Ceneo bierze się za Handmade

14
Qrkoko.pl - Ceneo bierze się za Handmade

Źródło: Ceneo

Rękodzieło z roku na roku wychodzi na prostą. Coraz częściej o nim słychać i powstaje coraz więcej portali, które chcą pomóc rękodzielnikom w sprzedaży ich prac. Tym razem przed szereg wychodzi Ceneo oferując dla sprzedawców swój nowy segment Handmade. Niestety kiedy porównałam wszelkie wady i zalety to jego pomoc chyba nie wyjdzie nam na dobre.

Żeby móc wystawiać swoje rękodzielnicze produkty na Ceneo musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Dla klientów jest to pewien atut w stosunku do Allegro, bo eliminuje spośród sprzedawców szarą strefę rękodzielników i produkty wyceniane po kosztach. Tylko co z wystawiania się na Ceneo mają sami twórcy, skoro i tak muszą się zajmować wszelkimi formalnościami związanymi ze sprzedażą? A bo tanio panie i nie musisz mieć swojego sklepu internetowego! No to zobaczmy czy rzeczywiście tak jest.

Qrkoko.pl - Ceneo bierze się za Handmade

Źródło: Ceneo

Według Ceneo nie poniesiemy żadnych kosztów za wystawianie produktów, a jeszcze dostaniemy 5 dyszek. Tylko aby założyć tam konto trzeba zaakceptować regulamin i cennik.

Qrkoko.pl - Ceneo bierze się za Handmade

Źródło: Ceneo

Co mówi nam cennik? Ano tyle, że:

Czyli zapłacisz już za sam fakt, że klient kliknie obejrzeć Twój produkt. Oczywiście nie wiadomo jak Ceneo rozwiąże tu kwestię cennika, ponieważ w przypadku ich działu Handmade klient przechodzi ze strony głównej Ceneo na Sklep Twórcy na Ceneo, ale zaakceptować cennik i tak trzeba.

Również sam regulamin obala teorię, że jest za darmo, bo jednak coś tam trzeba będzie zapłacić.

Ceneo bierze się za Handmade

Źródło: Ceneo

Owszem, dzięki ofercie Ceneo nie musisz mieć sklepu internetowego, ale zakładając tam konto również go nie dostaniesz. Sklep nadal nie będzie Twój, nie będziesz mieć opcji jego dowolnej modyfikacji i ciężko Ci będzie nawiązać kontakt z klientem, który w pierwszej chwili nie pomyśli „jestem na Twoim sklepie” tylko „jestem na Ceneo”. Poza tym według regulaminu Ceneo może kasować lub modyfikować opinie klientów, gdy te nie wpasują się w regulamin co Twórcom też nie jest na rękę. To samo dotyczy się wystawianych przez nich produktów.

Myślę, że Ceneo Handmade może stać się drugim Allegro, które jest najgorszym z możliwych miejsc do sprzedaży gotowych wyrobów i wszystko co tam trafi będzie utożsamiane z tandetą. Nikt nie będzie weryfikować jakości prac, więc będą przechodzić najgorsze buble, a klient nie będzie nawet świadom, że przepłaca za słabą pracę. Poza tym Ceneo nie kojarzy się z miejscem, gdzie można znaleźć wysokiej jakości rękodzieło, tylko z miejscem, gdzie znajdziemy jego najtańszą odmianę. To w końcu porównywarka cenowa, więc klienci nie będą przychodzić tu dla konkretnego twórcy tylko dla konkretnej ceny. Tej najniższej.

W obecnej formie nie widzę przyszłości dla Ceneo w rynku rękodzieła. Jest mnóstwo działających galerii, komisów czy sklepów rękodzielniczych i Ceneo swoimi usługami nie oferuje nic czym wybiłoby się z tłumu. Również charakterystyka portalu nie zachęca do rozpoczynania tam działalności przez rękodzielników. Podobne szanse na wykreowanie marki w handmade jakie oferuje Ceneo masz na zwykłym bazarze pośród przekupek krzyczących „u mnie najtaniej!”.

Update: Ceneo wyciągnęło wnioski i wprowadza poprawki do zapisów dla działu Handmade. Więcej tutaj.

Update 2: Moje podsumowanie całej akcji Ceneo i Handmade, razem z opisem zmieniających się zapisów. Więcej tutaj.

Qrkoko.pl

Spodobał Ci się wpis?
To poleć go znajomym!

 

14 komentarzy

 1. kamahandmade on

  świetne podsumowanie. również nie wydaje mi się żeby ceneo było odpowiednim miejscem na sprzedaż rękodzieła. wyczuwam tu chęć skoku na kasę, bo rękodzieło staje się coraz popularne. z tego miejsca nie wyniknie nic prócz wylęgarni przecenionych prac słabej jakości spod znaku upadających firemek, bo tak jak piszesz – nikt nie będzie chociażby weryfikował jakości tego co trafia na ceneo

 2. „Również charakterystyka portalu nie zachęca do rozpoczynania tam działalności przez rękodzielników. Podobne szanse na wykreowanie marki w handmade jakie oferuje Ceneo masz na zwykłym bazarze pośród przekupek krzyczących „u mnie najtaniej!”.” – Świetne :D

 3. Faktycznie wygląda to bardzo słabo, ciekawa jestem kto będzie pierwszym chętnym do założenia „swojego sklepu” w serwisie ;)

 4. A ja nie rozumiem tego fragmentu o płaceniu za przejście do sklepu….czyli w sensie, że jak…?
  …jak będę chciała wykończyć konkurencję, to będę mogła wchodzić na jego sklep i on będzie płacił za to???!!!

  • Na tym opiera się polityka Ceneo. Nikt za darmo tam nie będzie wyświetlał produktów, więc jeżeli klient w wyniku porównania cen wybierze Twój sklep to teoretycznie dzięki Ceneo masz szansę na zysk, więc za takie wejście na produkt zapłacisz. Nie do końca wiadomo co według Ceneo oznacza „każdorazowe wejście”, bo jeżeli nie wychwytują tych samych wizyt po IP to faktycznie można wykończyć konkurencję odświeżając stronę.

   Tak jak pisałam nie wiadomo też jak rozwiążą kwestię cennika dla Handmade, bo tu klient po kliknięciu w produkt nie przechodzi na zewnętrzny sklep wystawiającego tylko nadal pozostaje na Ceneo. No ale póki przy zakładaniu konta trzeba zaakceptować cennik taki jak dla wszystkich :)

 5. Jesteś pewna, że ten cennik dotyczy też Handmade? Na ostatnim kiermaszu właśnie były osoby, które nam o tym „opowiadały” i mowa była o 15% prowizji oraz stałej opłacie 99 gr (cokolwiek to znaczy; zresztą panie tylko niektórym o tym napomknęły). Więc ktoś tu kogoś zrobił w jajo :)

  • Stała opłata oznacza ile Twórca zapłaci za każdorazowe wejście klienta na jego produkt ( http://dlasklepow.ceneo.pl/modele-wspolpracy/ ). Jeżeli faktycznie będzie to 99 groszy to według ich cennika będzie to najwyższa stawka z wszystkich kategorii :)

   Tak jak napisałam, na chwilę obecną nie wiadomo czy dla działu Handmade będzie stworzony oddzielny cennik. Jeszcze nie można zakładać kont, ale ich tutorial o zakładaniu konta ( http://dlasklepow.ceneo.pl/jak-zaczac/kategoria-handmade/ ) mówi o akceptacji regulaminu i cennika, a póki co to są te same dokumenty jak dla wszystkich :)

   Osobiście wątpię żeby wprowadzili oddzielny cennik tylko dla działu Handmade, który będzie atrakcyjniejszy w porównaniu do tego dla reszty działów, bo wtedy właściciele sklepów zaczęliby myśleć jak tu swoje produkty zakwalifikować pod dział Handmade i zaoszczędzić na opłatach. Przecież nigdzie nie ma szczegółowej definicji czym jest Handmade :)

   • szybkileniwiec on

    A jednak. Napisałam do nich i dostałam taką odpowiedź:

    „Jeśli
    chodzi o kwestie płatności. Rozliczamy się prowizyjnie od dokonanego
    zamówienia. Wysokość prowizji to 15% + opłata stała 0,99 gr.

    Nie pobieramy opłaty za wystawienie produktów.

    W tej kwocie prowizji, zawarta jest już opłata za szybkie płatności Pay-u.”

    :)

    • Czyli według tej polityki nie będzie się opłacało robić pięknych, ale drogich prac. Klient wejdzie tylko popatrzeć, nic nie kupi, a my i tak za to zapłacimy. W dodatku najdrożej ze wszystkich działów. Genialne :D

     • Jak nic nie kupi to i Ty nie płacisz prowizji, dla mnie tak to działa.. nie jest to więc ani najdroższe, ani najgorsze rozwiązanie.. mnie się podoba, choć prowizja dość wysoka, ale zdaje się, że na Pakamerze jest jeszcze wyższa..

     • Sprawdź sobie Update 2 do wpisu, bo tam są uaktualnione informacje odnośnie kosztów na Ceneo Handmade.

 6. Niezbyt ciekawie prezentuje się ta oferta, choć na brak opłat za wystawienie towaru pewnie parę osób się skusi. Nie tylko o to zresztą chodzi. Moim zdaniem pomysłodawcy nie rozumieją rękodzieła, tego, że o nim nie świadczy niższa cena. Nie ta strona dla tej branży po prostu.

 7. Stała opłata jest stałą opłatą od zawartej transakcji, a nie opłatą za przejście do sklepu. Jest to spójne i zgodne z obecnym mechanizmem działania usługi „Kup na Ceneo”, tak samo będzie to funkcjonować dla rękodzieła.

  100 zł pobierane przez Ceneo jest przedpłatą na poczet przyszłych prowizji, czyli nie możemy w tym przypadku mówić o opłacie startowej.

  Nie ma żadnych ukrytych opłat za przeklik, ponieważ nie ma w tym przypadku strony sklepu. Dlatego prowizja jest wyższa niż w standardowych branżach.

  Mam nadzieję, że moje uwagi będą dla Państwa pomocne.

 8. Pingback: 7 powodów, dla których popieram Pakamerę | Qrkoko.pl