Komentarze na blogu są wyłączone. Do rozmowy zapraszam na fanpage bloga!

W grudniu jest wiele okazji, by obdarować naszych bliskich prezentami. Te własnoręcznie wykonane, zawsze mają większą wartość. Jednak, kiedy decydujesz się na ich zrobienie, musisz pamiętać o kilku kwestiach, aby Twoje podarunki nie okazały się bezwartościowe.

Qrkoko.pl - Własnoręcznie wykonana biżuteria na świąteczny prezent

 UŻYTECZNOŚĆ

Czy przyszły obdarowany nosi w ogóle biżuterię? Jeżeli codziennie obwiesza się jak choinka, to masz problem z głowy. Jednak są osoby, które swe ciało przyozdabiają tylko od święta lub nie robią tego wcale. Utarło się przekonanie, że ręcznie robiony prezent, to najlepsze co możesz podarować, ale musisz przemyśleć, czy Twoja praca po rozpakowaniu nie wyląduje od razu na dnie szuflady. Dlatego, zanim jeszcze chwycisz za koraliki, usiądź i zastanów się: czy Twój prezent będzie używany?

Spróbuj też przypomnieć sobie, jakiego rodzaju elementy Twój podarunkobiorca nosi. Jeżeli nie ma przekłutych uszu, to kolczyki będą chybionym strzałem. Wielką i pracochłonną kolią, też przestrzelisz sobie kolano, jeżeli jej przyszły właściciel ma za krótką szyję i nie będzie w tym dobrze wyglądać. Dobrze się zastanów nad rodzajem biżuterii, zanim rozmarzysz się o pozytywnej reakcji na jej otrzymanie, jeśli nie chcesz, żeby była wymuszona, by nie sprawić Ci przykrości.

Qrkoko.pl - Własnoręcznie wykonana biżuteria na świąteczny prezent 
 UCZULENIA

Wiele osób odczuwa dyskomfort podczas noszenia ozdób ze zwykłego metalu. Może być to winą niklu, kadmu lub ewentualnych uczuleń, o których nie masz pojęcia. Jeżeli decydujesz się na zrobienie komuś prezentu, to nie oszczędzaj na materiałach. Czy sama chciałabyś dostać coś, czego noszenie będzie Ci sprawiać fizyczny ból? Półfabrykaty ze srebra, karatowego złota czy stali są droższe od tych zwykłych, ale na bliskich się nie oszczędza. Szkoda też Twojej pracy i umiejętności, aby oprawiać je w coś, z czego kolor zejdzie od samego patrzenia.

Qrkoko.pl - Własnoręcznie wykonana biżuteria na świąteczny prezent 
 WAGA

Bardzo mało osób bierze wagę biżuterii pod uWAGĘ. Zwłaszcza przy kolczykach jest to bardzo ważne. Jeżeli decydujesz się na użycie kamieni, to sprawdzaj, czy po godzinie noszenia płatki uszu nie opadną aż do ramion. Wiadomo, że po obciążeniu 7. kilogramami ucho się zarwie. Jednak już ponad 20-30 g, dla niektórych ludzi, jest za dużym obciążeniem. Weź to pod uwagę przy projektowaniu swojego prezentu. Również jego wielkość jest bardzo ważna. Nie każdemu pasują ogromne kolczyki, a z kolei delikatne wkrętki mogą zgubić się w gęstwinie włosów. Jeżeli Twój prezent ma być biżuterią na co dzień, zastanów się, czy wielka bransoletka z wystającymi elementami będzie wygodna i praktyczna.

Qrkoko.pl - Własnoręcznie wykonana biżuteria na świąteczny prezent
UPODOBANIA

Co z tego, że Ty uwielbiasz nosić skórzane ozdoby, kiedy ktoś może mieć mdłości od samej myśli założenia czegoś takiego? Upodobania odbiorcy powinny być na bardzo wysokim miejscu w hierarchii rzeczy, które bierzesz pod uwagę podczas robienia prezentów. Również dużym faux-pas będzie zrobienie czegoś, co pokrywa się z umiejętnościami osoby, którą chcesz obdarować. Nie mam nic przeciwko ofiarowaniu mi szydełkowanych prezentów, jednak wolałabym, aby było to coś wyjątkowego, co jeszcze wykracza poza moje umiejętności lub brakuje mi czasu na zrobienie czegoś podobnego.

Szydełkujesz bransoletki? Super, ale jeżeli Twój obiekt też to robi, to nie ucieszy się ze sznura szydełkowo-koralikowego. To samo dotyczy innych technik. Jeżeli brałam udział w wymianach, to pilnowałam, aby osoba, którą wylosowałam, nie została obdarowana czymś, co bez większych przeszkód mogłaby zrobić sama. Ta zasada nie obowiązuje, jeżeli masz mniej niż 10 lat. Wtedy każdy Twój prezent będzie uroczy.

Qrkoko.pl - Własnoręcznie wykonana biżuteria na świąteczny prezent 
KOLORYSTYKA

Mało jest ludzi na świecie, którzy uwielbiają każdy kolor. Dlatego, jeżeli nie umiesz dyskretnie wypytać jakie zestawienie Twoja ofiara… tfu! obiekt lubi najbardziej, to warto pójść w klasykę. Oto moje 3 zestawienia kolorystyczne, które w 90% trafiają w każde gusta:

Czarnypasuje do każdego innego koloru i stroju. Klasycznym połączeniem jest czarny ze złotym, czarny ze srebrnym lub czerń z czerwienią. Jednak jeżeli osoba, którą obdarowujesz, nie ma w szafie nic czarnego, a ma osobowość pogodną jak tęcza, to wręczając taki prezent, możesz spalić się ze wstydu.

Odcienie bieli i szarego – jeżeli potrzebujesz do tego inspiracji, to wyjrzyj przez okno na topniejący śnieg. Połączenie różnych odcieni szarości przechodzącej aż do bieli to bezpieczne wyjście, zwłaszcza dla osób, które na co dzień są mocno skryte.

Odcienie około dżinsowe – od jakiegoś czasu każdy nosi dżins. Nawet jeżeli do pracy wciska się w garnitur lub garsonkę, to w jego szafie chociaż raz zagościł ten materiał. Warto przypomnieć sobie, z jaką częstotliwością Twój obiekt zakłada denim. Jeżeli zrobisz biżuterię, która wtapia się kolorystycznie i pasuje do dżinsu, masz duże prawdopodobieństwo, że zobaczysz kiedyś swój prezent w akcji.

Co do kolorów, to bezpiecznym wyjściem jest bazowanie na różnych odcieniach jednej barwy. Większość ludzi pozytywnie reaguje na pastelowe odcienie.

Aby dobrze dobrać kolor do swojej biżuterii, wystarczy obserwować ubiór Twojego odbiorcy. Nawet jeżeli nie przykłada większej uwagi do tego, jakie ubrania kupuje, to podświadomie i tak wybiera takie barwy, w których czuje się najlepiej.

PODSUMOWANIE

Jest wiele aspektów, które powinno się brać pod uwagę przy wykonywaniu prezentów. Część osób wierzy w magię minerałów lub jakiś konkretny symbol ma dla nich ogromne znaczenie. Warto szukać wyjątkowych rozwiązań, skoro chcesz obdarować wyjątkową osobę.


 

4 komentarze

  1. KamaHandmade on

    Super wpis. Też wyjeżdżam na święta i byłam gotowa zrezygnować z zabrania swojej robótki, ale mnie przekonałaś xd

  2. Mojszczakowa on

    Kurczę, w sumię nigdy nie brałam pod uwagę tego, że kolczyki mogą być za ciężkie, po prostu robiłam jak najbardziej „pokazowe”. Teraz się zastanawiam ilu znajomych przeze mnie naciągnęło małżowinę :P

  3. Ja się kiedyś nacięłam robiąc urodzinową bransoletkę z niklem. Nie była to najbardizej udana impreza xd

  4. bardzo dobry tekst :) moja mama lubi wyrazistą biżuterię i kolorową, więc mega wypaśna kolia jak najbardziej ja ucieszy, natomiast moja przyjaciółka woli coś stonowanego i minimalistycznego, więc prosta bransoletka z rzemienia z drobną zawieszką jest idealna :) a jesli ktoś prosi, żebym zrobiła prezent dla kogoś trzeciego to dopytuję na tej samej zasadzie co w tekście, po to, żedby wstrzelic się idealnie z pomysłem :)