10 minut roboty

20

Qrkoko.pl - 10 minut roboty

Jeżeli masz fach w rękach nadejdzie w Twoim życiu moment, kiedy osiągniesz taki poziom umiejętności, że wszystko będzie wychodzić Ci sprawnie, szybko i przyjemnie. To zasługa wielu lat ćwiczeń i talentu. Talentu, który dotychczas był błogosławieństwem, a który wkrótce może stać się przekleństwem. A to za sprawą wyzyskiwaczy zwracających się do Ciebie o pomoc i przekonujących, że to Ci zajmie tylko moment. Wyzyskiwaczy, którzy lata Twojej ciężkiej pracy zniwelowali do „10 minut roboty”.

DAJ ODPISAĆ KUJONIE

Na wyżej wymienionych osobników natrafisz już w czasach szkolnych. Kto z nas nie pamięta sępów krążących nad uczniowskimi stadami wypatrując tych, którzy mieli odrobione zadania domowe? Nikt nikomu nie zabraniał się uczyć, powiększać wiedzy i radzić sobie z zadaniami we własnym zakresie. Jednak to wymagałoby poświęcenia czasu i zaangażowania, a skoro ktoś zrobił to za nich to po co przepłacać? Na szkolnych korytarzach łatwo było zauważyć miejsca, w których ktoś odpisywał prace. Zwykle były to zbiorowiska hien taszczące truchło kujona w odległy zakątek, by tam wyrywać sobie z pysków jego resztki, chichocząc przy tym, że znowu udało im się łatwo pożywić czyimś kosztem. Ja w czasach szkolnych miałam przy sobie zawsze dwa stada. Jedno mające chrapkę na moje prace domowe, a drugie śliniące się na widok bransoletek filo fun czy makramy, które robiłam i każdy chciał takie mieć. Oba stada argumentowały swoją chęć tym samym zdaniem „Chcemy, ale nie umiemy. Ty już umiesz to nam daj. Przecież to dla Ciebie 10 minut roboty”.

BO TY UMIESZ A JA NIE

Hieny z podstawówki dorosły, ale ich postrzeganie umiejętności cofnęło się w rozwoju. W dalszym ciągu na tym świecie żyją ludzie, którzy są przekonani, że jeżeli coś łatwo Ci wychodzi to z pewnością łatwo Ci to przyszło. A jeżeli już przyszło to jesteś zobligowany do pomocy tym, do których przyjść nie chce. Ich umysły nie są w stanie pojąć, że doszliście do czegoś ciężką pracą i tak samo jak oni na początku nie umieliście nic. Ja nie przecięłam swojej pępowiny szydełkiem, a kandydaci do X Factora po zapełnieniu pieluszki nie informowali o tym rodziców anielskim śpiewem. Każdy z nas czegoś nie potrafił i dzięki temu miał motywację by to zmienić. Wyzyskiwacze tego nie rozumieją, bo myślą, że wszystko wzięło się z nieba. Te barany nie uszanują niczyjej ciężkiej pracy, bo sami niczego dzięki niej nie osiągnęli. I gdyby wszyscy myśleli tak jak te barany pewnie do dzisiaj składalibyśmy z nich ofiary do niebios i czekali na profity.

Czym wyzyskiwacze bronią się przez zdobyciem nowych umiejętności? Brakiem czasu. A kto w dzisiejszych czasach go posiada? Wystarczy dobra organizacja zajęć i rezygnacja z niektórych przyjemności. Jeżeli chcesz coś osiągnąć to zamiast karmić wirtualne świnie czy oglądać lokowania produktu w serialach o polskich rodzinach, poświęć kilka chwil dziennie na nową umiejętność. Przecież to dla Ciebie 10 minut roboty.

TO WYGLĄDA NA ŁATWE

Qrkoko.pl - 10 minut roboty

Czy to co wygląda na łatwe faktycznie takie jest? Znajome kiedy widzą moją pracę na szydełku są w szoku jak szybko i łatwo mi to wychodzi. Nie zastanawiają się ile musiałam ćwiczyć by osiągnąć takie tempo i precyzję. Ulegają iluzji, że jeżeli coś wygląda na proste to nie może być skomplikowane. Następnie próbują swoich sił w domu i kaleczą się z szydełkiem tak jak na początku kaleczyłam się ja. Wtedy doznają kolejnego szoku, że nie jest to takie łatwe na jakie wygląda. Drogi kliencie, jeżeli widząc pracę fachowca, masz zamiar wydać krzywdzącą opinię, że jest ona prosta, zasięgnij najpierw informacji czy nie jest to efekt wieloletnich praktyk. To dla Ciebie tylko 10 minut roboty.

KOMPLEMENT, KTÓRY MOŻE ZRANIĆ

Czym kierują się ludzie rzucający niejednoznaczne komplementy? Mówiąc „od biegania ostatnio schudłaś” czy „zrób mi to, bo to dla Ciebie jak splunąć” chcą nas pochwalić czy obrazić? Doceniają nasz kunszt czy wręcz przeciwnie – uważają nasze umiejętności za błahostkę i robią nam przysługę pozwalając się wykazać? Czy kiedykolwiek takie komplementy zadziałały? Czy ktokolwiek ucieszył się, kiedy jego cała wiedza została sprowadzona do pstryknięcia palcami? Kogo zmotywuje do działania bojowy okrzyk „To dla Ciebie 10 minut roboty”?

 TWOJA WIEDZA JEST W PAKIECIE

Najgorsze co możesz zrobić to ulec 10 minutowej prośbie wyzyskiwacza bez naprostowania go czego tak naprawdę żąda. Jeżeli spełnisz jego oczekiwania, kiedy on będzie przekonany, że to dla Ciebie pestka, wtedy po skończonej pracy uzna, że wcale się nie narobiłeś. A skoro poszło Ci to tak szybko to spokojnie wyrobisz się z czymś jeszcze. Jesteś krawcową i załatałaś szybko dziurę? To może od razu zaprojektujesz całą sukienkę? Polakierowałeś ładnie samochód? Dlaczego by nie zrobić przeglądu silnika? Naprawiłaś kolczyki? To machnij od razu cały komplet wieczorowy.

Pamiętaj, że cała Twoja wiedza nie jest dostępna w pakiecie po wykupieniu najtańszej usługi. Jeżeli chcesz by doceniano Twoją pracę nie zapomnij wyznaczyć jej granic.

I nigdy nie daj sobie wmówić, że Twoje umiejętności
to tylko 10 minut roboty.