Jak łączyć kolory?

0

Niektórzy mają prawdziwy talent w łączeniu kolorów. Innym tylko wydaje się, że to potrafią ;)

Sama należę do trzeciej grupy, która trzyma się pewnych zasad i to w oparciu o nie decyduje, które barwy połączy świętym węzłem Rękodzielnika. Dzisiaj mam dla Was krótki poradnik łączenia kolorów, w którym streszczę podstawy i przybliżę kilka sprawdzonych zestawień, z których będziecie mogli śmiało korzystać!

Obojętnie jaką dziedziną artystyczną się zajmujecie: makijażem, modą czy rękodziełem – podstawowe zasady łączenia kolorów wszędzie są jednakowe. Warto je poznać, aby uniknąć niezamierzonego efektu chaosu w naszych pracach i nie zniweczyć kilkunastu godzin pracy złym doborem kolorystycznym.

COLOR WHEEL

Przywitaj się z moim przyjacielem – kołem kolorów :) Na pierwszy i drugi rzut oka wygląda przerażająco. Dopiero po uspokojeniu nerwów i kilku kawach można zauważyć zależności, które nimi rządzą. Wiele makijażystek i wizażystek zna to koło na pamięć i wyrwane w środku nocy ze snu będą potrafiły wyjaśnić jak je odczytywać.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Wiele zależy od tego w jakiej technice się obracacie, bo chociaż podstawy są takie same to paleta barw dostępna w Waszych półfabrykatach może się różnić. Przede wszystkim warto pamiętać, że „color wheel” pokazuje w jaki sposób łączyć barwy, aby były one przyjazne dla naszego oka. Korzystanie z niego będzie dobre dla początkujących osób, które boją się eksperymentów.

Pierwszą i podstawową zasadą z jaką chcę się dzisiaj z Wami podzielić jest to, że łączymy barwy sąsiadujące ze sobą :) Daje to bezpieczne zestawienia, które nie wprowadzą zamieszania i efektu nieporządku w Waszych pracach.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Warto pamiętać, żeby nie łączyć ze sobą więcej niż trzech kolorów. Jeżeli Twoja technika obejmuje biżuterię to pamiętaj o tym, aby półfabrykaty metalowe pasowały kolorem do barw, których używasz :)

Jeżeli chcecie to wydrukujcie sobie moje Color Wheel i powieście w swoich pracowniach. Będę szczęśliwa, jeżeli Wam pomoże! Kiedy nabierzecie wprawy w takich połączeniach polecam Wam zagłębić się w tematy odcieni, zabarwień, tonów czy nasyceń :)

ZABAWA W CIEPŁO-ZIMNO

Warto zapoznać się z tym, które kolory zaliczamy do ciepłych, a które do zimnych. Jak pewnie pamiętacie z podstawówki mamy 3 kolory podstawowe: niebieski, czerwony i żółty.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Najważniejszą zasadą jest to, że NIE ŁĄCZYMY ICH ZE SOBĄ! To nigdy nie wygląda dobrze :) Aby w prosty sposób zapamiętać, które kolory zaliczamy do ciepłych, a które do zimnych warto zapamiętać, że:

  • Kolory ciepłe – to te, które powstają z połączenia barw czerwonych, żółtych oraz ich kombinacji.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

  • Kolory zimne – to kolory do powstania których rękę przyłożył niebieski :) Będą to odcienie fioletowe, niebieskie, turkusowe i część zielonych.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Aby praca ładnie wyglądała nie łączymy kolorów ciepłych z zimnymi. Osoby początkujące mogą się w tym pogubić i w efekcie wyjdzie im potworek, na którego nie będziemy w stanie patrzeć. Dopiero po nabraniu wprawy warto spróbować zestawień nietypowych, ale pamiętajcie aby robić to świadomie i wyciągać wnioski :)

JAK ZESTAWIAĆ KOLORY Z PÓŁFABRYKATAMI?

Kiedy mamy już skomponowaną jakąś biżuterię warto nauczyć się też podstaw łączenia elementów metalowych. Oto kilka przykładów.

Srebro
Najlepiej wygląda z barwami zimnymi, o których pisałam wyżej. Dobrze wygląda też z pastelowymi odcieniami różu czy fioletu. Za to zupełnie nie będzie komponować się z żywymi odcieniami czerwieni i żółci. Srebro pasuje też do zestawień barw neutralnych: bieli, czerni i szarości.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Złoto
Do złotych półfabrykatów warto używać odcieni ciepłych i nasyconych. Polecam również mocne odcienie granatu (Navy Blue) czy zieleni (Emerald). Złoto będzie też dobrze wyglądać z głębokim, śliwkowym fioletem.

Postawowym błędem jest łączenie złotego z białym. Jeżeli nie ma dodatku koloru trzeciego całość nie komponuje się dobrze, ponieważ mamy za duży kontrast. Warto zwrócić uwagę na to, że biżuteria w całości składająca się odcieni żółci i czerwieni nie będzie korzystnie wyglądać ze złotym :) Za to ciekawe zestawienie beżowego i złamanej bieli będzie już wyglądać korzystnie.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Miedź
Półfabrykaty miedziane najlepiej wyglądają z kolorami jesiennymi do których zaliczamy czerwienie, stłumione pomarańcze, brązy czy oliwkowe odcienie zieleni. Oprócz tego miedź będzie dobrze wyglądać z fioletami (zwłaszcza przygaszonymi) oraz różnymi wariantami ciepłych beżowych kolorów. Polecam też odważyć się i spróbować zestawień z ciepłym żółtym i pomarańczowym – może wyjść z tego coś ciekawego!

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Mosiądz
Kolor mosiężny często określa się również „starym złotem”. Najbardziej komponuje się on z odcieniami zieleni, zwłaszcza tymi oliwkowymi lub kombinacją kolorów brązowo-zielonych (zwłaszcza tych chłodnych) :) Będzie on również ciekawie łączyć się z zimnymi beżami. Sama lubię jego połączenie z granatem i fioletem, ale zdecydowanie odradzam dodawanie go do pastelowych odcieni barw ciepłych.

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

ZASADY SĄ PO TO ABY JE ŁAMAĆ!

To co napisałam powyżej to mocne strzeszczenie podstawowych zasad bezpiecznego łączenia kolorów. Warto jednak czasami wyjść po za przyjęte ramy i próbować własnych rozwiązań. Nie raz okazało się, że można ciekawie zestawić ze sobą barwę ciepłą z zimną – jednak polecam nie zdawać się na przypadek, ale poważnie rozważyć swoje decyzje. Nie bójcie się robić eksperymentów, ale decydujcie się na nie z głową i wyciągajcie z nich wnioski.

Poniżej mam dla Was mały bonus, czyli kilka mitów odnośnie łączenia kolorów oraz sprawdzone połączenia kolorystyczne, z których możecie korzystać

  MIT – Kolory neutralne (biały, szary, czarny) wyglądają dobrze ze wszystkim  

Nieprawda! Czarny wygląda tragicznie z brązem (podobnie jak kolor szary). Nie róbcie tego jeżeli nie chcecie przyprawić kogoś o zawał!

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

  MIT – Kolory podstawowe (żółty, czerwony, niebieski) dobrze ze sobą wyglądają  

Mimo tego, że to od nich wszystko się zaczyna to zestawienie ze sobą tych trzech kolorów nie będzie dobrze wyglądać. Nie wpuszaj ich do swojej pracowni, a jak wpadną to udawaj, że nie ma nikogo w domu!

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

  MIT – Multikolorowych prac nie trzeba przemyśleć  

Często widziałam biżuterię, która składała się od kilku do kilkunastu odcieni różnych barw i po rozmowie z twórcą dowiadywałam się, że zostało to połączone „na oko”. Nie ma czegoś takiego jak – im więcej tym lepiej. Prawdą jest to, że jak decydujemy się na zestawienie ze sobą wielu kolorów to nasza decyzja powinna być podwójnie przemyślana! Inaczej po pracy widać, że całość jest przypadkowa co psuje efekt.

BEZPIECZNE ZESTAWIENIA KOLORYSTYCZNE

Sama w swoich pracach krążę wokół ulubionych połączeń kolorystycznych i na ich podstawach decyduję się na nowe eksperymenty. Lubię czuć się bezpiecznie w swojej pracowni :) Poniżej macie moje ulubione zestawienia kolorystyczne, które również Wam polecam:

Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory? Qrkoko.pl - Jak łączyć kolory?

Łatwo zauważyć jakie kolory lubię :)

GDZIE SZUKAĆ INSPIRACJI?

Łączenie kolorów to sztuka, której trudno się nauczyć. Często trzeba zdać się na nasz zmysł artystyczny i zwyczajnie popatrzyć co dobrze ze sobą wygląda. Nie ma też co się oszukiwać i uważać, że jesteśmy mistrzami w tej dziedzinie – można zrobić sobie dużą krzywdę! Sama poruszam się po bezpiecznych zestawieniach i trzymam się sprawdzonych rozwiązań.

Gdzie szukać inspiracji? W naturze! Ona najlepiej wie co do siebie pasuje. Mój telefon jest zapchany zdjęciami dziko rosnących roślin czy różnych gatunków zwierząt, na widok których zapiałam z zachwytu :)

Jednak jeżeli nie macie ochoty wychodzić z domu to polecam tą stronę: ColorPalettes (http://colorpalettes.net), która robi wszystko za nas.

PODSUMOWANIE

O kolorach można pisać książki – sama w swojej biblioteczce mam kilka pozycji na ten temat. Polecam każdemu drążyć temat na swoją rękę i nauczyć się tego jakie kolory najlepiej komponują się… z nami! Nie każdemu będą pasować ciepłe odcienie podobnie jak kolory chłodne mogą u niektórych wywołać „trupi” efekt.

Jeżeli podobają wam się tego typu artykuły i chcielibyście, żebym zgłębiała temat kolorów i barw to udostępnijcie ten tekst znajomym – to dla mnie najlepsza informacja zwrotna, która mówi mi o tym, że moje rady są dla Was przydatne :)

Do teraz pozostaje wam tylko przyjętą dzisiaj wiedzę wprowadzić w życie! Ja uciekam do swojej pracowni i ściskam Was gorąco w odcieniach żółci i czerwieni :)

Qrkoko.pl

Polub mnie na Facebooku
I nie przegap nowych wpisów

.