czy całej historii dziejącej się na Żelaznych Wyspach. Nie wspominając już o Lady Stoneheart, która jest ożywioną (mniej więcej) Catyln.

Jak się skończy Gra o Tron? Moje założenie jest bardzo proste. Serial Gra o Tron podobnie do serialu The Walking Dead pójdzie w inną stronę niż pierwowzór. Dostaniemy dwie różne historie i będziemy musieli zadecydować, która podoba nam się bardziej. Serial sam w sobie czasami zaskakuje pomysłowością (scena gdzie Inni przejmowali synów Crastena nie została tak dokładnie opisana jak pokazała ekranizacja), ale też często robi szkolne błędy (w Sadze Jojen jest ciągle żywy, podobnie jak żona Roba, która nie tylko nie była na Krwawych Godach, ani w ciąży, ale również przysięgała wierność Lannisterom po tym jak już została wdową).

Fani Sagi przestali być ważni dla ludzi z HBO, bo widocznie serial nie jest do nich kierowany. Tylko w takim razie do kogo jest? Do fanów porno ze smokami? Czas się podzielić jak Królestwo i zdecydować kogo kochamy bardziej: Serial czy Sagę? Osobiście, kiedy oglądałam ekranizację poczułam się jak wiele postaci z książek. Jakby mnie tu nie było.

Qrkoko.pl

Polub mnie na Facebooku
I nie przegap nowych wpisów