Górniku jestem z Tobą

34

Przez to, że ludzie często słyszeli o strajkach (mniej lub bardziej zasadnych) ze strony lekarzy, piekarzy czy policjantów to popadli w syndrom Kaczyńskiego i jego „winy Tuska!”. Im częściej to słyszeli tym rzadziej brali to na poważnie. Jednak ignorancja tematu nie jest usprawiedliwieniem na to, by z ludzkiego nieszczęścia robić sobie maraton uśmiechu.

Od jakiegoś czasu wszędzie natrafiałam na informacje o protestujących górnikach. Ludzie krzyczą, część osób się naśmiewa, a reszta jak to w naszym zwyczaju bywa – zaglądała innym do kieszeni. W środku takiego rozgardiaszu stoją górnicy, ich rodziny i bliscy. Tylko nikt ich o zdanie nie pyta.

NIE NA TEMAT

Tomasz Molga piszący dla serwisu Natemat.pl zapomniał o tym czego dotyczył protest i napisał to dzieło. Tak jak zazwyczaj nikomu nie bronię mieć własnego zdania, tak tutaj wszystko się we mnie zagotowało. W artykule zostały namnożone przykłady tego jak innym wiedzie się gorzej. Odwróćmy rolę – masie osób żyje się lepiej. Czy to coś zmienia?

Traktowanie Górników z perpektywy „inni mieli gorzej, a nie protestowali” jest nieetyczne. Nikt ludziom nie bronił walczyć o swoje prawa. Górnicy i ich rodziny zdecydowali się to zrobić, ponieważ zadziałało się źle i mieli do tego odwagę. I Ci, którzy bronią im prawa do swojego głosu powinni zastąpić kanarki w kopalniach ze starych czasów.

Qrkoko.pl - Górniku jestem z Tobą

CO GÓRNIK MA W KIESZENI?

W całej aferze najgłośniej krzyczą Ci, którzy doczytali się, że Górnicy dostają trzynastki, czternastki, barbórki i inne pierdoły. „Łojezu, jak to dużo!” – widnieje hasło z każdej strony. To prawda, górnicy zarabiają dużo, ale czy gdyby Tobie dawali takie pieniądze powiedziałbyś „nie dziękuję, pan na drugim końcu Polski tyle nie dostaje, to ja też nie chcę”. Kiedy należy zajrzeć innym do kieszeni to zawsze znajdzie się chętny. Jednak w sprawie wypłat i dodatków dla Górników powinny wypowiadać się tylko strony bezpośrednio z tym powiązane. Nie statystyczny Kowalski, który sąsiadowi przebije opony w nowym samochodzie „bo pewnie kupiony za kradzione”.

NIECH SE ZNAJDO INNO PRACE

Głosów w sprawie pojawiło się wiele. Ludzie zapomnieli już nawet o co się kłócą. Zabraniają ludziom walczyć o swoje prawa mówiąc, że to normalne jak człowieka zastępuje maszyna. To przecież naturalna kolej rzeczy. To ewolucja biznesu. Tylko czy każdy człowiek musi się na to godzić? Górnik nie musi. A jak on wygląda? Przeciętnie może mieć od 30 do 50 lat. Połowę swojego życia spędził na pracy w kopalni. Nauczenie się innego zawodu nie jest niemożliwe, ale niesamowicie ciężkie. „Znajdź se inną pracę” to argument poniżej pasa. Ciężka praca fizyczna wyniszcza organizm. To nie regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu pod okiem trenera, więc nazywanie wszystkich górników „mężczyznami w sile wieku” jest nie na miejscu.

Masowe zwolnienia z innych spółek, o których piszą w Natemat rozeszły się na cały kraj. W tym przypadku ma być zwolnionych kilka tysięcy osób tylko z jednego regionu. Jak rynek pracy ma to wytrzymać? Doświadczenie jest wymagane nawet na posadzie za śmieciową umowę. Minimalna krajowa jest marzeniem wielu osób, a średnia to nieśmieszny żart. Górnik żył za określoną wypłatę, która mu się należała. To normalne, że miał kredyt na dom, samochód lub założył rodzinę. Mało jest ludzi, którzy mogą sobie pozwolić na życie bez długów. W momencie kiedy musi drastycznie obniżyć standardy życia – nie dziw się, że protestuje. On ma do tego prawo.

W całej aferze najbardziej uderzyło mnie to, że ludzie skupili swoją nienawiść wokół Górników, nie zastanawiając się tak naprawdę skąd wziął się ten protest.

Z PIERWSZEJ RĘKI

Ja też nie wiedziałam. A nie ufam mediom, które obok ważnych informacji umieszczają relację z zakupów celebrytów. Dlatego zapytałam kogoś, kto zna sytuację z pierwszej ręki. Karolina* – żona górnika zagrożonego zwolnieniem, matka dwójki dzieci, protestująca. Prywatnie moja znajoma.

„To nie jest strajk tylko protest. Górnicy zjeżdżaja na dół fegrować na swojej zmianie i dopiero po pracy rotacyjnie zostają 4h w ramach protestu, bo w tygodniu są dni wydobywcze. Dopiero w weekend, kiedy nie ma wydobycia zostają ile kto może, mój mąż był 40 godzin pod ziemią, cały weekend. Wszystko po to, żeby nikt nie oskarżył ich o szkodę na rzecz zakładu pracy, bo oni ze swoich obowiązków wywiązują się.”
Ja: A o co protestują?
„Oni walczą o miejsce pracy, a nie o przywileje. Media nastawiły opinię publiczną przeciwko nim. Zrobili z nas burżujów, co to takie krocie zarabiają, a tak nie jest.”
Ja: Dlatego zapytałam Ciebie.
„Media wszystko przekręciły. W sobotę i w niedzielę wszyscy mówili „Zamykać kopalnie!”. A dziś się już zmieniło. Chcą nas wykończyć, żebyśmy się poddali tak jak policjanci czy lekarze. Ale im się nie uda, bo Ci co są pod ziemią to owszem są zmęczeni. Ale oni mają jeszcze nas – rodziny. I my się nie poddamy.

Zamknięcie kopalni odbije się wszędzie, na całej Polsce. Nie tylko w naszym regionie. Rząd dąży do uzależnienia nas od obcych dostawców, a Ci jak nie będą mieli konkurencji w postaci naszych kopalni to zrobią z Nami co zechcą. Dopiero wtedy podniosą ceny, a z tym pójdzie do góry wszystko.”

Ja: Ile kopalni zamknęli?
„Na razie chcą zamknąć 4, ale to jest reakcja łańcuszkowa. Już wiadomo, że jest plan na dalsze zamknięcia. Systematycznie chcą doprowadzić do „Wygaszenia całego górnictwa”. Łatwo mówić ludziom o Strefie Ekonomicznej. Ona nie jest z gumy, nie wszystkich przyjmie. Odprawy, o których mówią to też kpina. Owszem, przeniosą część górników do innej kopalni, ale ona może ich zwolnić po miesiącu „bo zbyt duża załoga” lub „redukcja etatów”. Na dzień dobry chcą też zabrać 20% podstawowej wypłaty. Więc jak mój mąż zarabia teraz 2,5 tysiąca na rękę to dostanie 2 tysiące. Sama hipoteka dla nas to wydatek 1 tysiąca.

Prywatyzacja jest dobrym rozwiązaniem, ale pod warunkiem, że podstawowe wypłaty zostaną na obecnym poziomie. U nas jest już jedna prywatna kopalnia i zarabiają tam najniższą krajową.”

Ja: Czy ktoś w ogóle rozmawiał z górnikami?
„Dopiero dzisiaj do kopalni męża przyjechało TVP info, zresztą materiał poleciał od razu na żywo, z rana. Ja rozmawiałam z TV Zabrze. Mój kolega też miał polecieć na żywo, ale wszystko wycięli. Dopiero od wczoraj pokazują nasze całe wypowiedzi.

Problem leży w złym zarządzaniu. Prezes i Dyrektorzy w ciągu samego 2014 roku zmienili się 3 razy. Pobrali odprawy wysokości prawie 1 miliona na głowę, a nie odpowiedzieli karnie za działanie na szkodę zakładu pracy, za złe zarządzanie majątkiem firmy czy fałszowanie dokumentów”

Ja: Ile zaproponowali górnikom?
„Mój mąż kwalifikuje się do odprawy, bo ma staż pracy „na dole”. Dostanie 24-krotność wynagrodzenia. Jeżeli dobrze pójdzie to uda nam się spłacić hipotekę.”
Ja: Porównując z ich milionem to niewiele.
„Dzisiaj robiłyśmy same protest. Byłyśmy na powierzchni i z flagami związków zawodowych jeździłyśmy po Zabrzu trąbiąc rytmicznie, żeby zwrócić na to uwagę mieszkańców. Dużo ludzi dołączyło się do nas.”

KAŻDE ZWOLNIENIE TO DRAMAT RODZINY

Łatwo jest powiedzieć: znajdź inną pracę. Frazesy w stylu „ekonomia to przyjmie na klatę” nic nie zmienią. Tu nie chodzi o to, że oni niczego nie znajdą. Jeżeli całe życie robisz jedno i kochasz swoją pracę to przy takiej sytuacji czujesz się jak rybka wyciągnięta z akwarium. Potrzeba wiele lat ewolucji, żeby ze skrzeli wyhodować płuca i móc spokojnie odetchnąć. Górnicy wiedzą, że bez doświadczenia w innej branży i przy obecnym szybkim rozwoju rynku mogą liczyć maksymalnie na posadę ochroniarza lub magazyniera. I to jeśli będą mieli szczęście.

Jeżeli ja teraz zabiorę Ci wszystko co masz, ale zostawię długi i rodzinę na utrzymaniu na dowidzenia mówiąc: „radź sobie” to podniesiesz wysoko głowę i powiesz „co tam, jebać to?”. To nie jest sytuacja, w której dyrekcja powiedziała:

Panowie, widzicie jest ciężko, musimy ratować firmę, ale nie tylko wy poniesiecie straty.

To sytuacja, w której kilka tysięcy rodzin zostanie bez środków na utrzymanie. Szczęśliwi dostaną odprawę, ale uwierz mi, że zamiast niej woleliby zachować posadę. Kiedy ostatni raz szukałeś pracy? Bez znajomości, doświadczenia w obcej branży? W wieku 40, 50 lat zmiana  zawodu jest ciężka. Nie jest niemożliwa, ale jest ciężka. Nie rozumiem nagonki społeczeństwa na górników. Rzucacie w nich mięsem, bo nie boją się  walczyć o swoje prawa? Bo mają czelność chcieć zachować swoje dotychczasowe posady?

Opamiętajcie się ludzie. Jeżeli nie stoicie za nimi lub trzęsiecie się na swoich wygodnych stołkach i ciepłych posadach mam dla Was jedną radę – zamilczcie. Przynosicie wstyd sobie, swoim rodakom i znajomym, którzy spędzają  godziny walcząc o swoje dobro, które ktoś próbuje im zabrać.

ZABRALI CI PRACĘ, ALE NIE GODNOŚĆ

Przez zwolnienia w jednym regionie wielu górników będzie musiało przeprowadzić się gdzieś dalej. Zaryzykować i spóbować gdzieś indziej. To nigdy nie jest łatwe. Zwłaszcza kiedy w grę wchodzi zmiana środowiska i szkoły dla dzieci, rozłąka z rodziną i bliskimi. Wiele rodzin może się na to nie zdecydować, ponieważ teraz mało kto żyje tylko ze swoim współmałżonkiem i dziećmi. Wiele rodzin wspiera się finansowo, na ich utrzymaniu są rodzice, rodzeństwo czy dalsza rodzina. Tak to wygląda u większości moich znajomych. To nie Warszawkowe życie, ale prawdziwe realia. Mając 40-50 lat nie podejmujesz decyzji tylko za siebie. W swoich rękach masz losy wielu osób. Więc robienie sobie żarcików i docinek z ludzi, którzy z podniesioną głową mówią „Nie godzę się na taki los” jest poniżej godności człowieka. Żaden Górnik nie odważy się zjechać na taki niski poziom jaki zaprezentowali hejterzy.

OD WĘGLA DO DIAMENTU

Wierzę, że górnicy wyjdą z tej sytuacji obronną ręką i będą dzięki temu silniejsi. Cała ta afera to nie kwestia przewijania dziecka w restauracji, która jest jak Potwór z Loch Ness – każdy o tym słyszał, nikt tego nie widział. W obliczu doszukiwania się teorii spiskowych, grubszych afer i chęci podwyższenia zarobków czy próbie podbicia swoich statystyk na kontrowersyjnych poglądach zapominamy o jednym, ale najważniejszym – w tym przypadku najbardziej ucierpi zwykły człowiek. I nikt o tym nie będzie mówił.
*Nazwisko Karoliny zostanie nieujawnione ze względu na możliwą nagonkę na nią i jej męża.

⇓ Polub tekst⇓ Polub fanpage