Chciało Ci się?

34

Wielu ludzi nie ma pasji. Nie mają nawet celu w życiu, bo choć z początku miało być nim wychowanie dziecka to ostatecznie nie chciało im się do tego zabrać na poważnie. Określają siebie kolekcjonerami, bo specjalizują się w zbieraniu zaległych rachunków, niezapłaconych mandatów i kolejnych litrów jadu w swoim organizmie. Wypluwają go podczas komentowania cudzych sukcesów, a niesmak po własnym lenistwie zagryzają dorwanym na promocji pętem kiełbasy, po której wcale nie czuć, że była przeterminowana. Ocenianie wyczynów innych opanowali do perfekcji, choć zwykle kończy się to tak samo – kieliszkiem wódki i prostym wnioskiem – sami moglibyśmy to osiągnąć.

Na takie osoby natkniesz się również w rękodzielniczym świecie. Jeżeli unikasz wysokich skoków ciśnienia to lepiej unikaj pokazywania im efektów swojej pracy. Możesz być pewna, że zamiast skomplementować zaawansowaną technikę Twojego dzieła podsumują Twój wysiłek jednym retorycznym pytaniem – „Chciało Ci się?”.

NIETAKTOWNE PYTANIA

Tacy ludzie nietakt kojarzą jedynie z przewinieniem w koszykówce, więc tak naprawdę nie oczekują odpowiedzi, a jedynie chcą zadać Ci ból. Według nich zmarnowałaś czas na niezrozumiałe bzdety, a mogłaś go spożytkować przed telewizorem śledząc losy typowej rodziny, która w przerwach między lokowaniem produktu uczy ludzi jak wychowywać potomstwo. Choć w ich pytaniu słyszysz jedynie złośliwość to wiedz, że takie osoby zwyczajnie Ci zazdroszczą. Podświadomie wiedzą, że nigdy w życiu nie osiągnął niczego wielkiego i złoszczą się, że są na świecie osoby, które robią coś więcej, bo nie wystarczy im pierdzenie w stołek przez 8 godzin w robocie i jęczenie drugie tyle w domu jak to ich kiepska sytuacja się nie zmienia. Wściekają się, bo wiedzą, że oni takimi osobami nigdy nie będą. Pytanie „chciało Ci się?” pada z ust osób, które nienawidzą swojego życia i nie potrafią zrozumieć, że można robić coś co się kocha. Nie potrafią pojąć faktu, że ktoś cieszy się efektem swojej wielogodzinnej pracy. Nie pojmują jak można wydać pieniądze na materiały, wzory czy tutoriale tylko po to, by własnymi rękoma stworzyć coś pięknego, skoro wystarczy nimi wklepać kod SMS w głosowaniu na ulubioną gwiazdę talent show i zasnąć w fotelu z piwem. Dla nich rozwijanie swojej pasji i ćwiczenie umiejętności to coś niepojętego, dlatego próbują zlekceważyć Twoją pracę i sprowadzić ją do poziomu lepienia babek z piasku. Ty zrób to samo i zlekceważ pytanie „chciało Ci się?”, skoro zadają je osoby, które szarość swego życia ubarwiają serialowymi Barwami Szczęścia i tak naprawdę to z chęcią by się z Tobą zamienili. Gdyby tylko im się chciało.

MOJA PASJA – MOJA SPRAWA

Rękodzielnik to artysta, który kreuje swoją rzeczywistość tak jak mu się podoba. Materiały się go słuchają, biegle posługuje się tajemnym językiem wzorów, a mózg ma wygimnastykowany lepiej niż ciało strongmena. Pytanie go o to czy chciało mu się kawał życia poświęcić na pasję to nie tylko nietakt, ale przede wszystkim ukazanie swoich słabości i braków w wychowaniu. Między prawdziwym rękodzielnikiem, a jego pracą często kreuje się więź. Zwłaszcza kiedy twór rodzi się w bólach i wyrzeczeniach. Jeżeli przychodząc w odwiedziny do świeżo upieczonych rodziców nie zerkasz ukosem na dziecko i nie rzucasz: „że też chciało Wam się je robić? tyle z nim zachodu” to dlaczego robisz tak przy pracach twórców?

Uwierz mi, że nie tylko im się chciało. Im to nawet sprawia przyjemność. Zadawanie tego typu pytania to próba umniejszenia rękodzieła w oczach Twórcy. To nie jest nasz przykry obowiązek lub próba zabicia nadmiaru czasu, który został nam po dyscyplinarnym zwolnieniu z pracy za podkradanie cukru ze stołówki. My naprawdę kochamy to co robimy, a każda godzina spędzona z materiałami i wzorami to dla nas prawdziwe święto, niezależnie od tego jaką technikę wyznajemy. Rozumiem, że ciężko jest pojąć fakt,  jeśli ktoś po skończeniu kariery w placówkach edukacji publicznej dalej chce się rozwijać. I to wcale nie dlatego, że mama kazała lub później dobrze to wygląda w CV na zmywaku. Rękodzieło to najlepszy fitness dla duszy i mózgu, a nauczenie się czegoś nowego ma na nas lepszy wpływ niż seks i czekoladki razem wzięte.

TO TOBIE SIĘ NIE CHCE

Posiadanie pasji to trudna sprawa. Nie tylko nikt Ci za to nie płaci, a jeszcze samemu trzeba wydawać na nią pieniądze. Pasji oddajesz się dobrowolnie i pozwalasz się jej wchłonąć. Jednak dzięki temu osiągasz satysfakcję, a niekiedy nawet sukces. Trzeba tylko spróbować. Więc kiedy kolejny wieczór spędzisz na skakaniu po telewizyjnych kanałach i przy każdym z nich znów będziesz wykrzykiwać „dlaczego tym to się udało a mi nie?!” to wiedz, że odpowiedź jest prosta. Bo im się chciało.

Qrkoko.pl

Patrz jakie ładne! Kliknij!