Afera torebkowa

24

Jakiś czas temu Lidl zaczął oferować w swoich sklepach markowe produkty po niższych cenach. Po obrzydliwych Crocs-ach przyszedł czas na torby Wittchen. Polska oszalała.

Blogerka Disa postanowiła powiedzieć wprost o tym, że przez to straciła zaufanie do marki i czuje się w pewien sposób przez nią oszukana. Większość ludzi nie zrozumiała jej wpisu, więc na wszelki wypadek ją zlinczowali.

Qrkoko.pl - Afera torebkowa

O samym temacie media rozpisywały się już wcześniej jednak Wirtualna Polska najwyraźniej używa w redakcji Internet Explorera, bo dopiero teraz odkopali temat. Napędzili tym samym na blogerkę nową falę hejtu. Tylko czy słuszną?

O CZYM BYŁ WPIS DISY?

  • blogerka była od dekady wierna marce i broniła jej produktów nawet kiedy zauważyła znaczny spadek jakości
  • pierwsza promocja torebek w Lidlu spowodowała, że odczuła dyskomfort posiadania ich rzeczy (które kupiła w normalnej cenie sklepowej) i przez jakiś czas ich nie używała
  • z czasem zaczęła traktować produkty marki bez wcześniejszego pietyzmu i nosiła w nich np. zakupy
  • Disa przestała doceniać markę i żałowała wydanych na nią pieniędzy

I to tyle. Czy dziewczyna zasłużyła na masową nienawiść tylko dlatego, że potraktowała swoje torebki w taki sam sposób jak zrobił to Wittchen – zdegradowała jej elitarność? Czy może dlatego, że ośmieliła się o tym powiedzieć? Wszyscy ochoczo rzucili w blogerkę kamieniem za to, że włożyła do torebki ziemniaki. Tylko czy żadna z nas nigdy nie nosiła w swoich torebkach niczego innego prócz portfela i powietrza?

SPÓJNOŚĆ WIZERUNKU

Sprawdziłam co marka Wittchen ma do powiedzenia na swój temat. Ręce mi opadły przy:

Przykładamy wielką wagę do najwyższej jakości, dlatego wszystkie nasze produkty wykonywane są ręcznie, w tradycyjnej technologii „hand made”

ale nie o tym chciałam powiedzieć. Marka Wittchen określa siebie mianem ekskluzywnej, a dla tych, którzy nie wiedzą co to słowo oznacza zacytuję Słownik Języka Polskiego:

odgradzający się od ogółu, przeznaczony dla zamkniętej grupy; żądający dla siebie wyłączności; elitarny

Więc o co chodziło? O to, że wizerunek marki przestał być spójny. I to w głównej mierze zarzuca jej Disa.

Jak mianem elitarnych produktów można nazwać coś co jest dostępne w sieci dyskontów spożywczych? To tak jakby na Oxford zaczęli przyjmować każdego przygłupa i dalej twierdzili, że są elitarną szkołą. Sypnęła się budowana wokół marki otoczka wyjątkowości, którą kupowało się razem z ich produktami.

KULTURA KUPOWANIA

Większość moich ubrań pochodzi z lumpeksów lub jest ręcznie robiona. Kiedy decyduję się na coś „markowego” przede wszystkim skupiam się na jakości wykonania i tym czy cena jest do niej adekwatna. Zakup rozpoznawalnej marki jest dla mnie kwestią przypadku, a nie celem samym w sobie i nigdy nie czułam się wyjątkowa przez to, że noszę na dupie dżinsy Levis’a. Jednak są ludzie, dla których może to być ważne. Są też tacy, którzy jak Disa są wierni marce, której jakość uznali za zadowalającą i wartą ich pieniędzy. Dlatego rozumiem rozczarowanie kiedy coś co było dla nich wyznacznikiem luksusu zostało sprowadzone do poziomu gumy do żucia.

Moja opinia jest taka: Marka Wittchen może robić ze swoimi produktami co im się podoba, ale muszą wziąć pod uwagę to, że nie każdemu ich poczynania się spodobają. Próba poszerzenia grona odbiorców poprzez wrzucenie towaru po mocno zaniżonej cenie do sieci sklepów spożywczych była kiepskim posunięciem. Nie udało im się dotrzeć do nowych ludzi jak zamierzali, bo ta chmara, która się zleciała w większości kupowała torby na handel, a nie dla siebie.

Zostało to źle rozplanowane. Te torebki naprawdę były wrzucone do kosza, sprawiając, że zrównały się poziomem z warzywami czy mrożonkami. Osoby wierne od lat marce mogły czuć się oszukane. Dla nich zakup tego typu produktu był wydarzeniem. Wchodzili do butiku, w którym torebki były wyeksponowane, mogli liczyć na fachową pomoc i przede wszystkim wiedzieli za co płacą. Nagle okazało się, że przepłacali kilkaset złotych tylko za kolorowe witryny i wygodne pufy, bo torebki były warte ułamek ceny z butików.

W artykule o podróbkach napisałam:

Za każdym razem kiedy zakochuje się w ciuchu od projektanta lub markowym sprzęcie przeliczam ich cenę na moje wypłaty. Jeżeli wychodzi, że musiałabym wydać na to dwuroczną pensję to widocznie tego nie potrzebuję. Wiele z rzeczy, które nam się podoba nie są produktami pierwszej potrzeby, więc jeżeli faktycznie lądują na naszej liście must-have to wystarczy wykazać się determinacją i cierpliwością, by je zdobyć.

Dlatego jeżeli odkładałabym od jakiegoś czasu np. na profesjonalną maszynę do szycia i okazałoby się, że miesiąc po zakupie taka sama ląduje w koszu w Biedronce delikatnie mówiąc wkurzyłabym się. Po części też na siebie, ale bardziej na markę, która oszukała mnie, że ich produkt jest warty swojej ceny, tak naprawdę będąc na poziomie gratisów dodawanych do gazet.

NIE MIERZ WSZYSTKICH SWOJĄ M(I)ARKĄ

Przeglądając coraz głupsze komentarze dotyczące wpisu Disy łapię się za głowę ilu ludzi próbuje sprowadzić resztę do swojego poziomu „dają taniej to bierz i się ciesz, a nie narzekasz”.

Qrkoko.pl - Afera torebkowa

To był przypadek, że Pudelek podłapał temat i wątpię, że napisanie przez Disę krytycznego posta o Wittchen było zaplanowaną akcją mającą na celu rozpromowanie jej osoby w świecie szołbizu. Jednak lud ma wróżbiarstwo we krwi i wie lepiej co, jak i po co zostało zrobione. Mając przewagę liczebną wydaje im się jednocześnie, że mają rację.

Ludzie są różni. Ja doceniam tylko dobrej jakości marki,  w których wiem dokładnie za co płacę. Inni wolą logotypy warte moje trzy wypłaty. Kto tu jest lepszy? Ja – osoba, która nie ma markowych rzeczy poza narzędziami do rękodzieła, czy dziewczyny z branży modowej, których szafy się od takich nie domykają?

Nikt. Naprawdę. Są ludzie, którzy mierzą wartość człowieka na podstawie popularnych produktów. Są też tacy, którzy gardzą tymi otaczającymi się produktami uważanymi za luksusowe. I między nimi dryfują osoby podobne do mnie, które mają trochę oleju w głowie i dociera do nich, że nie każdy kieruje się podobnymi przekonaniami. Warto dopuścić do siebie myśl, że ludzie są różni.

Niektórzy szukają promocji i przecen, aby dostać coś z rozpoznawalnym logo, ale taniej. Inni wolą oszczędzać kilka miesięcy, móc w spokoju pójść do markowych butików i zostać obsłużonym na najwyższym poziomie. Są i ludzie tacy jak ja, którzy widząc, że coś co kosztowało z początku 120 zł na promocji można dostać za 10 zł zastanawiają się ile ta rzecz jest naprawdę warta.

PANNA NIEZROZUMIAŁA

Nie pojmuję nagonki na Disę. Dziewczyna wyraziła swoje zdanie, zażartowała, że w torebkach Wittchen nosi ziemniaki, a lud rzucił się jakby zabrała głodującemu dziecku lizaka i na odchodne zdzieliła go torebką przez łeb.

Opamiętajcie się. Tekst prawdopodobnie przeszedłby bez echa, ale ludzie sami napędzili falę nienawiści. Zobaczą, że można anonimowo kogoś obrazić i w końcu poczuć się ważnym. W pracy szef Cię gnębi? Pociśnij komuś w komentarzach, że ma czelność kupować rzeczy, na które Cię nie stać. Mąż Cię nie szanuje? To pewnie wina dziewczyn, które urodziły się w bogatszych rodzinach niż Twoja. Jak one śmiały? Wyzywacie ludzi od idiotek czy kretynów nie widząc, że sami taki poziom prezentujecie. Oczywiście tylko nieliczny ułamek potrafi swoją odmienną opinię przekazać podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem.

Czy to wina Disy, że Wittchen w wielu oczach stracił autentyczność? Nie. Czy zarobi coś na rozgłosie jaki zapewnił jej m.in. Pudelek? Mam nadzieję. Będzie mogła kupić sobie markowy, kaszmirowy szalik i ocierać nimi łzy jakie prawdopodobnie roni nad głupotą komentujących ją ludzi.

⇓ Polub tekst⇓ Polub fanpage

Zapraszam również na nowo powstałą grupę dyskusyjną Świadomych Twórców.
Wejdź na forum i porozmawiaj z nami o Rękodziele.