Kiedyś rękodzielnicze jarmarki były naszą dumą, aż chciało się je wytarmosić za policzki. Był tam tłum utalentowanych Twórców prezentujących niepowtarzalne prace, które wyszły z ich rąk i cała rzesza głodnych klientów z apetytem spoglądających na kawałek naszej kultury. A teraz organizatorzy takich imprez uznali, że od tych pokładów kreatywności to jest za tłoczno, więc oni zrobią trochę miejsca dla wtórnych importowanych masówek. Zamiast wytargać im policzki mam ochotę je wytrzaskać.

Lubiłam chodzić na targi czy jarmarki związane z Rękodziełem i sztuką ludową. Mój organizm cierpi na niedobór wszelkich witamin znanych współczesnej medycynie, ale w takich miejscach zawsze czułam się jakoś lepiej, bo rósł tam mój poziom poczucia estetyki we krwi. Ja przyjmowałam dożylnie piękno unikalnych prac, a portfel Przedmęża przechodził na przymusową dietę i po wizycie na targu wpadał w uzależnienie, błagając o zastrzyk gotówki. Niestety, długo się nie pocieszyłam dobrym zdrowiem, bo nad jarmarkami zaczął rozprzestrzeniać się dobrze nam znany wirus – chińszczyzna. A najgorsze w tym wszystkim jest to, że organizatorzy takich wydarzeń połykają tego tasiemca na własne życzenie.

___

Przez długi czas jarmarki dodawały wiatru w żagle nieznanym Twórcom, którzy mieli tam okazję wypromować swoje dzieła, a jak wiatr był pomyślny to nawet i trochę ich sprzedać. Przecież do takich miejsc napływała cała masa ludzi, którym znudziły się już takie same produkty z sieciówek zalegające na sklepowych półkach, dlatego szukali oni powiewu świeżości. Niestety, na dzisiejszych jarmarkach jest coraz mniej klientów i prawdziwych Rękodzielników, a coraz więcej gapiów i chałturników wciskających masówkę z taśm produkcyjnych. Idąc na targ powoli przestaję czuć lekką bryzę wyjątkowości, bo coraz bardziej śmierdzi tam powtarzalnością.

JARMARK JAK PUDEŁKO CZEKOLADEK

Pamiętam, że kiedyś wybierając się na jarmark zawsze wiedziałam czego mogę się tam spodziewać. Takie miejsca były moim pudełkiem pysznych czekoladek, gdzie mogłam pójść w ciemno bez obaw, że trafię na marcepan. Jednak ostatnio coś się zmieniło, bo jarmarki zaczynają przypominać mi fasolki wszystkich smaków Bertiego Botta. Coraz częściej idąc na rękodzielniczy targ okazuje się, że jego organizatorzy wycierają sobie gębę ideą handmade’u, bo pojawia się tam chińszczyzna, która jest całkowitym zaprzeczeniem indywidualności.

WSZYSTKO ZA 5 ZŁOTYCH

Wielokrotnie nacięłam się na sytuację kiedy przychodząc na targ, gdzie podobno miało być Rękodzieło i sztuka ludowa to oczy łzawiły mi na widok asortymentu. Nie od zachwytu czy zdumienia. Musiałam je przecierać z niedowierzania. Widziałam tam towar żywcem wyjęty ze sklepów „wszystko za 5 złotych”.

Kostki Rubika i podróbki klocków Lego. Krzywo odszyte torby i portmonetki, których bliźniacze rodzeństwo widać co trzy stoiska. „Ręcznie szydełkowane” maskotki z AliExpress. Plastikowe sygnety, które można znaleźć w automatach z kulkami. Wielkie naszyjniki ze szklanych kaboszonów, które są odlewami z gotowych form.

Co to ma wspólnego z Rękodziełem, oprócz tego, że na taki widok mam ochotę na rękoczyny? Takie jarmarki powinny być miejscem, gdzie człowiek ma pewność, że trafi na niepowtarzalne produkty najwyższej jakości, które rzeczywiście były wykonane własnoręcznie przez ekspertów w swojej dziedzinie. Tymczasem ja idę na Targi Minerałów i Biżuterii i co tam widzę? Ortopedyczne poduszki z Telezakupów Mango i maści odmładzające z Allegro.

QUO VADIS ORGANIZATORZE?

Problem z chińszczyzną na rękodzielniczych jarmarkach pojawia się wtedy kiedy organizator nie weryfikuje tego, kto będzie się wystawiał na imprezie. Jedynym kryterium jakie się dla niego liczy jest pojemność portfela wystawcy. Stać Cię na drogie stoisko? To miejsce masz zagwarantowane, niezależnie od tego czy zamierzasz sprzedawać precelki, jadalną bieliznę czy plastikowe żabki pływające w misce. W ten sposób organizatorzy wykorzystują niewiedzę i naiwność potencjalnych klientów, bo zapraszają ich na wystawną rękodzielniczą ucztę, ale w rzeczywistości serwują im masówkę z fast foodu. A potem ludzie zrażają się do całej branży handmade, bo zamiast ręcznie robionych produktów dostali to samo badziewie co mają w każdym sklepie.

Pewnie ktoś pomyśli, że organizator może stosować takie ceny za stoisko i takie kryteria doboru wystawców jakie mu się podobają, bo to jego impreza. I pewnie jakąś rację w tym ma, jednak ja uważam, że takie zabiegi to zwykła chęć wzbogacenia się na fali popularności Rękodzieła i próba oszukania klientów. Według mnie sprawa jest prosta – jeżeli organizujemy jakieś wydarzenie pod szyldem handmade, to niech faktycznie dotyczy ono Rękodzieła. Zadbajmy o to, by nie pojawiła się tam chińszczyzna i ułatwmy wstęp utalentowanym Rękodzielnikom. Przecież to ich produkty przyciągają ludzi na takie imprezy.

PASJA PRZELICZANA NA PIENIĄDZE

Chińszczyzna nie zniknie z jarmarków dopóki organizatorom nie zacznie zależeć na faktycznej promocji Rękodzieła, zamiast tylko na chęci zarobku jego kosztem. Są już imprezy takie jak Mustache Yard Sale, które mają ostrą selekcję wystawców, jednak one ze względu na swoją renomę mają też wysokie ceny za stoisko. Dlatego tym bardziej powinno być więcej targów i jarmarków, które niekoniecznie byłyby aż tak prestiżowe, ale dzięki temu więcej Twórców mogłoby zaprezentować swoje umiejętności, bez konieczności zaciągania na to hipoteki. A ludzie dzięki temu zyskaliby łatwy dostęp do unikalnych produktów bez przymusu przebijania się przez kilkadziesiąt stoisk masówki, w poszukiwaniu naprawdę czegoś wyjątkowego.

Drodzy organizatorzy – jak nie zmienicie swojego podejścia to zarazicie jarmarki chińszczyzną na dobre i Rękodzielnicy po prostu Wam z nich pouciekają. Zadbajcie o to, by tak nie było póki jeszcze macie czas. Pamiętajcie, że lepiej zapobiegać niż leczyć.