Energy Addict – krew ładująca Twój telefon

0

Qrkoko.pl - Energy Addict - krew ładująca Twój telefon

Naomi Kizhner stworzyła kolekcję, na którą każdy wampir reaguje ciężkim oddechem. Energy Addict to nietypowy sposób na odnawialne źródło energii ukryte pod postacią biżuterii. Biżuterii, która wytwarza prąd przy użyciu przepływu naszej krwi.

Pierwszy raz trafiłam na nią przeglądając rodzimego Kwejka. Zaczęłam szukać informacji o tym na jakiej zasadzie ma to działać i czy jest to bezpieczne dla człowieka. Biżuteria od Naomi Kizhner jest mocno inwazyjna. Wpinasz sobie wybrany element kolekcji do ciała w ten sposób, aby krew płynąca Twoimi żyłami musiała przez ów element przepłynąć. Tworzy w ten sposób energię przekazywaną do urządzenia, które musisz nosić przypięte na plecach.

Qrkoko.pl - Energy Addict - krew ładująca Twój telefon

O AUTORCE

Naomi Kizhner pochodzi z Izraela, a kontrowersyjna dla niektórych biżuteria była jej pracą na ukończenie Wydziału Wzornictwa Przemysłowego w Hadassah College w Jerozolimie. Pompowana przez ludzki organizm krew jest właśnie tym co zainspirowało twórczynię do stworzenia ten niesamowitej kolekcji. Jak sama Naomi mówi:

There are lots of developments of renewable energy resources, but the human body is a natural resource for energy that is constantly renewed, as long as we are alive.

– czyli w skrócie: „Jest wiele źródeł odnawialnej energii, ale ludzkie ciało jest najbardziej naturalne. Energia odnawia się tak długo jak żyjemy.”

JAK TO WYGLĄDA?

Oglądając kolekcję miałam kilka retrospekcji z czasów mojego dzieciństwa, po którym został mi wstręt do pobierania krwi i nakłuwania organizmu. Co chwilę się wzdrygiwałam, przekonując się, że chociaż pomysł Naomi jest innowacyjny i oryginalny – nie jest dla mnie.

Cała kolekcja z wyglądu przypomina mi trochę futurystyczne robale w stylu Steam Punk. Ich odnóża wbija się w różne, dedykowane specjalnie miejsca w naszym ciele, po to aby ich korpusy napełniły się krwią. Powstała w ten sposób energia zostanie zebrana do urządzenia, które autorka nazwała The E-pulse Conductor. Ciekawi mnie tylko ile energi można w ten sposób zebrać. Póki co obietnice są oszałamiające. Dzięki temu będziemy mogli…podładować telefon.

 

 


⇓ The E-pulse Conductor ⇓

 

Z CZEGO TO JEST ZROBIONE?

Metalowe elementy w biżuterii zrobione są ze złota. Niestety nie udało mi się natrafić na informację ilu karatowe są to maleństwa. Reszta elementów została stworzona w drukarkach 3d. Całość ma mocno Sci Fi desing, który nadaje im lekko awangardowego wyglądu. Problem mają Ci, którzy nie mogą nosić złota i Ci, którzy mdleją przy próbie pobrania krwi do badań. Czyli ja.

GDZIE TO KUPIĆ?

Nigdzie. Kolekcja jeszcze nie weszła do sprzedaży i wydaje mi się, że obecnie ma małe szanse wejścia na ogólnodostępny rynek. Inwazyjność, dyskusyjne piękno wyglądu biżuterii, zagrożenie wykrwawienia się po złym zaaplikowaniu w żyły i przymus targania na plecach akumulatora. Tyle poświęcenia, by zyskać możliwości gniazka elektrycznego to póki co niekorzystna wymiana.

Jedno jest pewne. Chociaż podoba mi się nieszablonowe podejście autorki do biżuterii i cały zamysł kolekcji to nie kupiłabym tego dla siebie. Nie chodzi mi nawet o to, że pewnie te maleństwa zrujnowały by budżet niejednej rodziny, ale o to, że nie wyobrażam siebie paradującą z Obcym przyczepionym do twarzy.

Qrkoko.pl - Energy Addict - krew ładująca Twój telefon

Energia jaką wytworzę jest tak mała, że prawdopodobne koszty zakupu biżuterii zwróciły by mi się po bilionie lat pompowania krwi. Jest to zbyt pokręcone i szkodliwe dla zdrowia, żeby zaciekawić i zachęcić do kupienia grupy społeczne inne od awangardowych milionerów, masochistów i fanów Zmierzchu. Chociaż to ciekawostka warta do zapamiętania na wypadek apokalipsy zombie. Pytanie tylko czy po przepompowaniu krwi, by uruchomić pojazd, zostanie z niej cokolwiek dla truposzy.

Qrkoko.pl - Energy Addict - krew ładująca Twój telefon

Do podobnych celów już wolę podłączyć dynamo pod kołowrotek chomika. Skoro napieprza na nim przez pół nocy, jakby szykował się do maratonu, to niech chociaż podładuje mi telefon.

 

.