Dobry zwyczaj Nie pożyczaj

17

Qrkoko.pl - Dobry zwyczaj Nie pożyczaj

Mój tata ma kilka ulubionych powiedzonek, a jednym z nich jest to, że nie lubi nic pożyczać, bo bierze cudze, ale oddaje swoje. Niedaleko padło jabłko od jabłoni i sama staram się od nikogo, ani nikomu nic nie pożyczać. Dzięki temu w swojej szafie mam zapas materiałów, a u znajomych rękodzielniczek gwarantowane pranie na kwaśne jabłko.

 

Napisała do mnie czytelniczka, która opowiedziała o swoim darze będącym jej przekleństwem. Mianowicie ma talent do wyszukiwania tanich i niespotykanych półfabrykatów. Najczęściej są to kamienie i minerały. Poświęca wiele godzin, by najpierw znaleźć je na promocjach czy wyprzedażach, a potem przy użyciu zaawansowanych technik negocjacji puścić sprzedawcę z torbami.Tym sposobem ma szafę pełną materiałów i sakiewkę pełną monet. Popełniła tylko jeden malutki błąd. O swoich zdolnościach opowiedziała znajomym. Teraz czuje się jakby wróciła do czasów komuny. Pod jej domem ustawiają się kolejki, a ona musi kłamać, że towaru brak, chociaż naprawdę jej zaplecze jest pełne.

 

MÓWISZ – POŻYCZ

MYŚLISZ – DAJ

 

Kobiety powinny się cieszyć, że nie potrafią czytać w myślach. Gdybyśmy w przypadku każdej prośby „pożycz” wiedziały o ukrytej końcówce „na wieczne oddanie”, nasze czoła byłyby pełne zmarszczek od unoszących się ze zdziwienia brwi. Żyjemy w błogiej nieświadomości z nadzieją, że nasze materiały kiedyś do nas wrócą, a narzędzia wysyłamy tylko na krótkie kolonie. W rzeczywistości nieświadomie oddajemy je do adopcji, a materiały już dawno sprzedano na organy. A to wszystko wina naszego dobrego serca. W swoim życiu pożyczyłam już tyle materiałów, których nie odzyskałam, że z każdą kolejną prośbą mam ochotę wbić szydełko w oczko. Niekoniecznie te z włóczki. Nie mówię tutaj o pojedyńczych niciach czy koralikach, ale o całych woreczkach. Z moich rąk wyszło tyle darmowych torebeczek, że zawstydziłam niejednego lokalnego dilera. Znajomi rękodzielnicy widząc moje zapasy poczuli się niczym Robin Hood i postanowili rozdać je tym bardziej potrzebującym ode mnie. Samym sobie.

 

CO ZA DUŻO TO NIE ZDROWO

 

To motto przewodnie tzw. Pożyczników. Takie osoby uważają, że mają pełne prawo dostępu do Twoich zapasów tylko dlatego, że…masz ich dużo. W ich przekonaniu i tak nie odczujesz ubytku, więc Twoim obowiązkiem jest dzielić się z bliźnimi, którzy nie są na tyle zaradni, by pozyskać własne materiały. Jeżeli Twoje IQ jest na tyle wysokie, że potrafisz samodzielnie sznurować buty i całkiem nieźle radzisz sobie z obsługą sztućców, to prawdopodobnie takie argumenty Pożyczników do Ciebie nie trafią. W takim przypadku, by wysępić od Ciebie materiały użyją swojej ostatecznej broni. Wezmą Cię na litość i wywołają w Tobie poczucie winy. Poznasz historię ich życia naciąganą bardziej od przyciasnych leginsów na roztyłe udo. Dowiesz się jak muszą walczyć z gołębiami w parku o pokarm, a w nocy przykrywają się blachodachówką, by mieć dach nad głową. Wszystko po to, by stać ich było na garść koralików, z których cała rodzina wyhaftuje wspólnie naszyjnik. Jeżeli weźmiesz słowa Pożycznika do serca poczujesz się niczym roztyły możnowładca, który śmiejąc się z wychudzonych podwładnych wgryza się w kawałek tłustego wieprza. Poczujesz się gorsza i winna temu, że potrafiłaś zebrać swoją kolekcję zapasów i nie oddałaś jej jeszcze potrzebującym.

 

SENTYMENTY ODŁÓŻ NA BOK

 

Zawsze uważałam, że przecinanie języka na pół jest oszpecające. Niedługo będę musiała zmienić zdanie, bo od rozmów z rękodzielnikami sama się takiego dorobię. Bowiem za każdym razem kiedy temat schodzi na handmade’owe Święte Graale muszę go przygryzać z całych sił. Znajoma szuka metalizowanej, złotej nici. Mówi, że objechała już cały świat i nie może jej nigdzie znaleźć. Nie wie, że nie sprawdziła jeszcze jednego miejsca – mojej szafki z kordonkami. Jednak gryzę się w język, bo nić dostałam od babci i wiem, że nie mogłabym liczyć na zwrot pożyczki. Przecież nigdzie indziej jej nie ma. Toczę wtedy bitwy z samą sobą decydując czy się odezwać. Odłożyć sentymenty na bok i pomóc koleżance czy trzymać cząstkę mnie pod postacią nitki i czekać na napływ weny? Najczęściej uśmiecham się tylko i kiwam głową przyznając, że faktycznie ciężko dostać takie materiały. Wolę uniknąć kilkunastu minut przekonywania mnie, że mój materiał nie znajduje się we właściwych rękach. A to przecież moje materiały, moje narzędzia i kawałek mnie samej. Jak mogę obcej osobie oddać bezpowrotnie coś, co sama zbierałam przez tyle lat? Jednak kiedyś miałam miększe serce i obdarzałam ludzi

 

KREDYTEM ZAUFANIA RĘKODZIELNIKA

 

Jak większość rękodzielników mam więcej materiałów niż czasu na ich wykorzystanie. Każda z tych rzeczy jest mi niezbędna do życia, dlatego rozstania z nimi są tak trudne. Kiedy już się na to decydowałam obdarzałam pożyczających kredytem zaufania. Nie skończyło się to dla mnie dobrze. Byłam wtedy niczym Hulk, który stopniowo pod wpływem agresji zmieniał się w potwora.

 

  • Minął tydzień od pożyczki bez żadnego kontaktu. Zaczęłam zgadywać czy z moją własnością wszystko w porządku.
  • Po miesiącu unikania mnie zaczęłam mieć koszmary, w których budzę się w łóżku ze szczątkami moich materiałów obok.
  • Po dwóch miesiącach ignorowania zaczynam mieć obsesję i zapycham skrzynki mailowe.
  • Po trzech miesiącach ludzie boją się odbierać ode mnie telefony. Wiedzą, że usłyszą mój głos w słuchawce mówiący:

– To ja. Słyszę jak oddychasz.

 

Do takiego stanu doprowadzałam się za każdym razem, gdy nie odzyskałam swoich narzędzi czy materiałów lub ich stan był tak tragiczny, że nie uratowałby ich nawet doktor House.

 

ŻYJ I DAJ SZYĆ INNYM

 

Ten wpis jest apelem do wszystkich Pożyczników. Zwracajcie pożyczone rzeczy w terminie i odpowiednim stanie. Rękodzielnicy o dobrym sercu to Wasza jedyna deska ratunku, więc szanujcie ich dobrą wolę i nie naliczajcie sobie odsetek na ich kredycie zaufania. Zadbajcie o bezpieczeństwo pożyczonych materiałów, by ich właściciele nie siedzieli po nocach, wpatrując się w okno i martwiąc się, kiedy ich dzieci wrócą do domu.


Lajkuj jak zwracasz pożyczone rzeczy!