Jak blokować robótkę?

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Jak blokować robótkę – czyli wszystko co musisz wiedzieć o kształtowaniu dzianin

Ciekawi Cię to jak blokować robótkę? Z tego wpisu dowiesz się wszystkiego na ten temat. I chociaż wielu rękodzielników nienawidzi blokowania prawie tak samo jak robienia próbek, to jest kilka rzeczy, które mogą nam ułatwić tą konieczną, choć nie zawsze przyjemną czynność 😉

To lekcja uzupełniająca kursu szydełkowania
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Kurs Szydełkowania - Qrkoko

Jak pewnie wiecie, aby gotowa robótka pięknie się prezentowała należy nadać jej odpowiedni kształt. Do tego właśnie służy blokowanie robótki. Tylko co to znaczy?

CZYM JEST BLOKOWANIE?

W zależności od tego z jakich źródeł uczysz się dziergać to czynność, o której piszę może się różnie nazywać. Sama obracam się głównie w angielskojęzycznym Internecie i to dla mnie zawsze będzie blokowanie. Jednak czym ono jest i jak tak naprawdę blokować robótkę?

Blokowanie to nadawanie ostatecznego kształtu dzianinie. Pewnie już spotkałaś się z sytuacją, kiedy ściągasz robótkę z drutów lub zabezpieczasz ostatnią pętelkę szydełkową i okazuje się, że zamiast cudownej chusty, którą robiłaś masz uroczy, chociaż bliżej nieokreślony zlepek włóczki.

Dzianina ma to do siebie, że nie każdy wzór jest od razu na niej widoczny.

Z mojego doświadczenia zauważyłam, że te szydełkowe wytwory lepiej sobie radzą i czasami nawet nie wymagają blokowania. Jednak w większości wypadków trzeba gotową robótkę jeszcze mocno naciągnąć i pomóc jej kilkoma czarami niewerbalnymi, aby wydobyć jej całe piękno.

CZEGO POTRZEBUJESZ DO BLOKOWANIA?

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Jak blokować robótkę? Najlepiej mając jakąś gotową pod ręką, jednak to oczywiste 🙂 Do tego w zależności od metody blokowania dochodzą szpilki ze stali nierdzewnej (przy mokrych metodach blokowania), dobre podłoże, na którym można pracować np. mata piankowa lub tablica korkowa (podłoże musi być stabilne i na tyle grube, aby dało się wbić szpilki), żelazko lub suszarka (jeżeli chcesz przyśpieszyć proces). I masę, masę cierpliwości.

Do blokowania przygotuj sobie:

⇒ gotową robótkę

⇒ szpilki ze stali nierdzewnej

⇒ stabilne podłoże, np. matę piankową lub tablicę korkową

⇒ żelazko lub suszarkę (opcjonalnie)

Jest kilka metod podstawowego blokowania dzianiny, czyli nadawania jej kształtu. Przybliżę Wam te które sama stosuję i lubię. Pamiętajcie, że zawsze możecie je modyfikować!

METODY BLOKOWANIA

Blokowanie na mokro

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

O ile nie jesteś dziewiarskim strusiem pędziwiatrem to nad robótką prawdopodobnie spędziłaś kilka dni lub tygodni. Co za tym idzie końcowa praca przed założeniem wymaga odświeżenia. Należy ją wyprać (najlepiej ręcznie) lub namoczyćPo procesie nawadniania robótki zawsze lekko wyciskam nadmiar wody.

WAŻNE!

Nigdy nie wykręcam nadmiaru robótki! Lepiej ją mocniej zawinąć w ręcznik, aby ten wchłonął nadmiar wody. Nie chcę przecież uszkodzić gotowego splotu. Robótkę zawsze zostawiam na chwilę w misce, żeby „odpoczęła”.

Najlepiej blokuje się robótkę, która jest lekko wilgotna. Jeżeli nasza dzianina będzie wręcz ociekać wodą to nie tylko wieczność będzie się blokować, ale również może to źle wpłynąć na podłoże na którym blokujemy. Jeżeli całość jest jeszcze zbyt nasiąknięta wodą można robótkę suszyć chwilę na płasko, tak jak powinno się suszyć np. swetry.

Blokowanie właściwe, czyli przypinanie wszystkiego szpilkami jest proste, ale bardzo czasochłonne. Jednak im bardziej się przyłożymy tym lepszy efekt osiągniemy. W większości robótek najlepiej na początku znaleźć ich środek i dopiero rozchodząc się na boki – wszystko przypinać na podłożu. Szpilka po szpilce. Siła naciągnięcia zależy od Ciebie, jednak ja nigdy nie naciągam pracy na maksimum. Mogę uszkodzić splot lub nawet go rozerwać, jeżeli pracuję na delikatnej włóczce.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Agata Garbowska (@qrkoko)

Nie śpiesz się i koryguj ułożenie szpilek tyle razy ile potrzebujesz. Końcowy efekt i kształt robótki zależy od Ciebie. Kiedy już wszystko jest przypięte i naciągnięte tak jak powinno – czekamy. Po wyschnięciu gotowa praca jest pięknie zblokowana i może cieszyć oko!

Blokowanie na półmokro

Czasami okaże się, że mamy jakieś motorki w rękach i uda nam się coś szybko wydziergać. Nie wymaga to odświeżenia i ogólnie jakby miało już odpowiedni kształt to dałoby się już to nosić lub użytkować. Wtedy decyduję się na metodę półmokrą.

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Całą robótkę, jeszcze suchą, przypinam szpilkami na podłożu nadając jej odpowiedni kształt. Dopiero wtedy, przy użyciu spryskiwacza ustawionego ma mgiełkę delikatnie spryskuję dzianinę. Lekko wilgotną zostawiam do wyschnięcia.

Blokowanie na sucho

Czasami mamy coś tak nietypowego, że nie da się tego zblokować powyższymi metodami. Albo zwyczajnie nam się nie chce 😉 Istnieje metoda, którą roboczo nazywam „suchą”. Polega ona na użyciu… żelazka! I są na to dwa sposoby.

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Suchą gotową robótkę zakrywamy kawałkiem bawełnianego materiału. Może to być np. ręcznik kuchenny lub poszewka. Ustawiamy żelazko na niską temperaturę i przy pomocy pary wodnej prasujemy mocno przyciskając i wyciągając to co wymaga wyciągnięcia. Jeżeli nasza dzianina nie jest aż tak wymagająca to drugi sposób polega na przeprasowaniu jej na lewej stronie. Jednak zawsze preferuję jeszcze warstwę ochronną ze ściereczki 😉 Co w ten sposób blokuję? Maty pod talerze i inne podobne elementy, które zrobiłam np. z ribbona lub sznurka.

JAK BLOKOWAĆ SWETRY?

Kiedy wszystkie elementy swetra czy podobnej części ubioru zejdą mi z drutów lub szydełka blokuję je osobno. Przynajmniej ten pierwszy raz. Dzięki temu każde oczko będzie równe i łatwiej całość się zszyje.

WAŻNE!

Podczas blokowania zauważysz, że wielkość Twojej dzianiny jest prawie nieograniczona 😉 Blokując ubrania miej w ręce centymetr i pilnuj czy nie przekraczasz pożądanej wielkości, by przypadkiem z rozmiaru dziecięcego nie zrobić ubranie dla osoby dorosłej!

Jak blokować gotowe swetry, np. takie już noszone i wyprane? Wiele zależy od swetra. Często wystarczy go wysuszyć na mokro. Jednak jeżeli jakiś wzór lub nietypowy krój gotowej pracy tego wymaga to układamy robótkę równiutko, prawie jak do składania i przypinamy ją przez dwie warstwy nadając jej kształt. Nie musimy jej wtedy rozczłonkowywać 😉

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Qrkoko.pl - Jak blokować robótkę?

Ta metoda jest pomocna przy projektach, których nie wykonuje się w częściach, ale od razu w całości.

 JAK BLOKOWAĆ ELEMENTY?

Ogólnie jestem za tym, aby najpierw przygotować elementy, zblokować je i dopiero wtedy połączyć w całość. To pozwoli uniknąć mordowania się z niesamowitą ilością szpilek. Wtedy radzę sobie używając… styropianu lub gąbki florystycznej i patyczków do szaszłyków lub innych długich „tegesów”.

Prawdopodobnie widzieliście to kilka razy na Pintereście lub innych blogach 🙂 Rozkładamy patyczki tak, aby każdy róg elementu był naciągnięty i kolejne fragmenty nakładamy jeden na drugi. Wtedy najlepiej zmiksować to z metodą na półsucho, aby całość zdążyła w miarę szybko wyschnąć.

Dlaczego wolę taką metodę? Bo czasami przy łączeniu elementów możemy jakiś fragment doszyć lub doszydełkować za mocno i przez to blokowanie całości może sprawiać problem. Dokładniej jak to zrobić pokazała Jess u siebie: http://makeanddocrew.com/block-crochet-easy-diy-blocking-board/

 DODATKOWE PORADY

» Jak blokować robótkę, która będzie ubraniem? Blokowanie serwetek lub elementów (np. biżuteryjnych) z kordonka wymaga wcześniejszego wykrochmalenia. Dzięki temu są jeszcze ładniejsze i bardziej trwałe.

» Jak blokować robótkę, kiedy nie mamy czasu na schnięcie?
Schnięcie przypiętej pracy można przyśpieszyć na kilka sposobów np. przeprasowując ją przez szmatkę (uważaj wtedy na szpilki!) lub susząc. W obu przypadkach rób to na najmniejszych ustawieniach i bardzo, bardzo delikatnie. Nie chcesz zniszczyć swojej pracy!

» Nie wszystko będzie się dobrze blokować – włóczki z włókien naturalnych są bardziej podatne i lepiej współpracują. Akryl i inne podobne sztuczniaki wymagają większej cierpliwości i czasami zwyczajnie nie dają się ładnie ukształtować.

» Istnieją druty pomocnicze do blokowania, które przydają się przy elementach z równym, prostym brzegiem. Używając ich uniknie się przypinania miliona szpilek. Sama z nich nie korzystam, bo należę do tych osób, których blokowanie relaksuje 😀 Jednak to przydatny gadżet. Można je zastąpić czymś drewnianym.

»  Jak blokować robótkę, która jest okrągła? Wszystko co było robione na okręgu przypinamy zaczynając od centralnej części i dopiero wtedy rozchodząc się na boki – np. serwetki czy obrusy. Wtedy zajmie nam to mniej czasu i będzie równiej.

» Jak blokować robótkę, która ma ażury? Wszystko co ażurowe wymaga zblokowania, nawet minimalnego. Wtedy najpiękniej się prezentuje! Często warkoczowe sploty też tego potrzebują.

» Jeżeli nie wiesz czy Twoje szpilki są ze stali nierdzewnej nie ryzykuj tylko to sprawdź. Zmocz jedną i zostaw na talerzyku to wyschnięcia. Pojawiła się rdza? To ich nie używaj 🙂 Usunięcie rdzawych plam z dzianiny jest bardzo trudne, a czasami wręcz niemożliwe.

» Jak blokować kształty przestrzenne jak np. czapki? Można na balonie lub czymś co docelowo ma pożądany kształt. Wtedy oczywiście się tego nie przypina szpilkami 😀

 PODSUMOWANIE

Jak widzisz praca z dzianiną nie kończy się tylko na dzierganiu 🙂 Już wiesz jak blokować robótkę, warto więc znaleźć w sobie pokłady cierpliwości, które pomogą na ostatniej prostej do pięknej pracy. Dobrze zblokowania, czyli naciągnięta i ukształtowana praca to coś co cieszy oko i rękodzielnika!

Jeżeli masz jakieś rady od siebie to koniecznie napisz je w komentarzu i podziel się tym artykułem z innymi udostępniając go dalej 😉

Udanego tworzenia Kurczaki!

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę 😉 Powodzenia!


Zobacz wszystkie tutoriale: