Czołówka Rękodzieła 2016

Najlepsi Twórcy w swojej dziedzinie

Czym jest Czołówka Rękodzieła?To moja subiektywna lista najlepszych Rękodzielników. W zeszłym roku też robiłam takie zestawienie i możesz obejrzeć je TUTAJ

Zebrałam Twórców z różnych technik, którymi sama się zajmuję albo obserwuję ich rozwój. Dlatego nie ma tu wszystkich technik, które można zaliczyć do Rękodzieła ;) Wyłonienie najlepszych ludzi z całej branży handmade nie jest łatwym wyczynem, zwłaszcza kiedy bierze się pod uwagę kilka czynników "poza rękodzielniczych". Oprócz umiejętności i rozwijanego warsztatu oceniałam między innymi charyzmę Twórcy czy sposób w jaki buduje swój wizerunek. Miałam 5 głównych zasad:

1. Rękodzielnik musi być aktywny w Internecie (aktywność w Sieci nie mogła być rzadsza niż raz na 3 tygodnie - obojętnie czy to blog, strona czy jakiś kanał social media)

2. Nie popiera plagiatów, nie rozprowadza cudzych wzorów i ogólnie nie zachęca ani nie promuje takich negatywnych praktyk.

3. Ma wyrazisty i charakterystyczny styl oraz dba o wizerunek branży handmade.

4. Wyróżnia się wysoką kulturą Tworzenia, a jego prace są na bardzo dobrym poziomie.

5. Budzi zaufanie, ma dobrą opinię i stale się rozwija.

Zapraszam do zapoznania się z czołówką najlepszych Twórców branży handmade. Kategorie podzieliłam tematycznie, a kolejność jest alfabetyczna.

Djenka

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

BEADING

Djenka - Joanna Kocur

Chyba każdy kto zajmuje się beadingiem zna Djenkę. Chociaż jej prace są wielotematyczne to w każdej technice zachowuje wysoki poziom. Obserwuję jej koralikowe poczyniania od kilku lat i zawsze czerpię wysoką satysfakcję patrząc na wzory, wykończenie jej prac i całą twórczą otoczkę jaka jej towarzyszy.

Joanna jest jedną z tych osób, która doskonale wie, że praca rękodzielnika nie kończy się zaraz po odłożeniu igły i wyjściu z pracowni.

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Lete's Knits

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

DZIERGANIE

Lete's Knits - Justyna Lorkowska

Tu nastąpiła mała zmiana z zeszłego roku, bo postanowiłam zrobić zbiorczą podkategorię dla szydełkowania i robótek na drutach. Głównie z tego powodu, że nikt nie pobije Justyny Lorkowskiej, która jest kobietą orkiestrą i z dzianiną wyczynia cuda. To prawdziwy fenomen i wzór do naśladowania, który wystawia cudowne świadectwo dla całej polskiej sceny rękodzielniczej. Prawdziwa mistrzyni tworzenia wzorów, dziergania i kreowania swojego wizerunku.

Jestem przekonana, że obojętnie jak długo nie mówiłabym o Justynie to nie zbliżyłabym się ani o oczko do rzeczywistej liczby jej zasług. Po prostu musicie ją znać, nawet jeżeli włosy mechacą Wam się na samą myśl o podejściu do drutów ;)

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Renulek

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

FRYWOLITKA

Renulek - Renata Niemczyk

Renata Niemczyk była już w moim zestawieniu rok temu i od tamtej pory trzyma poziom. Moje osobiste frywolitkowe guru. Ma wyrazisty styl i potrafi kreować trendy. Do tego nie ma oporów, aby dzielić się swoją wiedzą i autorskimi wzorami. Nic, tylko obserwować i uczyć się od mistrza!

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Skarby Ewy

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

HAFT SOUTACHE

Skarby Ewy - Ewa Genge

W zeszłym roku na rynku sutaszowym działy się prawdziwe czary! Pojawiło się wielu nowych Twórców, a niesamowita ilość stałych bywalców zaczęła wyraźnie zaznaczać swój styl i pozycję. Miałam ciężki orzech do zgryzienia wybierając tylko jedną, jedyną osobę. Jednak zębów sobie nie połamałam, bo mam pewność, że jest nią Ewa. Jeżeli poważnie myślisz o zaczęciu z sutaszem i zrobiłaś minimalny research rynku to musisz znać Skarby Ewy. To prawdziwa Diva sutaszu ;)

Nie mamy zbyt wielu sutaszowych Twórców, których prace rozpoznamy bez podpisu autora, ale Ewa zdecydowanie się do nich zalicza. To prawdziwa sztuka tak zszyć swoje sznurki, aby utrwalić na nich nie tylko piękno techniki, ale też własny unikalny styl.

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Carolina'sTeddys

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

MASKOTKI

Carolina'sTeddys - Karolina Marcol

Karolina w swoje maskotki potrafi tchnąć duszę, bo wyglądają jak żywe! Nawet jakbym próbowała umieścić w tej kategorii kogoś innego to nie spotkałam żadnego Twórcy, który dorównuje jej kunsztem wykonania i pomysłowością. Potrzeba naprawdę wielkich umiejętności i jeszcze większej pracy, aby z kawałka futerka stworzyć coś co wygląda tak pięknie i posiada nieodparty urok. Dlatego nie było innej opcji jak drugi rok z rzędu umieścić Misie Karoliny w Czołówce!

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Polymeranna

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

MASY POLIMEROWE

Polymeranna - Anna Żmuda

Polymeranna. I na tym mogłabym zakończyć opis. Absolutna mistrzyni. To co ona wyrabia z masami zakrawa o czarną magię i powinno być nielegalne! Oprócz gigantycznych umiejętności świetnie prowadzi swoje kanały social media. Nadąża za technicznymi nowinkami, na które inni rękodzielnicy przezornie wylewają wodę święconą, robiąc transmisje na Periscope, gdzie jest jedną z nielicznych Rękodzielniczek. Poza tym prowadzi blog wyzwaniowy dla innych modelinowych Twórców i robi to wszystko z uśmiechem i ciepłem, które jest zaraźliwe.

Od kiedy pierwszy raz zobaczyłam jej prace zakochałam się w warsztacie, pomysłowości i jakości wykończenia. A z każdym kolejnym dziełem Anny zakochuję się jeszcze bardziej. Kto jej nie obserwuje ten trąba!

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Justyna Krupkowska

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

METALOPLASTYKA

Justyna Krupkowska

Scena metaloplastyków jest coraz mocniejsza. Chociaż często Twórcy odcinali się od rynku handmade idąc w stronę towarzystwa jubilersko-złotniczego. Dlatego zawzięcie obserwuję każdego Rękodzielnika, który niczym alchemik potrafi zamienić każdy metal w złoto ;) Justyna również znalazła się w Czołówce po raz drugi. To ta osoba, której biżuteria ma w sobie pazur i delikatność jednocześnie. Aktywnie działa na rzecz branży, a jej ptasia kolekcja stała się jej znakiem rozpoznawczym.

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Joanka-z

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

SZYCIE

Joanka-z - Asia Jóźwiak

Asię Jóźwiak miałam okazję poznać osobiście i na własne oczy przekonałam się jak cudowne rzeczy szyje. Nie tylko ujarzmiła maszynę do szycia i zbudowała od zera silną oraz rozpoznawalną markę, ale również prowadzi firmę i wspiera Pomorze Craftuje. Joanka-z to Rękodzielniczka z krwi i kości. Bierze udział w wielu targach, udziela wywiadów, a jej nerki były nawet pokazywane na wybiegach! Za jedną taką można oddać dwie swoje :P Na jej blogu znajdziecie świetne teksty, porady odnośnie szycia i całkiem sporo jasno wytłumaczonych tutoriali. Jeżeli interesujesz się szyciem to Asia jest świetnym przykładem na to, że ze swojej pasji można zrobić sposób na życie! Ostatnio nawet przeniosła się do większej pracowni, w której można ją odwiedzać ;)

Odwiedź stronę Odwiedź Facebooka

Czołówka Rękodzieła 2016 - Qrkoko.pl

Nie ma Craftstyle?

Jak zauważyliście wyrzuciłam zeszłoroczną kategorię "CraftStyle". Głównie dlatego, że nie znalazłam nikogo kto mógłby mnie w niej godnie zastąpić, a głupio mianować siebie samą drugi rok z rzędu. Powoli pojawiają się strony próbujące pisać na tematy rękodzielnicze, ale część z nich mocno trzyma się tylko jednej techniki, część nie spełnia wymagań moich 5 zasad, a część nie ma skrupułów i chamsko powiela nie tylko poruszone przeze mnie tematy, ale nawet moje wyciągnięte wnioski ;)

Póki nie trafię na olśniewającą osobowość w branży handmade, która mnie powali na ziemię to uznajmy, że po cichu zajmuję w tej kategorii pierwsze miejsce do odwołania.

Przekażcie Rękodzielnikom z Czołówki dużo miłości!


Tegoroczna Czołówka jest naprawdę mocna i ciężko będzie kogoś zrzucić z tronu. Co nie znaczy, że nie warto się starać ;) Pamiętajcie żeby zajrzeć do każdej wymienionej tu osoby, bo naprawdę jest co podziwiać i od kogo się uczyć. Już nie mogę się doczekać co przyniesie kolejny rok. A Was zachęcam do udostępniania Czołówki Rękodzieła 2016 wśród znajomych. Niech wiedzą kto rządzi w branży handmade!