FASHIONABLE EAST 2014

0

Od 31 lipca w Białymstoku odbywały się pokazy mody Fashionable East. Dostałam na nie akredytację blogerską. Ja, blogerka craftstylowa, która dotychczas z modą miała doczynienia tylko kiedy wybierała ubranie do pracy.

 

WIDEORELACJA Z IMPREZY:

 

Puknij jeżeli chcesz poczytać o moim koszmarze z montowania relacji wideo
Stworzenie wideorelacji z tej imprezy było moim najgorszym doświadczeniem w życiu. Nie chodzi mi o uczestniczenie w samej imprezie czy próbie uwiecznienia jej na dwóch aparatach wartych 200 zł i telefonach komórkowych, bo to było dla mnie mega inspirujące doświadczenie. Chodzi mi o sam proces produkcji filmu. Wszystkie filmy nagrywałam cyfrówkami oraz telefonami komórkowymi kiedy padły już wszystkie baterie i karty pamięci. Każdy dzień imprezy wyglądał tak, że fotografowałam/nagrywałam ile się dało, a po powrocie do domu resztkami sił zrzucałam cały materiał na komputer, by zwolnić miejsce na karcie i ładowałam baterie na następny dzień. Po 4 dniach nazbierałam 21 GB materiału!

Post użytkownika Qrkoko.

 

Cały dzień poświęciłam na posegregowanie wszystkiego co zebrałam. Kiedy miałam już wszystko uporządkowane mogłam przystąpić do produkcji. Najpierw musiałam wszystkie filmy wrzucać pojedyńczo do programu Camtasia, w którym montowałam relację, by tam oddzielić wideo od audio i sam dźwięk zapisać osobno. Mogłam wtedy plik dźwiękowy przerzucić do innego programu Audacity, by tam starać się poprawić jego jakość. A biorąc pod uwagę fakt, że wszystko nagrywałam telefonem i cyfrówką bez zewnętrzych mikrofonów przy dużym hałasie, to było co poprawiać. Sama zabawa z poprawianiem dźwięku zajęła mi kolejny dzień. Od poniedziałku do soboty pracuję, więc montażem mogłam zajmować się tylko w weekendy. Siedziałam więc po nocach i starałam się montować fajną relację. Schody zaczynały się w momencie, kiedy film przekroczył długość 5 minut i mój komputer zaczął się krztusić podczas samego przesuwania klipu suwakiem, nie marząc nawet o takich cudach jak podgląd filmu na żywo. Program przy skomplikowanych akcjach zaczął się wyłączać niespodziewanie, co przyzwyczaiło mnie do częstego zapisywania projektu i znacznie wydłużyło etap produkcji. Po trzech zarwanych nocach miałam w końcu skończony film! Teraz trzeba go było jeszcze zapisać. Ochoczo wcisnęłam więc przycisk Produkuj i…program się wysypał. W tym momencie zaczął się mój dramat. Film w całości za nic nie chciał się zapisać, co raz uraczając mnie komunikatami błędu, by w końcu zwyczajnie się wyłączać w trakcie renderowania. Byłam w totalnej kropce i przed oczami miałam już wizję kilku dni ciężkiej pracy na marne.

Post użytkownika Qrkoko.

 

Nie pomagały cięcia klipu na kilka minut, bo w końcu program nie potrafił zapisać nawet 40 sekund. A relacja miała 18 minut… W końcu mnie oświeciło. Nagrywałam przecież telefonem i aparatem, a to dwa różne rozszerzenia plików .AVI i .MP4. Klipów z AVI było w relacji więcej, więc pomyślałam, że wyrenderuje pliki mp4 do Avi i podmienię je w projekcie. W prawdzie klipy były już pocięte, ale w programie zauważyłam opcję Update media, więc moja logika podpowiedziała mi, że pocięte klipy pozostaną nienaruszone, a zmieni się tylko ich źródło. Niestety nie miałam żadnego programu do renderowania klipów, więc musiałam WSZYSTKIE klipy, których użyłam w filmie wrzucać pojedyńczo do Camtasii i zapisywać jako gotowy film w formacie Avi. To zajęło mi kolejny dzień. Dotrwałam jednak do końca i zadowolona kliknęłam opcję Update media podmieniając te same pliki różniące się tylko rozszerzeniem. Niestety moja logika nie zgrywała się z logiką programu. Podczas podmieniania plików pocięte klipy z projektu po prostu znikały. Zachciało mi się płakać. Myślałam żeby rzucić to wszystko i zrobić na szybko relację tekstową. Jednak nie po to tyle przeszłam i tak się starałam, by teraz się poddać. Jedyną opcją było podstawienie nowego pliku pod stary i pocięcie go w dokładnie taki sam sposób. W praktyce wyglądało to tak, że na poglądzie starałam się złapać taką samą scenę na dwóch klipach, pociąć nowy film i podmienić ze starym. Nie muszę chyba dodawać, że przy takim procesie mój komputer wręcz się palił? To zajęło mi kolejny dzień.

W końcu jednak miałam już gotowy film z nowymi pociętymi scenami, wszystko w takim samym rozszerzeniu. Nic nie miało prawa się zepsuć! Ustawiłam Produkowanie filmu i ucieszyłam się, że film choć wolno to się renderuje. Po godzinie zapisywania miałam już 70%, więc zadowolona choć zmęczona spróbowałam się zdrzemnąć. Ze słodkiego snu wybudził mnie dźwięk błędu na 90%. Zapisywanie się nie powiodło… I pewnie gdybym nie miała tak silnej woli mój komputer dawno skończyłby z wbitym w monitor młotkiem, to jednak spróbowałam jeszcze jeden raz. Zapisałam film obniżając jakość o 50% i ku mojemu zdziwieniu w końcu się udało.

Będę bardzo wdzięczna jeżeli obejrzysz tą relację do końca i zostawisz swoją opinię. A narzekając na jej jakość miej na uwadzę fakt, że przy produkcji cudem uniknęłam depresji :)

Pierwszy dzień imprezy modowej w Białymstoku rozpoczął się deszczową pogodą. Moje loki, które nakręciłam na wałki o 7 rano szybko zmieniły się w napuszoną Hermionę, a wybór mało szafiarskiej stylizacji – koszula + dżinsy, okazał się zbawieniem dla mojego zdrowia. Fashionable East zaczął się od pokazu ubrań zaprojektowanych przez uczniów szkół w Białymstoku. Streścić mogę go w kilku słowach: nie mój styl, nie moje kolory, zdecydowanie nie moje materiały. Torebki zrobione na wzór push upów ze staników raniły moje rękodzielnicze serce. Uczniowie pokazali, że są świetnymi krawcami, ale słabymi projektantami. Niestety nie wiem czy zawinił brak czasu czy brak inwencji, ale Ci, którzy nie przybyli na 16:00 do głównego namiotu nie mają czego żałować.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Jedyna metoda na włosy z syndromem Hermiony

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

 

Master Class

 

Po kilku godzinach przerwy, którą jako wzorowa blogerka spędziłam w mieszkaniu przyjechaliśmy z Przedmężem na wykłady modowe. Niemile zaskoczył nas fakt, że NIGDZIE nie zaznaczyli gdzie mają się odbywać. Pani ochroniarz zbywała ludzi, że na pewno nie w głównym namiocie „bo przecież widać, że tutaj jest próba!”. Okazało się, że wykłady odbywają się w teatrze, do którego droga była niczym nie oznakowana, a stojące tu i uwdzie wolontariuszki nie wskazywały nawet palcem na miejsce przeznaczenia. Kierując się gwiazdami i mchem dotarliśmy na miejsce.

 

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

 

Pierwszy wykład nie przypadł mi do gustu. Nie znałam pani Ilony Kanclerz wcześniej i nie zamierzam zagłębiać się w jej twórczość później. Wykład dla mnie był nieciekawy i nic nie wnoszący. Wszystko „to już było” i nawet Przedmąż, który nie jest zaznajomiony z modą na poziomie wyższym niż „skarpetki do sandałów są passé” wpadł na wnioski prelegentki zanim ta przeczytała je z rzutnika. Jestem przekonana, że pani Ilona obędzie się bez takiej fanki jaką bym była i spokojnie możemy rozejść się w swoje strony, nie wchodząc sobie w paradę. Podobała mi się za to jej stylizacja w pierwszym dniu pokazów.

 

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Dziewczynka recytuje pokaz slajdów Pani Ilony i wygląda jak ja 10 lat temu

 

Gianni Fontana

 

O tym panu słyszałam już wcześniej i co jakiś czas zerkałam co u niego słychać. To fascynujący człowiek, pełen humoru i uroku. Godzina jego wykładów minęła jak sekunda i żałowałam, że nie może mówić i mówić i mówić do wieczora. Pięknie opowiadał o historii mody i o tym dlaczego moda Włoska stoi teraz na tak wysokim poziomie. Było słychać, że zna się na swoim fachu i nie wziął się z przypadku czy castingu. Moje serce skradł tym jak pięknie wypowiadał się o rękodziele oraz swoimi słowami, że „nie ma dobrej mody bez dobrych artystów.”

 

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

 

Pokazy mody

 

Przez tych kilka dni imprezy udało mi się zobaczyć wiele strojów. Czasami te noszone przez gości pokazów były bardziej odjechane i kolorowe niż te na wybiegu. Nie przepadam za modą, która jest zbyt przekombinowana. Lubię to co można włożyć i nie wyglądać przy tym jak przybysz z innej planety. Jednak jeżeli projektant przyznaje się do tego, że tworzy sztukę do podziwiania, a nie ubrania do noszenia to nie mam z tym problemu. Nie rozumiem za to artystów, którzy zapewniają, że całkowicie prześwitujący materiał, z którego jest zrobiony kombinezon nadaje się na zakupy w Biedronce. Nie zamierzam opisywać każdego z projektantów osobno, bo część z tych nazwisk nie znacie, a resztę zapomnicie. Warto jedynie wspomnieć o kilku kreacjach.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Przedmąż powiedział żebym zrobiła szafiarską pozę

  • Suknie od Mo.Ya były tym co lubię określać jako Beauty Fashion. Jej stroje były piękne i jakbym nie bała się, że nie spłacę kredytu – zaciągnęłabym go na jedną z propozycji projektantki.
  • Podobała mi się też propozycja od Natashy Pavluchenko. Zarówno forma jak i użyte materiały do mnie przemawiały. Czułam się kupiona i za te stroje mogłabym nawet przyjąć ofertę współpracy od tabletek na zgagę. Jak się sprzedawać to za coś pięknego!
  • Na wspomnienie zasługują uczniowie ASP z Łodzi. Każde z nich zaprezentowało coś innego. Możecie zresztą o tym posłuchać w filmiku. Nawet przy ostatnich propozycjach Przedmąż rzekł „nosiłbym”.
  • Przybylski mnie zachwycił. Jego stroje wysadzane klejnotami mieniły się i otrzymywały oklaski. Chyba żaden z projektantów nie zebrał tylu zachwytów. Może zadziałała magia nazwiska, jednak według mnie M. Przybylski pokazał się od najlepszej strony. Bardzo podobała mi się propozycja maxi sukienek i spódnic wykonanych z delikatnego materiału. Podczas chodzenia wyglądało to jakby modelkę okalała jasno szara mgła lub dym. Było z przepychem, zmysłowo i w moich ulubionych kolorach.
  • W przeciwieństwie do AŚKI. Chociaż bazowała na podobnym pomyśle: lejących się i zwiewnych tkanin, nie kupiła mojego serca, a mój doradca kredytowy musiał obejść się smakiem. To był jeden z niewielu pokazów, który mogłabym z czystym sercem opuścić.
Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Szafiarska poza pt. „I Have No Idea What I’m Doing”

Organizacja i atrakcje

O samej organizacji i smaczkach jakie zaserwowały nam białostockie szafiarki opowiedziałam w filmiku. Na prędce wspomnę, że jestem szczęśliwa, że udało mi się porozmawiać z najlepszymi przedstawicielkami modowej blogosfery. Dziękuję za poświęcony czas pięknej Dash, w której włosach jestem zakochana.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Zdolnej Magfashion, która w tak młodym wieku osiągnęła już wiele.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Dziękuję też Juszes, której delikatność, opanowanie i fachowa wiedza nie przestaje mnie zadziwiać.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Chociaż bardzo lubię wymienione dziewczyny to najbardziej cieszę się z tego, że mogłam porozmawiać z Radzką. To naprawdę bardzo wesoła osoba, która zna się na swoim zawodzie. Jesienią wychodzi jej książka o czym miałam przyjemność dowiedzieć się przed jednym z pokazów, który razem obejrzałyśmy. Przypomniała mi o moich rodzinnych stronach, z których i ona pochodzi.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Właśnie od Radzkiej dowiedziałam się, że takie długie przerwy między pokazami to coś normalnego. Jednak na Fashion Weekach w innych miastach są atrakcje między nimi np. namioty i stoiska modowe gdzie można się obkupić lub porozmawiać. W Białymstoku tego zabrakło, ale może za rok przygotują coś w tym stylu? Całość organizacyjnie stała na wysokim poziome i kilka drobnych wpadek nie zepsuło ogólnego wrażenia.

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Modelki na wybiegu

 

Podsumowanie

O Fashionable East 2014 mogę powiedzieć dużo. Na pewno było to mega inspirujące doświadczenie, zarówno pod względem modowym jak i towarzyskim. Nie zmarnowałam czasu, dużo się nauczyłam i nawet się kilka razy wystylizowałam. Cokolwiek by to nie znaczyło. Jeżeli za rok dalej będę w Białymstoku i odbędzie się kolejna edycja imprezy na pewno tam będę. Z wejściówką blogerską czy bez :)

SKOMENTUJ

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

Puścicie „Ona tańczy dla mnie”?

 

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

„Poczekam chwilę żeby nie pchać się przy wejściu” – nie pomyślał nikt

Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014 Qrkoko.pl - FASHIONABLE EAST 2014

 

.