Blogerka słabo recenzuje – Autor brutalnie reaguje

14

Qrkoko.pl - Blogerka słabo recenzuje - autor brutalnie reaguje

Internet żywi się aferkami i nawet najmniejszą sprawę potrafi rozdmuchać do rangi problemów pierwszego świata. Jak ludzi nie oburzy hawajska koszula wśród szanowanych naukowców czy luksusowa torebka wśród polskich ziemniaków, to ktoś szumnie określi się recenzentem i zostanie zmieszany z błotem za nieprzychylną opinię.

Tym razem na czele afery stanęła blogerka książkowa Sylwia Węgielewska, która skrytykowała książkę Konrada T. Lewandowskiego. Afery, gdzie wzajemne wyzwiska i oskarżenia posypały się gęściej od pierza podczas trzepania pościeli.

O CO POSZŁO?

Cała sprawa rozpoczęła się od opisu książki pana Lewandowskiego na blogu Magiczny Świat Książki. Dlaczego użyłam słowa „opis” zamiast „recenzja”? Z dwóch prostych powodów:

  • książka została tylko streszczona
  • jej ocena opierała się na stwierdzeniu „nie podoba mi się, bo nie” i jeśli trafiamy na wniosek „postacie były nielogiczne” to nie dowiadujemy się dlaczego blogerka tak sądzi

Czytałam inne recenzje pani Sylwii i spora część z nich trzyma poziom. Dlatego zdziwiłam się poziomem streszczenia książki pana Lewandowskiego. Przypomina to raczej pierwszy szkic artykułu niż gotową, rzetelną recenzję.

Co do twórczości pani Sylwii mogę powiedzieć tyle, że blog jest prowadzony bardzo zachowawczo. Na 182 przeczytane i zrecenzowane książki w 2014 roku, aż 93% otrzymało notę 4 lub wyższą na 6 możliwych. Z czego, aż 105 książek zostało ocenionych na 5/6 (ok. 58%), a 37 na 6/6 (ok. 20%). Nie było ani jednej książki ocenionej na 1/6, a jedynie 5 na 2/6 (ok. 3%). Pani Sylwia ma wyjątkowy talent w wybieraniu książek, które na pewno jej się spodobają. Panu Lewandowskiemu ocena swojej książki się nie spodobała i wyraził to w mocnych słowach, wdając się w dyskusję ze światkiem internetu i blogosferą książkową, w której zagrzebał się po łokcie. Na własne życzenie.

Qrkoko.pl - Blogerka słabo recenzuje - autor brutalnie reaguje

WSZYSTKO ZACZĘŁO SIĘ OD GĘSI

Pan Konrad na swoim fb zalinkował do wpisu i okrasił to podsumowaniem:

Uwaga na spojlery! Ta gęś streściła praktycznie całą książkę.

Co stwierdzeniem było prawdziwym, ponieważ połowę oceny książki stanowiło zaspojlerowanie wszystkich wydarzeń w niej zawartych. Wypowiedź pana Konrada oburzyła Internet. Cytując wierszyk pana Tomasza Nowaczyka:

„To afera jest niewąska:
Bzdury mówi się o gąskach,
Bo o gęsi to jest ściema,
Że języka swego nie ma!„

W internecie można zostać nazwanym o wiele gorzej, jednak w najśmielszych snach nie pomyślałabym, że ktoś posunie się do tego, aby wyzywać kogoś od… drobiu! To przegięcie! Machina hejtu ruszyła, zwłaszcza, że autor wypowiedzi pojawiał się tam, gdzie o nim dyskutowano – [1] [2] [3]

CZY AUTOR MUSI BYĆ KULTURALNY?

Mój pogląd na dyskusję w Internecie jest bardzo prosty: szanuję tylko te osoby, które potrafią odwzajemnić mi się tym samym. Wszelkie hejty od anonimów kasuje lub omijam wzrokiem. Dlatego w kwestii podpisywania się pod swoimi słowami popieram pana Konrada – możemy dyskutować, jeżeli nie boisz się pokazać swojej twarzy.

Nie popieram go jednak w kwestii używania wulgaryzmów. Co nie zmienia faktu, że rozumiem jego reakcję. Niesławną „recenzję” można było odebrać jako hejt, bo na pewno nie była konstruktywną krytyką. Nie wyjaśniała czytelnikowi w klarowny sposób, dlaczego powinien omijać tą pozycję, ani nie wskazywała jej autorowi żadnych uwag co powinien na przyszłość poprawić. Pisarz miał prawo uznać ją za personalny przytyk, zwłaszcza po słowach:

Zbyt przeciętny, by zasłużyć na to, aby stanąć u boku innych powieści fantastycznych na mej półce. Mówiąc krótko – nie polecam.

Czy powinien pisać do ludzi na swoim profilu „wypierdalać”? Ja na jego miejscu użyłabym innych sformułowań. Ale ja panem Konradem nie jestem i skoro odpowiada mu taka forma prowadzenia dialogu i radzenia sobie z krytyką, to dlaczego mam go pouczać w kwestii kultury? Pan Lewandowski zdecydował się na ostrą walkę, wrzucił sporą część blogosfery recenzenckiej do jednego wora i porządnie nim wstrząsnął. Doprawił całą sytuację bluzgami i krótkimi wymianami zdań z osobami, które uznały, że jego słowa są skierowane bezpośrednio do nich.

Grono komentujących całą sytuację podzieliło się na dwa fronty – tych, którzy są fanami twórczości pana Lewandowskiego bez względu na jego wypowiedzi i tych, którzy i tak nigdy by nie sięgnęli po jego twórczość. Pan Konrad ma sporo poczucia humoru i większość jego przytyków w stronę komentujących mnie rozśmieszyła. Jako kobieta nie poczułam się urażona sformułowaniem:

To jest strona literacka, a nie wyszalnia dla pań z nieustającym PMS. I feministów też.

Rozumiem jednak tak burzliwą reakcję Internetu. Wciąż wielu ludzi nie potrafi zrozumieć, że autor i jego dzieła nie są lustrzanymi odbiciami, a pisarz nie musi z podkulonym ogonem zgadzać się z kretyńskimi opiniami na swój temat, tylko zwyczajnie ma prawo bronić swego zdania. A to, w jaki sposób to zrobi jest już jego indywidualną sprawą.

O CO CHODZI W TEJ AFERZE?

Sama do końca nie wiem do czego dąży ta cała kłótnia. Na początku było niegroźnie. Słabej jakości recenzja została nazwana hejtem, a jej autorka Gęsią. Obecnie wszystko urosło do rangi wojny między blogosferą recenzencką, a autorem książki. Powstała burza w szklance wody, do której przyczyniły się obie strony.
 
Wszystko mogło rozejść się po kościach. Pani Sylwia wyraziła opinię o książce określając ją mianem przeciętnej. Pan Konrad odbił piłeczkę i wyraził swoje zdanie o opisie książki, określając go mianem niekompetentnego i grafomańskiego tworu. Każdy mógł skwitować to wzruszeniem ramion, uznać za remis i pójść w swoją stronę. Tak się nie stało i kości zostały rzucone.

Pisarzowi puściły nerwy w chwili kiedy tłum doczepił się do „gęsi” uznając to za obraźliwe określenie. Więc autor użył słów, które na pewno obraźliwe są, tak aby nikt już nie miał wątpliwości. Blogerzy zarzucają, że zabrania im się wyrażać własną opinię, a następnie zabraniają pisarzowi używać słów, które oni uznają za niestosowne. Czy tylko ja widzę tutaj ironię?

Mogłabym zakończyć ten tekst podsumowaniem o wątpliwej jakości znacznej części „recenzji” blogosfery książkowej, która opiera się na schemacie:

streszczenie książki → opinia: jest cacy/jest be → podziękowanie wydawnictwu za książkę

Oraz o tym jak taka forma recenzji i ich niski poziom wpływa na wizerunek całego ich środowiska. Lub też napisać jak autor powinien radzić sobie z nieprzychylną krytyką i jak odpowiednio na nią reagować oraz jak walka z wiatrakami hejtu może wpłynąć negatywnie na odbiór jego twórczości. Mogłabym, ale w tym przypadku nie ma to sensu. Tutaj widać, że obie strony konsekwencje swoich działań mają zwyczajnie w dupie.

⇓ Polub tekst⇓ Polub fanpage

Zapraszam również na nowo powstałą grupę dyskusyjną Świadomych Twórców.
Wejdź na forum i porozmawiaj z nami o Rękodziele.