Granny Square i Granny Stitch – Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

19

Granny Square („babciny kwadrat”) i Granny Stitch („babciny ścieg”)

Granny Square i Granny Stitch to dwie najpopularniejsze aranżacje szydełkowe, które opanujesz zupełnie od podstaw!

To lekcja 3 kursu szydełkowania
Jeśli chcesz się do niego zapisać kliknij w obrazek poniżej.

Qrkoko.pl - Jak zrobić płaski okrąg - Kurs Szydełkowania [lekcja #1] 

Ścieg granny i kwadraty granny w Polsce często tłumaczy się jako ścieg i kwadraty babuni lub ścieg i kwadraty babci. Sama chętniej korzystam z angielskiej nazwy, ale możecie je nazywać jak Wam wygodniej :) To jeden z najbardziej popularnych ściegów szydełkowych, które często wykorzystuje się do wielu prac: czapek, rękawiczek, sukienek czy ozdób do domu!

Dzisiaj nauczę Cię:

  • jak zrobić słupki,
  • jak zrobić oczka zwrotne,
  • czym jest granny stitch (ścieg babuni),
  • czym jest granny square (kwadraty babuni).

 

Granny stitch oraz granny square można często zauważyć w popkulturze – wiele filmów i seriali przemyca małe szydełkowe akcenty, gdzieś w tle. Łatwo je przeoczyć, ale dla naszych wprawionych rękodzielniczych oczu to żaden problem!

Takich akcentów z pewnością jest więcej, więc daj znać w komentarzach, jeśli sama je gdzieś zauważyłaś!

 

Babciny ścieg jest naprawdę bardzo prosty w wykonaniu. Chociaż ma wiele odmian to ja nauczę Cię na razie tej podstawowej. Jednak zanim zaczniemy naukę rzuć okiem na potrzebne materiały ;)

WŁÓCZKA

Qrkoko.pl - Granny Stitch i Granny Square - Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

Oczywiście w każdej lekcji kursu możesz używać dowolnych materiałów jakie Ci się podobają lub jakie masz pod ręką, jednak na początku polecam Ci chociaż mniej więcej sugerować się tym czego akurat ja używam.

W tej lekcji oprócz dobrze Ci już znanej bawełny wykorzystamy akrylową włóczkę Red Heart Baby w kolorze 08517, która świetnie nadaje się do nauki.

 

SZYDEŁKO Qrkoko.pl - Granny Stitch i Granny Square - Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

Chociaż do włóczki polecane jest szydełko 3mm, to ja będę używać takiego 2mm. Kupiłam je w… Biedronce! Więcej o nich możesz przeczytać tutaj: http://qrkoko.pl/szydelka-z-biedronki-recenzja-na-goraco/

 

DODATKOWE MATERIAŁY

Qrkoko.pl - Granny Stitch i Granny Square - Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

Oczywiście wszystko zależy od tego co na końcu zrobicie po nauce dzisiejszego odcinka kursu, ale na pewno przydadzą się Wam ostre nożyczki :)


Zapraszam do nauki!


CO POTRAFI BABCIA?

Jeżeli szukacie inspiracji, odnośnie tego co zrobić ze ściegu granny czy gotowych kwadratów to oprócz poduszek, koców czy szalików można je wykorzystać na wiele sposobów! Oto kilka z nich:

 

Qrkoko.pl - Granny Stitch i Granny Square - Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

 

Cudowna szydełkowana sukienka składająca się z różnych form granny square.

Źródło: Revolve

 

Mniej odważne wydanie, ale równie piękne. Trochę w stylu retro.

Źródło: ZARA

Qrkoko.pl - Granny Stitch i Granny Square - Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

Qrkoko.pl - Granny Stitch i Granny Square - Kurs Szydełkowania [lekcja #3]

 

Na zdjęciu widać bloggerkę Eleonorę Carisi w sukience od Moschino.

Autor zdjęcia: Jacopo Raule

INFORMACJE DODATKOWE
– kilka słów uzupełniających –

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, pytania lub czujesz potrzebę uzupełnienia zdobytej wiedzy to poniżej znajdziesz kilka przydatnych informacji:

  • Kurs jest w pełni darmowy. Po prostu korzystaj sobie z moich lekcji i ucz się we własnym tempie. Oczywiście możesz mi w pewien sposób „zapłacić” za moją pracę udostępniając ten kurs wśród swoich znajomych, zapisując się do mojej kurczakowej poczty czy dając mi subskrypcję na moim kanale YouTube, ale nie jest to żaden obowiązek ;)

  • Oficjalny adres Kursu Szydełkowania to http://qrkoko.pl/kurs-szydelkowania/ Możesz go podsyłać swoim znajomym i samej do niego zaglądać, bo znajduje się tam pełny opis kursu oraz pojawiają się tam najnowsze lekcje.

Agata Garbowska – twórczyni bloga Qrkoko.pl i kanału YouTube QrkokoTV

Od wielu lat Rękodzielnik z zamiłowaniem do szydełkowania i koralikowania. Qrkoko.pl - Kurs SzydełkowaniaKurs, który stworzyła pomoże ludziom nauczyć się podstaw szydełkowania, formowania dzianiny i innych zagadnień związanych z dzierganiem. Jej tutoriale zostały okrzyknięte najlepiej wyjaśnionymi lekcjami w polskim Internecie, gdzie wiedza przekazywana jest w przystępny i zabawny sposób.

  • Założyłam swoją Kurczakową Pocztę, gdzie możesz się zapisać, aby utrzymywać ze mną kontakt korespondencyjny. Będę za jej pośrednictwem wysyłać dodatkowe materiały do kursu oraz tajne depesze do moich Kurczaków. Aby się zapisać wejdź na adres http://qrkoko.pl/newsletter/

  • Wszystkie lekcje będą pojawiać się na moim kanale YouTube. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś polecam dać mi tam subskrypcję, aby nie przegapić najnowszych filmów – http://www.youtube.com/user/QrkokoTV?sub_confirmation=1

  • O swoich lekcjach informuję również na moim fanpage’u, więc jak jeszcze nie pacnęłaś tam lajka to również polecam to zrobić – https://facebook.com/Qrkoko

  • Jeżeli czegoś z tej lekcji nie zrozumiałaś i masz pytanie to możesz mi je śmiało zadać ;) Najlepiej będzie jeśli dopiszesz się do Kurczakowej Poczty i potem zadasz mi pytanie mailowo, ale odpowiadam też na wiadomości wysłane na Facebooku.

PODSUMOWANIE

Jak sama widzisz babcine ściegi i kwadraty mogą być wykorzystane w zupełnie nowoczesnych formach! No i nie trzeba nad nimi siedzieć latami żeby je opanować ;) Łap szydełka w skrzydełka i zabieraj się do tworzenia.

Udanego tworzenia Kurczaki!

Pamiętaj, żeby udostępnić ten kurs znajomym – im więcej osób w nim bierze udział tym weselej! Możesz wysłać im link http://qrkoko.pl/kurs-szydelkowania/ a na pewno zapamiętają adres :)

Jeżeli bierzesz udział w kursie i chcesz dać mi o tym znać to oznacz mnie @Qrkoko oraz użyj w tekście oficjalnego hasztagu #KursQrkoko Wtedy na pewno Cię znajdę ;) Powodzenia!

 

Pacnij lajka jak tekst się podobał!

 
Polub mnie to nie przegapisz nowych postów